Kolmanteen, jopa

neljänteen polveen

Pelkään että Suurella Portilla herra Pietari katsekontaktia vältellen sanoo jotenkin tähän tyyliin: "Kröhöm. Tää menee vähän tiukaksi, kun sinä silloikin teit tuota ja tällöin tätä. Kun nää tuota-- öhöm- on tarkotettu noudatettavaksi"

Kannattaako edes yrittää?

17

1091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittää!

      Niin kauan kuin on elämää, on toivoa!

      Pyhän Pietarin hyvyyteen luotan.:)

      Kai hän tajuaa mun yrittäneen

      parhaani.

      • oikeudenmukaisuuteen

        Jos ei ole tehnyt synneistä parannusta pääsee kaltaistensa hyvään seuraan. Eli huorintekijät huorintekijöitten joukkoon. Terroristit terroristien joukkoon, varkaat varkaiden joukkoon, jne.

        Näin on oikein. Anteeksi saa, jos on tehnyt parannuksen, Jeesuksen verellä sillon puhdistuu. Muuten ei.

        Eli ei voi olla vain kahdenlaista kohtaloa.


      • olisikaan
        oikeudenmukaisuuteen kirjoitti:

        Jos ei ole tehnyt synneistä parannusta pääsee kaltaistensa hyvään seuraan. Eli huorintekijät huorintekijöitten joukkoon. Terroristit terroristien joukkoon, varkaat varkaiden joukkoon, jne.

        Näin on oikein. Anteeksi saa, jos on tehnyt parannuksen, Jeesuksen verellä sillon puhdistuu. Muuten ei.

        Eli ei voi olla vain kahdenlaista kohtaloa.

        Paremmin minä siellä huorintekijöiden parissa viihdyn kuin tiukkanutturaisten virrenveisaajien seurassa.


      • iankaikkisuus
        olisikaan kirjoitti:

        Paremmin minä siellä huorintekijöiden parissa viihdyn kuin tiukkanutturaisten virrenveisaajien seurassa.

        Kaltaistensa hyvässä seurassa. Siinä jokaiselle paratiisi.

        Olet siis huorintekijä?


      • SerpeNTiina
        oikeudenmukaisuuteen kirjoitti:

        Jos ei ole tehnyt synneistä parannusta pääsee kaltaistensa hyvään seuraan. Eli huorintekijät huorintekijöitten joukkoon. Terroristit terroristien joukkoon, varkaat varkaiden joukkoon, jne.

        Näin on oikein. Anteeksi saa, jos on tehnyt parannuksen, Jeesuksen verellä sillon puhdistuu. Muuten ei.

        Eli ei voi olla vain kahdenlaista kohtaloa.

        muistan lukeneeni,että kristinuskossa ei ole suuria tai pieniä syntejä...on vain synti.
        Ihan sama asia jos varastaa auton tai nuppineulan;sehän on varkaus.
        Katolilaisilla on syntien suuruus ja pienuusjärjestys..että montako Ave Mariaa luetaan mistäkin synnistä.
        Ja armo on loppumaton!


    • tutina että

      meitä käännytettyjä on niin paljon ettei yksin tarvi taivaltaa.
      Tierätkö muuten mitä samaa on ulkomaalaisvirastossa ja lähetyssaarnaajissa?
      Molemmat käännyttää mustia.

    • V eetu

      Kymmenen käskyä on viisaiden ihmisten meille
      kirjoittamat elämänohjeet, näin uskon. Ohjeet
      ovat vielä tähänkin päivään sopivat ja niitä
      noudattamalla meidän kaikkien elämä tulisi
      paljon helpommaksi. Aina kannattaa yrittää,
      epäonnistunut yrityskin on aina parempi
      kuin periksi antaminen, eikä yrittänyttä
      kukaan tuomitse.

      • mitäs siitä tulee

        Jos aina vaan saa anteeksi, mitäs parannuksen tekoa se semmonen on. Uudessa testamentissa puhutaan parannuksen teosta. Vanhassa kivitettiin heti ilman armoa.


    • sitä Pietaria

      ei ole olemassakaan. On niin iso juttu funtsittavaksi, ettei tähän mahdu.

      Mutta on siellä isossa kirjassa paljon viisauksia, ihmistä isompia.

      Hyvän mielen saat itsellesi, kun jollakin pienellä tavalla autat, kun joku apua tarvitsee. Luulenpa, että se Pyhä Pietari on juuri siinä. "Minkä teette vähäisille, sen teette minulle"

      Jokainen me ajallaan lähdemme, eikä sitten enää ole mitään. Mutta jos yritämme siivosti ja toista kunnioittaen elellä, viisaus on siinä

    • Minulla on kavereita molemmilla puolin!

    • välttäjä

      tulet olemaan sinä ja minä............
         
      Sillä kirjoitettu on: "Niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, minun edessäni pitää jokaisen polven notkistuman ja jokaisen kielen ylistämän Jumalaa".

      • meidät vastaanotetaan

        Perillä näemme kasvoista kasvoihin, myös Jumalan.
        Siellä ei ole pelkoa, ei häpeää, ei mitään syytä vältellä ja väistää.


      • ainakaan
        meidät vastaanotetaan kirjoitti:

        Perillä näemme kasvoista kasvoihin, myös Jumalan.
        Siellä ei ole pelkoa, ei häpeää, ei mitään syytä vältellä ja väistää.

        Luulen, ettei kuka tahansa pääse silmiin katsomaan.


      • aloittaja

        Kuvitelmissani Pietari on vahha joviaali herrasmies, joka kovin vastentahtoisesti on suostunut Portille duuniin oltuaan pitkäaikaistyötön. Hänen on vaikea katsoa silmiin ihmistä jonka sisäänpääsyn hän joutuu epäämään. Herra se on herrallakin ja ynnättyään miinuksia lyijykynän pätkällä Klubi-askin pohjaan hän joutuu toteamaan että taivas pysyy edelleen ihmisistä autiona. Käännyttyäni paluumatkalle Pietari vinkkaa minut takaisin, tarjöaa tupakin ja kehottaa panemaan vielä korvan taaksekin ja toivottaa minut helvettiin.


    • hildurvonhopsis

      tuon "kolmanteen ja neljänteen polveen loppuosankin":

      ...mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni" (2.Moos.20:5)

      Aina kannattaa lukea koko lause Raamatustakin, eikä vain osaa siitä, niinkuin aloitit tuon keskusteluketjun.

      Ei sinne Taivaaseen mennä omalla kiltteydellä vaan "armosta me olemme pelastetut, emme tekojemme kautta, ettei kukaan kerskaisi".

      Jeesus teki kaiken jo meidän puolestamme siellä Golgatan keskimmäisellä ristillä lähes 2000 vuotta sitten (noin vuonna 32 j.Kr.) Hän sanoi: "Se on täytetty". Otat vain Hänet vastaan elämääsi. Hänelle kannattaa sanoa TAHDON! Pietari katsoo sinua sitten, sen "TAHDON"-sanomisesi jälkeen, Jeesuksen "ristin läpi" ja pääset varmasti sinne missä ..."ei ole itkua, eikä kyyneleitä, sillä Hän (Jeesus) on itse pyyhkivä kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta, eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt" (Ilm. 21:3) Niin Raamatussa luvataan.

      Ei tuollaisilla Suuren Portin asioilla kannata pelleillä. Koskaan ei tiedä, milloin kenelläkin on se viimeinen päivä - nuorillakin.

      Siunausta elämääsi!

      • tuo on oleellista

        Täällä yritetään selittää, että kaikkia tuhlaajapoikia kohtaa sama rakastava katse. Ei se niin ole. Tuhlaajapojankin piti paluunsa jälkeen elää ihmisiksi.


      • hildurvonhopsis
        tuo on oleellista kirjoitti:

        Täällä yritetään selittää, että kaikkia tuhlaajapoikia kohtaa sama rakastava katse. Ei se niin ole. Tuhlaajapojankin piti paluunsa jälkeen elää ihmisiksi.

        Kyllä tuhlaajapojalla olikin ihan vilpitön halu elää ihmisiksi, kun hänellä oli rankka kokemus siitä synnin tiellä elämisestä. Sinne ei varmasti tehnyt mieli takaisin, kun siellä joutui rahattomaksi sikopaimeneksi ja joutui syömään sikojen ruokaa ja elämään sian lannan ja hajunkeskellä. Varmasti tuntui ihanalle, kun isä otti hänet, tuhlaajapojan, vastaan, avasi rakastavan isänsylinsä, antoi puhtaat vaatteet, uudet kengät jalkaan (vrt. uusi vaellus), antoi sinettisormuksen sormeen, perheeseen kuulumisen merkiksi ja piti juhlat pojan paluun kunniaksi. Näin tekee myös Taivaallinen Isämme ja enkeleillä on ilo yhdestäkin syntisestä, joka tekee parannuksen ja Taivaassa on isot bileet (Luuk. 15:10 mukaeltuna)

        Jeesus antoi syntejä anteeksi (Luuk.7:36-50) myös syntiselle naiselle, 'viiden miehen samarialaiselle naiselle' (Joh.4:1-42) ja pelasti kivitykseltä aviorikoksesta tavatun naisen ja sanoi hänelle, ettei Jeesuskaan tuomitse, kun muutkaan eivät tuominneet ja lopuksi Hän vielä sanoi: ".........mene äläkä tästedes syntiä tee"(Joh:8:11). Kun on uskossa, niin ei halua edes tehdä syntiä enää "Jos joku (...laita tähän kohtaan vaikka oma nimesi) on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus ja se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut (2.Kor:5:17). Jos et ole vielä uskossa, niin rukoile ja pyydä Jeesus elämääsi. Se on elämäsi paras päätös ja saat syntisi anteeksi.

        Tuomitsemisesta Jeesus kertoo (Matt.7:1-6), ettei meidän tule tuomita ettei meitä tuomittaisi.

        Kun otat Jeesuksen vastaan elämääsi niin Jumalan rauha, joka on kaikkea ymmärrystä ylempi, asettuu sinun sydämeesi ja sinulla ei ole mitään pelättävää. Masennus haihtuu ja ilo täyttää sydämesi. Nuo kaikki löytyy siitä maailman luetuimmasta kirjasta Raamatusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      52
      5612
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      68
      2661
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1960
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      154
      1796
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      37
      1766
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1733
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1488
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1141
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1129
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      62
      935
    Aihe