Suomen uudesta kielilaista julkaistiin 1.1.2004 ruotsinkielinen opas, joka jaettiin jokaiseen suomenruotsalaiseen talouteen. Suomenkieliset eivät ole koskaan kyseistä opasta saaneet.
Jotta oppaan henki selviäisi myös suomenkielisille, olen ottanut sen tekstistä kuusi oppaan asennetta kuvaavaa yleisintä sanaa, joiden käyttötavasta on joitakin esimerkkejä:
OIKEUS 33 kpl
(sinulla on aina oikeus … sinulla on oikeus tulla palvelluksi)
PALVELLA 19 kpl
(ovat velvollisia antamaan palvelua … pitää taata se palvelu)
PITÄÄ 18 kpl
(heidän pitää omasta aloitteestaan … pitää pystyä antamaan sinulle)
SAADA 10 kpl
(jos et automaattisesti saa … sinun tulee saada)
TULEE 9 kpl
(heidän tulee myös järjestää toimintansa … tulee taata sinulle)
Ruotsinkielisiämme (5 %) opastetaan viranomaisissa olemaan nöyrtymättä, anomatta. Yleissävy ilmenee hyvin sanasta _pyytää,_ jota on koko laajassa oppaassa vain yksi kappale:
"Viranomaisen pitää pystyä antamaan sinulle palvelua ruotsiksi ilman, että sinun erityisesti pitää sitä *pyytää*
.............................................................................
Oppaan ensimmäisessä lauseessa todetaan: "Laki koskee kumpaakin kansalliskieltämme, suomea ja ruotsia." Lukemalla tekstin läpi, voit itse todeta, miten kyseinen laki ja alla oleva opas koskee suomen kieltä ja missä merkityksessä.
.............................................................................
1/1/2004
*OLEMME SAANEET UUDEN KIELILAIN*
*KOSKEEKO KIELILAKI MINUA?*
Varmasti! Tämä on laki, jonka tulee toimia myös käytännössä. Kun käytämme ruotsin kieltä, osoitamme että ruotsinkieliselle palvelulle on tarve. Tämä saattaa joskus edellyttää lisäenergian ja itsepäisyyden vaatimista. Mutta kaikki, jotka aktiivisesti käyttävät kieltään antavat suuren panoksen!
*MITÄ SE TARKOITTAA?*
Uutta on se, että laki lähtee yksittäisen ihmisen tarpeesta. Oikeus omaan kieleemme on siksi saanut näkyvän paikan laissa. Viranomaisten pitää taata se palvelu, jota tarvitsemme, myös ruotsiksi. Tämä on oikeus, jota kenenkään ei tarvitse painaa alas!
*MITÄ KIELILAKI SISÄLTÄÄ*
Oikeus omaan kieleemme kulkee kuin punainen lanka lain läpi.
KAIKILLA on oikeus käyttää ruotsin kieltä viranomaisissa. Kun otat yhteyttä viranomaiseen kannattaa tietoisesti valita kieli ja pitää kielivalinnasta kiinni myös myöhemmin.
SINUN OIKEUTESI käyttää ruotsin kieltä ei ole riippuvainen siitä kielestä, jolla sinut on rekisteröity. Jos osaat sekä suomea että ruotsia, voit siis valita, mitä kieltä haluat käyttää.
SAAT käyttää ruotsin kieltä, kun otat yhteyttä viranomaisiin omissa asioissasi. Mutta sinulla on sama oikeus, jos esim. pyydät tietoja. Viranomaisten pitää sitä paitsi järjestää niin, että sinua kuullaan ruotsiksi.
YHTEYDENOTOISSA valtion viranomaiseen saat käyttää ruotsin kieltä myös silloin, jos kotikuntasi kieli on suomi. Hätäkeskus, verotoimisto ja TE-keskus, näiden tulee siis voida palvella sinua ruotsiksi.
*JOS SAIRASTUT*
KÄYTÄ ruotsia kun otat yhteyttä terveyskeskukseesi tai sairaalaasi. Et ehkä heti saa apua, mutta älä anna periksi! Kysy henkilöä, joka osaa ruotsia.
SINULLA ON AINA OIKEUS puhua ruotsia lääkärisi kanssa. Jos lääkärisi kuitenkaan ei selviä tästä, voit vaihtaa toiselle lääkärille.
KAIKKI KIRJALLINEN materiaali pitää olla myös ruotsiksi. Se tarkoittaa, että sinun tulee saadahoito-ohjeet, lääkärintodistus ja potilastieto-ote ruotsiksi.
KYSY tietoja ja ohjeita ruotsiksi, jos et automaattisesti saa niitä. Voi käydä niin, että kielesi on rekisteröity väärin; pitäisikö sinun tarkistaa tämä seikka?
*....KASSALLA*
JOS sinulla jostain syystä on vähän rahaa, voit hakea toimeentulotukea kunnan sosiaalitoimistosta. Ovatko sairaanhoitokustannuksesi nousseet korkeuksiin vai onko vuokra myöhässä?
Yhteyksissä sosiaalitoimistoon sinulla on oikeus puhua ruotsia. Kirjallinen tieto ja lomakkeet on oltava ruotsiksi. Kysy ruotsinkielistä materiaalia, jos sitä ei näy.
SOSIAALITOIMISTON pitää pystyä palvelemaan sinua ruotsiksi, jos tarvitset velkaneuvontaa ja velkajärjestelyä.
MYÖS JOS tarvitset ruotsinkielisiä palveluja, tulee sosiaalitoimiston pystyä palvelemaan sinua. Kysy esim. päivähoitoa, kotiapua ja vanhustenhuoltoa ruotsiksi!
*KELASSA*
KELA vastaa kaikkien Suomessa asuvien perusturvallisuudesta. Kela takaa perustoimeentulon, edistää terveyttämme ja tukee rahallisesti eri elämäntilanteissa.
SINULLE KUULUU oikeus tulla palvelluksi ja saada kaikki päätökset Kelassa ruotsiksi. Hakemuslomakkeet ja etulomakkeet ovat ruotsiksi, kysy niitä!
KELA antaa myös ajankohtaista tietoa ruotsiksi Kela-lehdessä neljä kertaa vuodessa.
*OSTOPALVELUT*
KUNNAT ostavat monenlaisia palveluja ja siten osan tehtävistään. Ne yhtiöt (bolag) ja yksityiset, KUNNAT ostavat monenlaisia palveluja ja siten osan tehtävistään. Ne yhtiöt (bolag) ja yksityiset, joiden kanssa kunta tekee sopimuksen ovat myös velvollisia antamaan sinulle palvelua ruotsiksi. Jos vain osa näistä tarjoaa ruotsinkielistä palvelua, pitää kunnan informoida sinua mitkä yhtiöt ja yksityiset tarjoavat palvelua sinun kielelläsi.
JOS SINUN kuntasi ostaa hoitopaikkoja esim. vanhuspalveluja, pitää kunnan varmistaa, että ne ovat myös ruotsiksi.
JOS SINULLA on asiaa niille, jotka hoitavat esim. kunnallisen veden, jätteet, ateriapalvelun tai kunnalliset vuokra-asuntoasiat, pitää sinun voida hoitaa asiasi myös ruotsiksi.
VALTIOLLISET yhtiöt kuten Posti ja Rautatiet ovat velvollisia tiedottamaan sinulle ruotsiksi. Yhtiön pitää huolehtia, että heillä on riittävästi ruotsinkielistä henkilökuntaa. Esim. Postin lomakkeet osoitteenmuutoksiin ja VR:n liput on oltava myös sinun kielelläsi. Samoin kaikki asiakkaille tärkeä tieto.
*TUOMIOISTUIMISSA*
SINULLA ON oikeus käyttää ruotsia koko maassa myös tuomioistuimissa. Tämä koskee sekä omaa asiaasi sekä kun sinua kuullaan todistajana. Jos poliisi on kuulustellut sinua ruotsiksi, tulee tuomioistuin automaattisesti huomioimaan kielesi kun oikeudenkäyntiä valmistellaan.
JOS SINULLE myönnetään oikeusapua on hyvä tietää, että sinulla on oikeus saada sitä ruotsiksi koko maassa. Jos oikeusaputoimistosi ei selviä ruotsista, pitää sen osoittaa sinut toiseen oikeusaputoimistoon tai asianajajalle, joka osaa ruotsia.
ON MYÖS tärkeää, että oikeusavustajasi osaa kieltäsi ajatellen mahdollista oikeudenkäyntiä. Jos tuomioistuin määrää avustajasi, pitää sen huolehtia, että hän osaa ruotsia.
