Kertokaapas..

Oilerimies

Toiminimeni tuottaa tällä hetkellä juuri sen verran, ettei tarvi maksaa yelliä. Kannattaako minun edes yrittää kasvattaa tuottoa, koska sitten joudun maksamaan ja kuinka paljon sitä pitäisi kasvattaa? Minulla ei ole tuosta yellistä mitään tietoa ja kysyn täältä koska täällä näyttäisi olevan asioista perillä olevia ihmisiä.

Tänks!

3

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi sanoa tyhjentävästi

      Löydät tietoa yelistä kyllä netistäkin, vakuutusyhtiöiden sivustoilta, siellä on hyvin selostettu näitä asioita.
      Yrittäjyydessä on sellainen asia, että nimenomaan pitäisi yrittää itsekin laskea asioita. Jotenkin se onnahtaa, jos ei siihen pysty. Nimittäin tuohon kysymykseesi on aika vaikea vastata, jos ei ole tiedossa enemmän lukuja ja tietoa. Laske tuloja ja menoja eri vaihtoehdoin, laske niistä veroja eri vaihtoehdoin jne.. Mutta sitten on vielä se yel, kyllähän sillä vastinettakin saa. Sen laskeminen vasta vaikeaa on noiden antamiesi tietojen pohjalta. Ja se yelhän on vakuutus, mm sairastumista varten, siis muutakin kuin pelkka eläkevakuutus. Onko sinulla muuta vaikkapa palkkatyötä, jossa olet vakuutettu tel-vakuutuksella jne.. Monta asiaa pitää ottaa huomioon.

      Yel-vakuutusmaksut ovat tietenkin vähennyskelpoisia verotuksessa, sen lisäksi että ne pitää maksaa. Joten se vaikuttaa sitäkin kautta vähentävästi nettotuloon mutta myös verotettavaan tuloon. Ja jos se on ainoa tulosi, sillä voi olla hyvinkin verotuksen kannalta merkitystä, tarkoitan näiden perustähennysten osalta. Kynä kauniiseen käteen ja laskemaan eri vaihtoehtoja. :)

      • Oilerimies

        Yrittäminen on sivutoimista eli olen kylläkin kokopäivätyössä vakituisesti. Yritin yelistä etsiä tietoa, mutta en saanut selkoa siitä miten se määräytyy, onko jokin prosentti vai muuttuuko tulojen mukaan, vai onko tämäkin vakuutus vakuutusyhtiöiden antama tarjous joka kylläkin johonkin pohjautuu, mutta saako esim. keskittämisalennuksia? Siksi kysyin täältä, josko joku osaisi arvioida kokemuksesta tai muuten..


      • tietoa
        Oilerimies kirjoitti:

        Yrittäminen on sivutoimista eli olen kylläkin kokopäivätyössä vakituisesti. Yritin yelistä etsiä tietoa, mutta en saanut selkoa siitä miten se määräytyy, onko jokin prosentti vai muuttuuko tulojen mukaan, vai onko tämäkin vakuutus vakuutusyhtiöiden antama tarjous joka kylläkin johonkin pohjautuu, mutta saako esim. keskittämisalennuksia? Siksi kysyin täältä, josko joku osaisi arvioida kokemuksesta tai muuten..

        Viime kädessä sinä itse määräät sen tason ts summan,mikä on yel-työtulon perusteena. Minimihän on reilut 6000 euroa,siis se alaraja, josta sitten lasketaan yel-maksu, tietty prosentti. Huomioon voidaan ottaa mahdollinen alennus alussa.

        Löytyiskö tuolta tietoa :

        http://www.etk.fi/Binary.aspx?Section=40912&Item=58007


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6299
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4859
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      101
      3122
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2952
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2175
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1566
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1131
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      92
      1130
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1046
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      824
    Aihe