oisko tää adhd tä

onko siis ad hd: een kuuluvaa yltiöoptimistinen ajattelu ja lukuisat keskenneräiset työt, vaikeus hallita omia impulssejaan...kertokaa
51233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos et saa pidettyä päätäs kiinni eli oot koko ajan äänessä,oot ylivilkas niin sitte on syytä epäillä

Äänestä

ihan jotain muuta.

Äänestä

Kuulostaa tutulta, varsinkin tuo loppuunsaattamisen vaikeus. Kullakin tietty omat kombinaatiot.
Aktiivisuuden häiriö voi olla yli- tai alivilkkautta, joten suulaus ei ole pakkokriteeri.
Realismi >< optimismi, kumpi parempi?

Äänestä

Keskeneräiset työt ja vaikea impulsiivisuus on klassisia oireita.

Äänestä

Onhan nuo tyypillisen ADHD:n piirteitä, mutta samat piirteet on monen muunkin myös psyykkisten sairauksien ominaisuuksia. ADHD on yleensä ihan lapsuudesta lähtien ilmennyt neurologinen, ei psyykkinen sairaus.

ADHD:n toteaminen tarvitsee siihen perehtyneen lääkärin lausunnon, jonka saaminen vaatii neuropsykologisen testin, yleensä 2x 3 tuntia. On vaan aika vaikea päästä julkisen puolen tutkimuksiin ja yksityinen tutkimus maksaa aika paljon. Lääkärikäynti n 90€ ja additestit n 300€/3 t.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mattia ei vituta kirjoitti:

onko siis ad hd: een kuuluvaa yltiöoptimistinen ajattelu ja lukuisat keskenneräiset työt, vaikeus hallita omia impulssejaan...kertokaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu