Toiminimeni tuottaa tällä hetkellä juuri sen verran, ettei tarvi maksaa yelliä. Kannattaako minun edes yrittää kasvattaa tuottoa, koska sitten joudun maksamaan ja kuinka paljon sitä pitäisi kasvattaa? Minulla ei ole tuosta yellistä mitään tietoa ja kysyn täältä koska täällä näyttäisi olevan asioista perillä olevia ihmisiä.
Tänks!
Kertokaapas..
3
439
Vastaukset
- voi sanoa tyhjentävästi
Löydät tietoa yelistä kyllä netistäkin, vakuutusyhtiöiden sivustoilta, siellä on hyvin selostettu näitä asioita.
Yrittäjyydessä on sellainen asia, että nimenomaan pitäisi yrittää itsekin laskea asioita. Jotenkin se onnahtaa, jos ei siihen pysty. Nimittäin tuohon kysymykseesi on aika vaikea vastata, jos ei ole tiedossa enemmän lukuja ja tietoa. Laske tuloja ja menoja eri vaihtoehdoin, laske niistä veroja eri vaihtoehdoin jne.. Mutta sitten on vielä se yel, kyllähän sillä vastinettakin saa. Sen laskeminen vasta vaikeaa on noiden antamiesi tietojen pohjalta. Ja se yelhän on vakuutus, mm sairastumista varten, siis muutakin kuin pelkka eläkevakuutus. Onko sinulla muuta vaikkapa palkkatyötä, jossa olet vakuutettu tel-vakuutuksella jne.. Monta asiaa pitää ottaa huomioon.
Yel-vakuutusmaksut ovat tietenkin vähennyskelpoisia verotuksessa, sen lisäksi että ne pitää maksaa. Joten se vaikuttaa sitäkin kautta vähentävästi nettotuloon mutta myös verotettavaan tuloon. Ja jos se on ainoa tulosi, sillä voi olla hyvinkin verotuksen kannalta merkitystä, tarkoitan näiden perustähennysten osalta. Kynä kauniiseen käteen ja laskemaan eri vaihtoehtoja. :)- Oilerimies
Yrittäminen on sivutoimista eli olen kylläkin kokopäivätyössä vakituisesti. Yritin yelistä etsiä tietoa, mutta en saanut selkoa siitä miten se määräytyy, onko jokin prosentti vai muuttuuko tulojen mukaan, vai onko tämäkin vakuutus vakuutusyhtiöiden antama tarjous joka kylläkin johonkin pohjautuu, mutta saako esim. keskittämisalennuksia? Siksi kysyin täältä, josko joku osaisi arvioida kokemuksesta tai muuten..
- tietoa
Oilerimies kirjoitti:
Yrittäminen on sivutoimista eli olen kylläkin kokopäivätyössä vakituisesti. Yritin yelistä etsiä tietoa, mutta en saanut selkoa siitä miten se määräytyy, onko jokin prosentti vai muuttuuko tulojen mukaan, vai onko tämäkin vakuutus vakuutusyhtiöiden antama tarjous joka kylläkin johonkin pohjautuu, mutta saako esim. keskittämisalennuksia? Siksi kysyin täältä, josko joku osaisi arvioida kokemuksesta tai muuten..
Viime kädessä sinä itse määräät sen tason ts summan,mikä on yel-työtulon perusteena. Minimihän on reilut 6000 euroa,siis se alaraja, josta sitten lasketaan yel-maksu, tietty prosentti. Huomioon voidaan ottaa mahdollinen alennus alussa.
Löytyiskö tuolta tietoa :
http://www.etk.fi/Binary.aspx?Section=40912&Item=58007
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855