Tänään jouduin elämäni ensimmäseen vähän vakavempaan onnettumuuteen, kun hervannan valtaväylän ja sammon valtatien risteyksessä päätin noudattaa liikennesääntöjä ja pysähtyä jo keltaisella, kun valo oli vaihtumassa punaiseksi. No sain auton pysäytettyä ja saman tien kuuluu renkaiden ulvomista perästä ja sitten rynks. Vaikka paikalle sattuneet poliisitkin vakuuttelivat, että olin syytön kolariin jäi vaivaamaan suuresti, että päätinkö sittenkin pysähtyä liian äkkipikaisesti ja oliko syy kuitenkin sitten minun...
Peräänajo...
5
1007
Vastaukset
- joku vaan
syytön,katso tulevaisuudessa peileihin jos joku tulee liian kovaa tilannenopeutta perässä,säästyy niska kivuilta.
Takana tulija lienee katsonut muualle kun ei huomannut valojen vaihtumista, ja sitten tieten yllättyi kun sie jo olit pysähtynyt.
Itsellekkin on rysäytetty perään, kun edellä ajava pysähtyi risteykseen vaikka ketään ei tullut ja mie pysähdyin kans, sitten vain ihmettelin että mikähän tuota ääntä pitää??. Kunnas rysähdyksen jälkeen tajusin, että perään tulijan renkaat vinku.
Yleensä kun pysähdyn äkisti, vaikka valojen takia, seuraan takana tulevaa, ja vähän venytän tarvittaessa jarrutusta. :)))- The Rat
Mitä tarkoitat jarrutuksen venyttämisellä pysähtyessäsi äkisti?
Valojen kyseessä ollessa ymmärrän tämän niin, että vedät sitten pikkasen risteysalueelle? Ei tietenkään toimi jos joku on jo eteen pysähtynyt... :)
Mutta hyvä että seuraat muutakin liikennettä. Pointsit kotiin. Moni ei tuota tee. The Rat kirjoitti:
Mitä tarkoitat jarrutuksen venyttämisellä pysähtyessäsi äkisti?
Valojen kyseessä ollessa ymmärrän tämän niin, että vedät sitten pikkasen risteysalueelle? Ei tietenkään toimi jos joku on jo eteen pysähtynyt... :)
Mutta hyvä että seuraat muutakin liikennettä. Pointsit kotiin. Moni ei tuota tee.venytän jarrutusta, vedän välin kiinni edellä ajavaan, jos mahdollista, ja yleensä jona tiivistyy siinä odottaessa, sen verran että voi tosiaan venyttää. ja jos olen ekana sauraan, ja ajan vaikka risteykseen jos tilanne olisi uhkaava.
- Liikennetuomari
...de facto, mutta et de jure. Teit muille tienkäyttäjille arvaamattoman tempun ja maksoit siitä hinnan. Liikenteessä tärkeintä on sulautua muiden ajotapaan ja aiheuttaa mahdollisimman vähän häiriötä.
Toki teit lain mukaan ihan oikein, mutta jos 99% autoilijoista olettaa muuta, niin olisi kannattanut ajaa läpi vain. Mutta senhän tiedät nyt itsekin... Onneksi selvisitte vain vääntyneellä metallilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä292342Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri301659Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241433- 891422
- 1321095
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171082Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624926Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa240891IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl30879kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!15789