SINULLA ON myös tietenkin oikeus lähettää esimerkiksi hakemus "lagfartista" tai "inteckningistä" ruotsiksi.
PELKÄSTÄÄN SUOMENKIELISISSÄ tuomioistuimissa sinulla on oikeus tulkkiin.
*VIRANOIMAISTEN VELVOLLISUUDET*
VIRANOMAISTEN pitää informoida yleisöä ruotsiksi kaksikielisissä kunnissa. Jos varoitetaan esim. hätätilanteista, säteilyvaarasta tai ilmanepäpuhtauksista, on tieto annettava ruotsiksi koko maassa.
VIRANOMAISTEN pitää omasta aloitteestaan huolehtia, että sinun oikeutesi ruotsinkieliseen palveluun toteutuu käytännössä. Heidän tulee myös järjestää toimintansa niin, että sinulla on helppoa saada palvelua ruotsiksi. Edellytys on, että koko henkilökunta tuntee velvollisuutensa ja että riittävän moni palkollinen osaa ruotsia.
VIRANOMAISTEN pitää pystyä antamaan sinulle palvelua ruotsiksi ilman, että sinun erityisestipitää sitä pyytää. Tämä tarkoittaa, että viranomaisten pitää ottaa sinuun yhteyttä omalla kielelläsi. Jos viranomainen ei tiedä kieltäsi, voi se käyttää kumpaakin kieltä. Kaksikielisillä lomakkeilla, tiedonannoilla ja vastaavalla voi viranomainen varmistaa, että yhteydenotto aina tapahtuu oikealla kielellä.
MYÖS viranomaisten muussa toiminnassa pitää ruotsin kielellä olla näkyvä paikka. Ruotsin tulee näkyä mm. kylteissä, esitteissä ja kirjepapereissa. Myös Webbsivuilla pitää kaikki perustieto olla ruotsiksi.
*JOS MENEE VIKAAN*
KAIKKI EI TAPAHDU kuitenkaan yhdessä yössä. Viranomaiset eivät kenties aina selviydy, pysty kohtamaan sinua ruotsiksi siinä laajuudessa, johon sinulla on oikeus. Silloin on tärkeää, että reagoit, ja mahdollisuudet ovat monet.
VIRANOMAISJOHDOLLA on vastuu siitä, että toiminta sujuu, Voit aina jättää valituksen johdolle, jos sinun ruotsinkielinen palvelusi on riittämätöntä.
FOLKTINGETIN kielisuojasihteeri ottaa yhteyttä viranomaisiin jos ruotsinkielinen palvelu on puutteellista. PUH: 09-6844250. WWW.FOLKTINGET.FI
OIKEUSMINISTERIÖ valvoo kuinka kielilainsäädäntöä sovelletaan ja voi tehdä aloitteen oikaista puutteet. PUH: 09-16003, www.jm.fi
OIKEUSKANSLERI ja oikeusasiamies valvovat lakeja korkeimmalla tasolla. He ottavat myös vastaan valituksia kielellisistä oikeuksista. Lomake valittamista varten: JK: puh. 09-16001, www.vn.fi/oku/svenska
JO:puh. 09-4321.www.eduskunta.fi
Oppaan julkaisija:
SVENSKAFINLANDSFOLKTING
Unioninkatu 45 H 110
HKI 00170
puh ja fax 09-6844250
http://www.folktinget.fi/pdf/publikationer/spraklag.pdf
__________________________________________________________
Lopuksi kysymys: Kehittääkö opas sitä kahden kansanosan keskinäistä ymmärrystä ja sopuisaa rinnakkaineloa, joista eri julistuksissa puhutaan ja voisiko mikään toinen nk. tasa-arvoisesta kielilaista laadittu teksti jakaa kansaa tehokkaammin kahtia?
__________________________________________________________
Lipposen aikaansaannos tämäkin
Ei kiitos
1
190
Vastaukset
- salat julki
Perskules!
Olipas selkeää tekstiä.
Asiat ovat vielä paljon huonommin kuin luulinkaan.
Eipä ihme että lipponen sai jonkun prenikan ruotsittamisjärjestöiltä. (paljonko lienee saanut tiskin alta?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849