Vain tuska meidät herettää

..,,..,,

Tänää satutin taas itteäni. Se oli jo melkee loppu.. Pakko jaksaa.. Vaa ei jaksais jaksaa.. Koulu alkaa, en ymmärrä miten jaksan keskittyy...
Mä en vaa ymmärrä tätä maailmaa...
Mikää ei oo reiluu, oon niin väsyny:(

5

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (m)

      Voimia sinulle ja jaksamista kouluun. :) En järkevämpää osaa sanoa.

    • 22v

      Samakaltainen tilanne täällä:
      Krapulassa olin tänään ja lopullinen ratkaisu tälle kaikelle paskalle oli jo mielessä.
      Mutta ei se niin yksinkertaista ollu. Kai tätä maailmaa pitää vielä vähän aikaa kattella.

      Oon kans nii väsyny ku voi ihminen olla. Väsynyt itseensä, muihin ja kaikkeen. Koitetaan kestää...

    • mejuu

      Niinpä tuskalla sinä synnyit ja tuskaa on elämä ,eikö mitään muuta?
      Varmaan on monia hetkiä jotka on saanut meidät hymyilemään ja tuntunut että halkean onnesta :D

      Kuitenkin elämäämme kuuluu näitä vaikeita päiviä ja aivan kuin kaikki liekki olisi sammunut sisimmästä jota elämäksi sanotaan ,mikään ei kiinosta saati innosta .Usko minua kuitenkin kaikella tälläkin on omat tarkoituksensa ,nämä on niitä kasvukipuja .Vaikka olisimme iältämme vanhojakin kasvasimme jatkuu siihen asti kunnes viimeisen kerran vetäisemme hnekeä .
      Kasvamme ihmisinä ja ilman näitä kokemuksia meiltä uupuu inhimmillisyys.

      Voihan olla ajatukseni sinusta nyt hassuja mutta tälläisiä nousi mieleeni isnulle lohdutuksen sanoiksi.

    • köksä

      kun elämä on pelkkää mustaa apuakin löytyy. itse olin ihan pohjamudissa ja suunnittelin jo lopettavani kaiken, mutta työkaveri patisti varaamaan ajan terveyshuollon psykologilta. oli mahtavaa saada puhua kaikki ulos ihmiselle joka ymmärsi missä mennään. kun olin aikani käynyt suostuin ottamaan lääkityksen avuksi. ei mitään rauhottavia eikä piristäviä vaan lääkettä joka todella saa elämänhalun palaamaan. se ei tapahdu heti vaan pikkuhiljaa minimi annoksella. nyt rupeaa jo elämä maistumaan. suosittelen hankkiutumaan edes juttelemaan jos yhtään tuntuu pahalta.

    • heiso

      Elämä on pirun vaikeaa ja itsekin taistelen, en kuitenkaan vielä luovuta. Älä odota muilta apua vaan etsi jokin ilmaisukeino joka helpottaa. Minulla se on tanssi tai kirjoittaminen ei pätkääkään viisasta kirjoittamista mutta itsensä purkamista vaikka kuinka omituisesti. Eihän niitä tarvitse muille esitellä, ja ehkäpä löytyy joskus ystäväkin jolle purkaa tuntojaan tai ammattilainen. Pääasia: sinä olet tärkeä koska olet olemassa, uskon että jokin tarkoitus meillä kaikilla on täällä seilata.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe