Oltiin taas nauttimassa purjehduksesta Ruotsin puolella. Nauttimassa siksi, että Suomen puolella pitää herätä "töihin" aamulla aikasin saadakseen jonkun laituripaikan perillä. Ruotsissa kanssaveneilijät nukkuvat aamulla kuten lomalla pitää, syövät rauhassa aamupalaa ja lähtevät tuulen viritessä liikkeelle. Ennen klo 16:sta ei olla sullomassa satamia täyteen vaan rauhassa purjehditaan päivä ja illalla laituriin.
Nauvot, Hangot, Gullkronat jne. ovat jääneet meiltä suosiolla väliin ja luonnonsatamissä vietettyjen öiden määrä on kasvanut huimasti. Tietysti jokainen saa tehdä lomalla kuten haluaa, mutta luulisi moisesta kiirehtimisestä saavan stressiä toisin kuin lomalla pitäisi?
Joka tapauksessa mukavaa kesän jatkoa kanssapurjehtijoille ja hellittäkää hieman ensi kesänä.
Taidan muuttaa Ruotsiin
6
1218
Vastaukset
- tervemenoa
Siellä se elo on auvoista ja ei tarvitse aamulla ylös nousta. Kaikki on valmista ja parempaa.
Kun aikoinani sinne menin hihnalle Volvoja kasaamaan niin hienoa oli, aluksi. Sitten se hienous loppui mutta kärsittiin.
Nyt kotisuomessa elellessä ei kiire kiusaa. Purjehditaan vaikka lyhyempiä etappeja ja mennään satamaan silloin kun huvittaa. Jops ei mahduta niin mennään muualle.
Hittoako tässä hötkyilemään. Purjehtijoiden pitäis muutenkin muistaa että perillä ollaan silloin kun on köydet irti kotilaiturista. - hyvä tuuri!
Kyllä me havaitsimme Ruotsin puolella ihan saman, kuin täällä kotimaassakin. Vanha totuus on, että Ahvenanmeri kannattaa ylittää yön aikana, jotta pääsee valitsemaan satamapaikkaa rauhassa.
Heinäkuun alussa koetimme luottaa onneemme ja lähdimme Rödhamnista varhain aamulla. Illalla kaikki paikat olivat tupaten täynnä, kaupan laiturista saimme puhuttua paikan aamukuuteen asti. Tukholman saaristossa toistui se sama ilmiö, johon on (ikävä kyllä) joudutta Suomessakin tottumaan: takaraja on klo 16, sen jälkeen on onnen kauppaa, löytyykö satamapaikkaa yöksi.
Tilannetta helpottaa kummasti, kun on etukäteen selvitellyt riittävän monta luonnonsatamaa tai ankkurointiin soveltuvaa paikaa.- kokemusta on
Kyllä Ruotsinkin vierasvenesatamat täyttyvät jo aikaisin päivällä. Esim Sandhamissa oli viikko sitten jo puolelta päivin kymmenkunta venettä turhaan etsimässä paikkaa. Sama tilanne on Wasahamnissa. Göteborgin ahdas satama täyttyy nopeasti jne..
Veneiden määrä ja koko kasvaa vuosi vuodelta, kun
taas suosittujen paikkojen satamat eivät. - Heja
kokemusta on kirjoitti:
Kyllä Ruotsinkin vierasvenesatamat täyttyvät jo aikaisin päivällä. Esim Sandhamissa oli viikko sitten jo puolelta päivin kymmenkunta venettä turhaan etsimässä paikkaa. Sama tilanne on Wasahamnissa. Göteborgin ahdas satama täyttyy nopeasti jne..
Veneiden määrä ja koko kasvaa vuosi vuodelta, kun
taas suosittujen paikkojen satamat eivät.Taisit mainita melkein kaikki karmeimmat paikat Ruotsista. Lisäisin vielä Visbyn ja Ölannin, siihen sitten vältettävät paikat oikeastaan jäävätkin. Kaikki muut satamat ja luonnonsatamat ovat toimineet ja tilaa löytyy vaikka toisen veneen kyljestä. Ihmiset osaavat veneilyn perustaidot ja hienoudet ja ovat ystävällisiä kanssaveneilijöitä kohtaan. Kaljamöykkääjiä ei löydy kuten vaikka Mariksen satamista. Maa on täynnä viehättäviä pikkupaikkoja, joista ei ole kuullutkaan ja yöpyä voi vaikka SXK.n poijuissa kunhan liittyy jäseneksi.
- Naispurjehtija
Meillä hieman samantyylisiä kokemuksia ja ajatuksia ruotsin tyylistä. Itse olen yleensä aamuvirkku, mutta veneessä asia on toinen, en halua herätä aamulla kukonlaulun aikaan ja lähteä silmät ristissä satamasta. Ei se lomaa ole, ei. Me aloitettiin Ahvenanmeren ylittäminen keskellä päivää viime vuonna, kun sumu esti sen suunnitellun aikaisen klo 10 lähdön Eckeröstä. Hyvin saatiin paikka Ruotsin puolelta illan suussa ja monet kerrat reissun aikana ruotsalaiset auttoivat meitä kertomalla vapaan paikan auttamalla rantautumisessa ilman pyyntöjä, oli sitten kyse luonnonsatamasta tai palvelusatamasta. Suomessa ei tällaista palveua saa, ellei pyydä, jos sittenkään, ainakin meidän kokemuksen mukaan. Me pyritään ainakin olemaan aina avuliaita, mutta monesti me emme saa apua, vaikka joskus sitä todella tarvitsisikin. Olemmekin alkaneet suosia luonnonsatamia, ei tartte olla muista riippuvainen. Me mennään uudestaan Ruotsiin, saatiin sieltä juttuseuraa monesti ja aina olivat iloisia ja seurallisia.
- mainsaill
hulluja nuo ruottalaiset,kun tulevat niin sakein joukoin vuosi toisensa perään tänne suomeen kärsimään! itse muuten kävin höga kustenilla ja sillä sitä vasta tilaa olikin. eihän se ollut pitkä mutta autio kylläkin. eikä paljon vaasasta uuteenkaupunkiinkaan tarvinnut kisata satamapaikoista. toinen tipsi on lähetä kesäkuun alussa tai elokuun alussa. johan voit nukkua rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855