Linkki Yle teksti-tv artikkeliin rakastumisen kemiasta
http://www.yle.fi/tekstitv/html/P825_01.html
Ote alasivulta 2/3:
"Kun nainen rakastuu, hänen testosteronin tuotantonsa kaksinkertaistuu. Miehillä se puolestaan vähenee 40 prosenttia. Naisten käyttäytyminen voi muuttua kovemmaksi, ja he suhtautuvat määrätietoisesti suhteen jatkamiseen. Miesten käytöstä testosteronin niukkuus pehmentää, ja heistä tulee toisen tahtoon paremmin mukautuvia."
Ote alasivulta 3/3
"Rakastumisen aiheuttamien kemiallisten reaktioiden voimakkuus on yksilöllistä. Eikä rakastuneen kannata kaivaa olotilalleen selityksiä tieteestä, vaan nauttia täysillä tunteesta!"
:-)
Rakastumisen kiinnostava kemia
8
951
Vastaukset
- ihan luonnollinen ilmiö
ihmisen hormonitasapainossa. Kuulehan tutki vaan lisää asioita, niin huomaat pian, että ihmistä voidaan manipuloida aika tavalla. Aikanaan sotateollisuus ja koulutus on käyttänyt ihmisen bio-fys-sos käyttäytymismallia apunaan, johon vaan nykyaikana lisätään huikea annos nykytietämystä. Onneksi vain harva tavallinen tallaaja on näistä asioista kiinnostunut. MM pelkotila, shokki, hypnoosi ja rakastuminenkin saavat ihmiset toimimaan melkein 80% sti samalla tavalla, on sitten perimä mikä tahansa....pohtii, "virn"
- Aikuinen mies
Pyrkimys ymmärtää rakkautta,on kuin yrittäisi
päästä kättelemään Jumalaa! - se selvisi...
Kun minun rakas lähti omille teilleen niin minua rupesi panettamaan aivan kauhiasti, eli testosteroniini nousi normaalille tasolle.
- tuokin juttu
Mutta rakastumisen kemiassa kiinnostaisi enempi, että mikäs hormooni se on, joka sen rakkauden hävittää?
Vaikka kuinka hyvänä pitää, nainen häipyy jonkun hunsvotin kainalossa ja itkee parin viikon päästä saisiko tulla takaisin. Tuo kemia ainakin menee niin, että jos lähdit, takaisin ei asiaa.- ei rakkautta lopeta
.....luulet vaan niin, jos aito rakkaus, niin se ei mihinkään katoa. Eihän vanhemmatkaan lastaan hylkää, vaikka välillä tuntuisikin, että saisivat painua niin pitkälle, kuin pippuri kasvaa. Hetken päästä taas on ikävä niitä "mussukoita". Niin se vain on mies hyvä......kun aidon rakkauden kohtaat! Olen ihan varma, että sen kohtaat enemmin tai myöhemmin, elä ole malttamaton....hjuumoria matkaan.
- omenat
Olen kokenut kerran elämässäni rakkauden..vaalee usvaputki aukesi silmänpupillista ..valtava rakkaudenenergia...huikea kokemus..psykoosinomainen...kesti aikansa..kuukausia...aktiivisuus elämän joka alueella lisääntyi valtavasti...onneksi se laimeni ajankanssa...siis se oli täyttä energiaa...sähköä..
- Bataatti...
Rakkaus on hellyyttä
Rakkaus on mennyttä
Sitä pitää vaalia
Sydämesi ääntä sä kuuntele ja päätä
Elätkö sen ehdoilla?
- :-)
tässä yllä on kommentoitu rakkautta, mutta kysehän oli rakastumisesta, mikä on eri asia.
Rakastumisen fiilis on jännä ja järjetön. Nyt olen vaihdevuosi-iässä ja testosteronia on varmaan enemmän kuin monella ns. miehellä. Epäilen, etten enää rakastu järjettömästi - mikä on vain hyvä asia!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839