Pelko liikenteessä

Pelkään olla mottoritiellä, pelkään siltojen kohdalla, pelkään jos ne on auki, ja joudutaan "jonottamaan"..olen paniikkihäiriöinen.
Mutta pelko olla moottoritiellä on se kaikista vaikein, se estää minua liikkumasta normaalisti.
Onko muilla, ja mistä tämä johtuu? En ole ollut kolarissa koskaan...
52737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Asun Helsingin lähialueella, joten varmaan ymmärrät, että olen aivan invalidi, kun en uskalla ajaa moottoritiellä. Vähän etäämpänä kyllä, mutta Klaukkalan rampin kohdalla menee maha kuralle.
Kehätielläkään en voi millään uskoa, että löydän välin jonosta, vaan hiljennän, ja silloinhan se ei ainakaan onnistu.
Varsinaista haittaa ongelmastani ei ole, esim työmatkan takia, olisi vain kiva ajelehtia vapaasti. Minua ei yhtään lohduta se, että muutkin jättää auton kotoiin kun lähtee kaupunkiin. Minun paniikkihäiriö jysätää päälle myös vieraissa parkkitaloissa ja hisseissä.
Efexor-lääke auttoi häiriööni, mutta se tekee niin huikeat ruokahalut, että painoa tuli 1/2kg viikossa. En jaksa olla lihava. Seronil ei myöskään sovi minulle. Onko muita lääkkeitä?
Olen muutenkin arka kuski, esim. liukkaalla.

Äänestä
  • pelkään autolla ajamista aivan sairaan paljon. on auto ja ajokortti, mutta talvella en ajanut mihinkään ja nytkin vain ihan priin turvalliseen lähipaikkaan, toiseen reilut 10km. en uskalla motarille vaikka maksettais. hullua mutta pelko on kova enkä voita sitä millään.olen 19v. joten onhan minulla aikaa..mutta ajattelin kyllä ehkä lopettaa koko autoilun kun alkaa olla niin kovaa pelkoa, eikä auton pitäminen ole ilmaista.

    Äänestä

ajaelimme moottoritietä, istuin siis kyydissä. tällä kertaa matka meni ihan ok. Mutta koko ajan se pikku piru istuu mukana, ja kuiskailee paniikki asioita...ei siitä matkanteosta voi nauttia.
Ymmärrän, että sinulla on vaikeaa juuri tuolla seudulla. Kyllä välillä tulee mieleen, että onkohan tässä elämässä mitään järkeä :-/
Huomenna olisi meno h-lääkäriin, ja arvatkaas vaan olenko hermona, kai se on otettava rauhoittavaa, vaikka en helposti niitä käytä. Aina olen taistellut, mutta jos tällä kertaa antaisi periksi. Millaisen olon diapam tekee, en ole koskaan niitä ottanut, vaikka liuska on 3 vuotta mukana aina kulkenut.
Itse syön Zoloftia ja pienen annoksen Rivatril lääkkeitä. Muista en tiedä, mutta ei nämä minun paniikkiani ole minnekään poistaneet.

Äänestä
  • Onko kukaan parantunu ajopelosta

    Äänestä

  • Jänishousu kirjoitti:

    Onko kukaan parantunu ajopelosta

    Mun on nyt pakko ajaa. Mies ajo korttinsa hyllylle ja sen pitää päästä töihin ja autolla, kun on 30 km matkaa. Aiemmin ajoin vain kesäisin, hirvitti talvi kelit ja liukkaat. Ja maha oli ennen ihan kuralla, ku vaan ajatteli autolla ajamista. Nyt kun on pakko ajaa, siihen on jo tottunu. Kuukausi pakko ajoa takana, ja moottoritielläkin päivittäin, tosin siellä vielä toisinaan peljättää...

    Tsemppiä vaan kaikille! Eiku rohkeesti vaan auton rattiin ja ajelemaan, onhan niitä muitakin törttöjä liikenteessä! ;)
    Hyvää kesää!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moottoritie on kuuma kirjoitti:

Pelkään olla mottoritiellä, pelkään siltojen kohdalla, pelkään jos ne on auki, ja joudutaan "jonottamaan"..olen paniikkihäiriöinen.
Mutta pelko olla moottoritiellä on se kaikista vaikein, se estää minua liikkumasta normaalisti.
Onko muilla, ja mistä tämä johtuu? En ole ollut kolarissa koskaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu