Mikä on yrittäjävakuutus?

ei yel

olen juuri perustanut toiminimen ja kirjanpitäjäni suositteli yrittäjävakuutusta. Mistä on kyse ja mitä se kattaa?

Teen kirjoitustöitä kotona, yksin, ja myyn niitä yrityksille.

5

2569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • netistäkin

      Olisiko se ollut yritysvakuutus ts se koostuu vastuuvakuutuksesta ja oikeusturvakuutuksesta. Kalusteet voi vakuuttaa jne. Se on usein sellainen pienehkö vakuutussummaltaan ja pitää sisällään tiettyjä asioita. Tutustu vakuutusyhtiöiden sivuilta. Yrittäjä tietenkin tuon eläkevakuutuksen lisäksi ottaa vähän työstä riippuen tapaturmavakuutuksen tms.

    • Kissimirriina

      Eiköhän vakuutusyhtiö osaisi tuohon parhaiten vastata.

    • tarkoitti

      pakollista yel-vakuutusta. Muuta hän tuskin suositteli sittenkään.

      • jatkaa

        Olen lukenut vakuutusyhtiöiden sivuja, mutta ne ovat niin ympäripyöreitä, ettei niistä ota selvää. Eikö teillä muilla ole ylimääräisiä vakuutuksia nimikkeen "yrittäjävakuutus"-alla?


      • vastausta odotat ..
        jatkaa kirjoitti:

        Olen lukenut vakuutusyhtiöiden sivuja, mutta ne ovat niin ympäripyöreitä, ettei niistä ota selvää. Eikö teillä muilla ole ylimääräisiä vakuutuksia nimikkeen "yrittäjävakuutus"-alla?

        Katso tuota ekaa kommenttia. Ei täällä kukaan voi sinulle kummemmin vastata. Vakuutusyhtiöön soittamalla se selviää, jos ei sivuilta löydy. Ne vakuutukset tehdään jokaiselle yritykselle sopiviksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe