Olen aloittamassa masennuslääkkeiden, roacuttanin ja yasmin-pillereiden syömisen samaan aikaan. Tuleekohan näistä mitään sivuvaikuksia? kiitos!
masennuslääkkeet + roa ja yasmin-pillerit
sivuvaikutuksia?
5679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta mikö on yasmin? Joku yrttikö? Jätä pois.
Yasmin-pillerit ovat e-pillereitä, joita täytyy syödä roakuurin aikana. Tietenkin merkki vaihtelee jokaisella ja jos e-pillerit eivät jostain syystä sovi, on ehkäisystä huolehdittava toisella tavalla.
Tarkoitatko, että aiheuttavatko nuo kaikki yhdessä jotain sivuvaikutuksia vai yksittäin?
Hieman kyllä epäilyttää noiden kaikkien syöminen, mutta en tiedä tuleeko siitä sen kummenpia yhteissivuvaikutuksia.
Sen tiedän, että jo pelkästeen roa voi aiheuttaa masennusta, hiusten lähtöä, aknen pahentumista, kutinaa, ihottumaa yms. yms. Samoin Yasmin pillerit voivat aiheuttaa oksentelua, pahoinvointia, päänsärkyä, lihaskipuja yms. yms.
Itselläni on roa yasmin-pillerit. Voin sanoa, että ensimmäinen viikko yasminien kanssa oli yhtä helvettiä. Päätäni särki, oksensin joka päivä 10 tuntia pillerin oton jälkeen. Lisäksi olin jatkuvasti huonovointinen. Olin jo aikeissa lopettaa pillerit, mutta sitkeästi jatkoin. Nyt on jo hieman alkanut hellittämään.
Roa aiheuttaa minulle kutinaa, päänahan hilseilyä, hikoilua, suuria finnejä ja lihassärkyä.
Toki oireet ovat jokaisella erilaiset. Ja ehkäisypillerit on aloitettava kuukausi ennen roa-kuuria.
Lääkäriltä saat parempaa infoa, sillä roakuuria/e-pillereitä hakiessa on kerrottava jos käyttää/aikoo käyttää muita lääkkeitä samaan aikaan.
mutta sivuvaikutuksia voi tulla ihan normaalistikin. Kts. lääkeaineinteraktiot tietokannat.
E-pillereistä sain pahan masennuksen, johon sain sitten masennuslääkkeet. E-pillerit piti yllä masennusta, ja masennuspillerit koitti pitää sitä poissa. Naisen elämä on vaikeeta.
Jos on 110%:n varma että ei aio harrastaa seksiä, kannattaa harkita sitä että ei syö pillereitä. Koska kun ne lopettaa, "lopetusoireena" monille tulee akne, ja juuri sitä vartenhan roaa syödään. Eli tavallaan syöt lääkkeet akneen, ja samalla vedät lääkettä joka voi aiheuttaa sen uudelleen kun aknelääke loppuu.
Nää kuviot on niiiiin monimutkaisia... Itse lopetin pillerit ja toivon että naama ei räjähdä...
ainakaan masislääkkeiden ja Roan kanssa. Perus cocktaili ollut minulla, ei tullut ongelmia..