Kävimme valloittamassa Saanan ja päällä oli perhe ulkoilemassa. Uros ja lähellä oli 2 naarasta. Sain otettua hyviä kuvia noin parin metrin etäisyydeltä, eivät välittäneet ollenkaan. Uroksella musta maha, muuten vaalea alaosa, päälaki tummanharmaa, jonka alla vaalea rantu silmän yläpuolella. Siivet olivat harmaat. Suosirri eikä kapustarinta se ei ole, joten mikä? Lintutuntemusta ei oikein ole näiden tali ym tiasten ulkopuolelle.
Saanan päältä bongattu mysteeri
jarih
3800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Keräkurmitsan kuvaa ja vertaa omia kuviasi siihen. Uskoisin sinun kuvanneen kyseistä lintua. Keräkurmitsa myös siitä kummajainen, että naaras urosta värikkäänpi, joten saatoit nähdä naaraan ja 2 urosta tai nuoria lintuja.
www.lintukuva.fi siellä on hyvä valikoima lintukuvia
Kiitos tiedosta, keräkurmitsahan se oli. En ole aiemmin kuullut ko. lajista, kaupunkilainen kun olen. Siinä mielessä se oli mielenkiintoinen ettei se pelännyt, vaikka olin noin 2 metriä ja kamerakin piti laukaistessa oman äänensä. Se (uros?) suki höyheniään rauhassa eikä välittänyt meistä ollenkaan .