Mielestäni ainoastaan armeijan suorittaneilla pitäisi olla äänioikeus Suomessa (naisetkin voi käydä armeijan joten turha tehdä tästä mitään tasa-arvokysymystä). Miksi jollakin sivarilusmulla /c-miehellä pitäisi olla valtaa vaikuttaa yhteiskuntamme asioihin, kun he rötväävät vaan läskeillä perseillään punkissa ja valittavat sossutuen pienuudesta, eivätkä heidän henkensä ole edes uhattuna tositilanteessa?
Oma ehdotukseni olisi antiikin kreikan malli, jossa äänestää saisi vain 18-vuotias asepalveluksen suorittanut vapaa mies(tai intin käynyt nainen).
Äänioikeus vasta sitten kun TJ=0
6
520
Vastaukset
- Ahne sikaporvari
Vain rikkaille äänioikeus, ja Kokoomus ainoaksi sallituksi puolueeksi.
Työttömät ja eläkeläiset keskitysleireihn lopullista ratkaisua varten koska eivät tuota mitään.
Kommunistit ja demarit teloitettava.
Asepalvelus viisivuotiseksi.
Lebensraumia lisää idästä - itäraja Uralille. - $$kentsu
Ja upseereille tuplamäärä ääniä? Kenraalille yhtä monta kuin on tähteä kauluksessa?
- A65
Mitään näin typerää en ole lukenut pitkään aikaan ,kuin että äänioikeus vain armeijan käynneille. Henkilön joka tämmöistä haluaa täytyy olla vähän yksinkertainen. Taitaa olla viettänyt liikaa aikaa mies seurassa.
- A65
Ei ole järkeä että, äänioikeus olisi vain intin käynneillä. On paljon ihmisiä, jotka eivät ole käyneet inttiä, mutta ovat menestyneet erinomaisesti. Ymmärran, että jos on käynyt intin mutta ei ole menestynyt elämässä, niin silloin voi tulla kateelliseksi.
- Rosvo Roope
Monella sivarilla/totaalilla/"poikkeavan vakaumuksen" omaavilla jannuilla on usein (huom. usein) enemmän infoa suomen sotahistoriasta ja ns. ihanteellisesta yhteiskuntamallista (pasifismi vs fasismi) kuin perusjäbillä jotka menee inttiin mukisten mutta kuitenkin menee. Äänioikeudesta oikeestaan aivan sama koska moni niistä intin käyneistä lippatukista ees äänestää... saatika sit näistä vakaumuksellisista jannuistakaan "vakaumuksensa" takia. Ehdotan että asiat pysyvät yhtä huonossa jamassa kuin nytkin.
terveisin TJ 0!!! - kessu123456
Rosvo Roope kirjoitti:
Monella sivarilla/totaalilla/"poikkeavan vakaumuksen" omaavilla jannuilla on usein (huom. usein) enemmän infoa suomen sotahistoriasta ja ns. ihanteellisesta yhteiskuntamallista (pasifismi vs fasismi) kuin perusjäbillä jotka menee inttiin mukisten mutta kuitenkin menee. Äänioikeudesta oikeestaan aivan sama koska moni niistä intin käyneistä lippatukista ees äänestää... saatika sit näistä vakaumuksellisista jannuistakaan "vakaumuksensa" takia. Ehdotan että asiat pysyvät yhtä huonossa jamassa kuin nytkin.
terveisin TJ 0!!!Mitä jos sillä kaverilla on vaikka oikea terveydellinen syy ja haluaa tehdä edes jotain suomen hyväksi ja käy sivarin????
Tj0 400 kertausvuorokautta ja aikuinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145