Turkin viiniä

cumhuriyeti

Maistelen tässä elämäni ekaa turkkilaista viiniä nimeltä Majestik. Tämä on handelista, alle 9€, vsk 2006. Varsin hyvä hedelmä ja on täyteläinen. Hassua että on hiukan beaujolaismaista vaahtokarkkisuutta, mutta muuten ehdottomasti hintansa väärti. Taidanpa varastoida muutaman pullon pariksi vuodeksi ja katsoa, miten kehittyy. Ei skitimpää ei-kristillisestä maasta.

1

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punkkusetä

      Aloitellessani viininlatkijan ”uraani” 1960-luvun lopulla oli algerialainen bulkkipunaviini yksi Alkon myydyimpiä. Hinnalla saattoi olla vahva vaikutus asiaan. Vankka muistikuvani on, että halvinta Alkon vuoden 1969 hinnastossa oli espanjalainen Rioja Tinto (3,20 mk), mutta Vin Rouge d' Algerie tuli hyvänä kakkosena 3,30 mk:n hintaisena.

      Vähän päälle 50 senttiä per pullo siis. Halpaako? Vertailuun pitää ottaa mukaan senhetkiset palkat ja muu hintataso. Kyllä siihen punkkupullon hintaan hyvinkin yli puoli tuntia sai duunari silloin töitä tehdä!

      Algerialaisia viinejä ei Alkon listoilla tänään näy, mutta naapurimaan Tunisian tuotteita löytyy kolme. Niistä halvinta eli Niliaa olen pari-kolme pulloa nilistellyt, eikä tuo ole ollut hintaisekseen pahaa laisinkana!

      Libanonia saa minun puolestani pitää kristillisenä tai islamilaisena maana – en ole jaksanut selvittää itselleni ”voimasuhteita”. Libanonilaisista viineistä olen tehnyt joskus tuttavuutta Ksaran kanssa. Maan viineistä Chateau Musar (tai kenties sittenkin Château Musar) on saavuttanut jopa melkoista kuuluisuutta. Musar-pullollisen omistajaksi halajava köyhtyy Alkossa 28 euron verran. http://www.alko.fi/tuotteet/fi/447107

      Olisikohan tässä rohkaistava itsensä ostamaan kokeeksi turkkilaista viiniä? Eikös maa ole tunkemassa itseään peräti EU:hun?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe