Sotkussa ehtii iltaisin näitä iltapäivälehtiäkin lukea. Ainakin inttiä sivuavia juttuja tulee ihan mielenkiinnosta luettua.
Nyt on joku Ilta-Sanomien toimittaja keksinyt saman jutun kuin minäkin, eli kokeilee uudestaan intin käymistä alokkaana neljän päivän ajan. No, eipä ollut kaveri ainakaan täällä meidän kasarmilla. Mitä nyt meikä on ollut jo enemmänkin kuin neljä päivää, kuukauden jo kaverin puolesta!
On ruvennut mietityttämään mitä tää homma oikein on. Lööpeistä luin, että Idols-tähti Ari Koivunen vapautettiin intistä - ei tarvinnut käydä ollenkaan. Tiedetäänhän se, ei sota (eikä armeija) yhtä miestä kaipaa, mutta ihmetyttää silti.
Jaa, alikit meidän tuvasta kyseli ketkä haluaa aukkiin tai rukkiin. Jostain on saanut päähänsä, että olisin rukkiainesta. Ampumaharjoitukset meni ihan kelvollisesti, vaikka en mikään mestariampuja ollut ennenkään. Aseen käsittely oli tietysti vanhasta muistista tutumpaa kuin muille, vaikka yritin välillä näytellä tyhmää. Kolme viiimeistä muistin jo sentään tähdätä ohi, etten saisi parempaa tulosta kuin meidän tuvan paras.
Cooperissa piti kanssa vähän hidastella.
Nyt saakin olla tarkkana, ettei alikit saa mitään päähänsä. Pitää rötväillä jotenkin enemmän. Voisi myöhästyä iltalomilta paluussa tai jotain.
Vai hankkisko itselleen pöpinä C:n paperit. Tai kaverillehan ne tulisivat, sehän tästä maksaa. Hehehe...
Muutkin tekee tätä?
Alik Hyvönen
1
626
Vastaukset
- Pelle Petrus
On hyvin vaikea uskoa että menisit toista kertaa inttiin. Kai sä nyt töissä / koulussa olisit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849