Onko Mikkelissä tai lähistöllä jotain hyvää sorsapaikkaa?Vinkkejä kiitos!;) ja jos joku sattuu olemaan mettäkaveria vailla niin mielelläni lähden.
Minne sorsastamaan?
8
939
Vastaukset
- mene itseesi
Ammu itseäsi jalkaan, ennen kuin haavoitat viattomia sorsia ja saastutat luontoa hauleillasi.
Ikä tuo toivottavasti järjen sinunkin päähäsi. Eläimilläkin on oikeus elää. Myös ne tuntevat tuskaa ja kipua, SIKA!- yks ääliö lisää
Sorry kettutytö, mutta sä et tiedä nyt mistä sä puhut. Kannattaisiko ensin perehtyä metsätykseen ja kantojen harventamiseen, ennen kuin tuollasta tekstiä kirjotat. Sanoppa vielä, että hirvien ja jäniksien metsästys on väärin. Tiedätkö mitä siitä seuraa jos kantoja ei harvenneta? Et taida edes tietää.
"Etsi kämpästäsi teräase ja viillä itseäsi jalkaa, ennen kuin haukut viattomia metsämiehiä ja saastutat ilmapiiriä paskoilla jutuillasi. Ikä toivottavasti tuo järjen sinunkin päähäsi. Ihmisillä on oikeus harrastaa. Myös metsämiehillä on tunteet, SIKA!"
- löytynee
Rantakylän naistingin alue on hyvä ja melko suosittu paikka. Ota selvää Mikkelin puolelta missä siellä saa metsästää. Siellä on rehevöitynyt lampi ja pelto vieressä. Saalis on varma iltalennolle.
- Sorsastaja
Kokeile Kharmaa huomenna. Löytyy sorsia taveja puluja kyyhkysiä ja muita untuvikkoja :)
- Veikko-Kustaa
Minnoun käänynnä. Ee ollu kun kaakanoeta. Ja muutama munahaakka.
- metsästäjät viinapulloineen
Käyvät joukolla pullasorsia teurastamaan... onneksi moni tulee järkiinsä iän myötä ja katuu metsästämisiään. Niin minäkin.
Hirvien vähentäminen on varmaan perusteltua, mutta vaatii kieroon kasvanutta luonnetta räiskiä jäniksiä, oravia ja kaikkia mikä liikkuu pikkulinnuista lähtien.
Ps. tämä kettutyttö on muuten lähes 60:n mies... että silleen...- neitimäinen
siltikin
- mies..._
Kelles sitten valittaisit, kun 12 jänistä istuu syömässä omenapuutasi. Jänisrutto leviää kovaa vautia ja et uskalla päästää lastenlapsiasi ulos, kun ruttosia jäniksiä on jokapuolella. Kuinkas sitten petoeläimet? Lopetetaan kettujen ja supienkin metsästys, niin saat heittää hyvästit linnunlaululle tällä Suomen maalla. Jos sen jälkeen näet yhdenkään kanalinnun metsässä, niin saat löytöpalkkion. Mitä taas sorsiin tulee, niin juuri saanut lehdestä lukea, kun lokit paskovat ihmisten autojen päälle ja muualle. Mitä tämä olisi, jos sorsiakaan ei ammuttaisiin. Saisit olla mökillä siivoomassa jokapäivä sorsanpaskaa, kun 1000 päinen parvi käy vierailulla. Ja siinä ne taudit vasta sitten jylläävät.
Otetaan nyt se pyssy kiltisi käteen ja pidetään tasapainoa yllä...!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855