kovalevykäytön optimointi

kokopuu

Koskapa kovalevy on nykykoneissa usein suurin pullonkaula nopeudessa niin päätin (jälleen) miettiä mikä olisi paras konfiguraatio seuraavien keskinäiselle sijainnille
-windows vista
-virtuaalimuistin sivutustiedosto
-ohjelmat

Taustaa
Koneessa kaksi sisäistä kovalevyä (suunnilleen yhtä nopeita SATA levyjä) joissa molemmissa useita osioita (kaikki NTFS alustettuja)
Windows sijaitsee ykköslevyn ensimmäisessä osiossa
Sivutustiedosto ja ohjelmat sijaitsevat kakkoslevyn ensimmäisessä osiossa
(se että nuo sijaitsevat levyjensä ensimmäisissä osioissa on sattumaa ja en tiedä onko sillä mitään merkitystä)
En ole muuttanut ohjelmatiedostojen oletusijaintia koska microsoft ei sitä suosittele http://support.microsoft.com/default.aspx/kb/933700 Eli nykyisellään asennan isot ja suorituskysyä vaativat ohjelmat tuolle kakkoslevylle ja annan windowsin asennella default paikkaansa omat ohjelmansa jne


Lähtökohdat
Ohjelmien ja sivutustiedoston pitäisi sijaita joko mahdollisimman lähellä windowsia tai (mieluummin) kukin omalla erillisellä levyllään. Se että esim sivutustiedoston pistäisi saman levyn eri osiolle olisi kardinaalivirhe sen takia, että silloin levyn luku/kirjoituspää joutuu siirtymään pidemmän matkan esim lukiessaan välillä windowsin tiedostoista ja välillä sivutustiedostosta.
(Jos olet eri mieltä näistä lähtökohdista niin perustele väitteesi, kiitos)


Jos minulla olisi kolme fyysistä levyä niin sijoittelu olisi helppoa... kun ei ole niin kysynkin nyt siis että mikä olisi paras tapa sijoitella nämä keskenään. Variaatioita olisi monia, mutta ehkä järkevin modofikaatio nykyiseen nähden olisi jättää ohjelmat sittenkin samaan osioon windowsin kanssa ja jättää sivustustiedosto yksinään toiselle levylle. Mielipiteitä tai tietoa?

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ScanDisk

      Asiassa montakin puolta, riippuen kovalevyjen koosta. Jättikokoisilla levyillä haut ym. vievät enemmän aikaa jos osiot missä ohjelmat, ovat kaukana Windowsista koska Windowskansiossa on dll ym. ohjelman kaipaamat hilpetöörit. Kuitenkin nykyisillä kovalevyillä tekniikka ja nopeus on toista luokkaa kuin kuin vanhoilla levyillä joten siinä mielessä eipä paljon eroa, minne mitäkin asentaa. Kuitenkin Vistassa voi siirrellä resurssien hallinnalla ohjelmia, linkkejä ja kansioita aivan samoin kuin vanhemmissa käyttöjärjestelmissä.
      Käytössä kovalevyt ohjelmien ja muiden tiedostojen osalta aikanaan pirstaloituvat ympäri kovalevyä - vapaisiin paikkoihin joten lukupää tekee aina hommia levyn "laidasta laitaan" ja kestää sen mitä kovalevyt, merkistä riippuen yleensäkin kestävät. Kai se näytössä silmälle näkyvä asettelu linkeistä ja ohjelmista on nykyään se tärkein. Kyllä kovalevyt kestävät ja toimivat vuosia kokopäiväisessä käytössä on ne osioitu-jaettu miten vain, kun muistaa välillä huoltaa ohjelmallisesti konettaan.
      Itsellä kestänyt kakkoskoneessa 3 kovalevyä 9 vuotta jokapäiväisessä 7-10 tuntisessa käytössä eikä ole missään levyssä yhtäkään virhesektoria ja toimii edelleen virheettä vaikka kaikki täynnä.Hidastunut vain, mutta se taas johtuu siitä, että levyillä pitäisi olla nyrkkisäännön mukaan aina noin 20% vapaata tilaa, nyt on vain 3-6%. Silti pelaa hyvin. Eikä Prossukaan ole ihmeellinen Intel Pentium II, 400 MHz (4x100), joten tosiaankin "mummonaikuinen".

      • kokopuu

        Kiitos vastauksesta.
        Jos luet tarkemmin mitä sanon aloitusviestissäni niin minulla ei ole aikomusta laittaa saman levyn eri osioille yhttän mitään. Eli pohdintasi tuohon liittyvästä nopeusongelmasta ei ole kovin järkevä.


    • SCRuBS

      Sivutustiedoston kooksihan jotkut suosittelevat RAM kerrottuna 2,5:llä tai jopa 3:lla.. Tosin jos Vistakoneessa RAM:ia on vaikka 2 Gt, saatika käytät Vistan uutta USB2-muistitikku-laajennusta, se lienee turhan suuri.

      Käytän 2 Gt RAM koneessani TweakVi-softaa 2 Gt, joka laskee/muuttaa (mihin lie perustuen?) optiimaalisen Pagefile koon ja TweakVi:n mielestä se on 4Gt.

      Minulle on kerrottu ja olen lukenut, että osiossa johon Windows on asennettu, tulisi AINA olla vähintään osa Pagefilesta. Jos sitä ei tarvitse pelkästää niukaksi muuttuneen vapaan tilan takia siirrellä, parempi antaa olla.

      Itse olen kokeillut kaikki variaatiot: puolittanut, jakanut kolmeen (eri prosentein), siirtänyt kokonaan pois system-osiosta jne. En ole kyllä huomannut yhtikäs mitään eroa mihinkään suuntaan, joten nyt koko 4Gt on system-osiolla. Järjestelmätiedostohan se on, joten olkoon siis siellä kun levytila riittää...

      t. -S-

      • quantoo

        Kiitos vastauksesta.
        Minulla on tällähetkellä sen verran vähän muistia koneessani että minulle sillä on merkitystä missä mainitsemani kolme kohdetta sijaitsevat (vaikka itse et olisi eroa huomannut). Lisämuistia on tosin tilatteu joten ehkä sekin vie tilannetta parempaan suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      232
      3037
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      201
      2663
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      116
      1296
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1248
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      72
      1146
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1143
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1101
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      9
      1043
    10. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1035
    Aihe