Kumpaan on vaikeampi päästä, oikikseen vai lääkikseen? Kiitos jo etukäteen vastanneille.
Oikis vai lääkis?
6
1595
Vastaukset
- kysyt
riippuu kaupungista..sanoisin, että helsingin lääkis vaikein ja helpoin rovaniemen oikis
- Asiantuntija
Sisäänpääsyn vaikeus riippuu yksilön osaamisesta. Jos osaat oikiksen pääsykokeissa vaadittavat asiat on sinne helppo päästä. Jos taas et osaa, on sisäänpääsy lähes mahdotonta. Sama pätee lääkikseen.
- Soikio-oikio
Oikikseen voit päästä ilman että osaat laskea. Lääkikseen taas voit päästä ilman että osaat kirjoittaa. Jos et osaa kirjoittaa, et voi päästä oikikseen. Jos et osaa laskea, et voi päästä lääkikseen.
- ettäääää
...kyllä lääkiksen pääsykokeissa täytyy osata myös kirjoittaa.
- Soikio-oikio
ettäääää kirjoitti:
...kyllä lääkiksen pääsykokeissa täytyy osata myös kirjoittaa.
Ai oma nimi koepaperiin?
- ?????????????
Soikio-oikio kirjoitti:
Ai oma nimi koepaperiin?
Kokeessa on myös esseevastauksia, aivan, kuten oikiksen pääsykokeessakin. Vastoin yleistä luuloa lääkiksen pääsykoe ei ole pelkästään matematiikan koe. Siinä mitataan fysiikan, kemian ja biologian taitoja ja sovelluskykyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858