Muutkin tekee tätä?

Alik Hyvönen

Sotkussa ehtii iltaisin näitä iltapäivälehtiäkin lukea. Ainakin inttiä sivuavia juttuja tulee ihan mielenkiinnosta luettua.

Nyt on joku Ilta-Sanomien toimittaja keksinyt saman jutun kuin minäkin, eli kokeilee uudestaan intin käymistä alokkaana neljän päivän ajan. No, eipä ollut kaveri ainakaan täällä meidän kasarmilla. Mitä nyt meikä on ollut jo enemmänkin kuin neljä päivää, kuukauden jo kaverin puolesta!

On ruvennut mietityttämään mitä tää homma oikein on. Lööpeistä luin, että Idols-tähti Ari Koivunen vapautettiin intistä - ei tarvinnut käydä ollenkaan. Tiedetäänhän se, ei sota (eikä armeija) yhtä miestä kaipaa, mutta ihmetyttää silti.

Jaa, alikit meidän tuvasta kyseli ketkä haluaa aukkiin tai rukkiin. Jostain on saanut päähänsä, että olisin rukkiainesta. Ampumaharjoitukset meni ihan kelvollisesti, vaikka en mikään mestariampuja ollut ennenkään. Aseen käsittely oli tietysti vanhasta muistista tutumpaa kuin muille, vaikka yritin välillä näytellä tyhmää. Kolme viiimeistä muistin jo sentään tähdätä ohi, etten saisi parempaa tulosta kuin meidän tuvan paras.

Cooperissa piti kanssa vähän hidastella.

Nyt saakin olla tarkkana, ettei alikit saa mitään päähänsä. Pitää rötväillä jotenkin enemmän. Voisi myöhästyä iltalomilta paluussa tai jotain.

Vai hankkisko itselleen pöpinä C:n paperit. Tai kaverillehan ne tulisivat, sehän tästä maksaa. Hehehe...

1

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelle Petrus

      On hyvin vaikea uskoa että menisit toista kertaa inttiin. Kai sä nyt töissä / koulussa olisit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      182
      2707
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2529
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2217
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2073
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1173
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1138
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe