Kyllä ne lääkärit osaa juoksuttaa. Niinkuin viime viikolla joku tällä palstalla arvelikin, että knk-erikoislääkärin tutkimuksesta ei taida paljon irrota. Määräsi hän kuitenkin sinus-ct:n ja antoi antihistamiinireseptin. Sairaslomaa ei tipu ainakaan sieltä. Mitään sellaista tutkimustulosta ei löytynyt, että sairasloman tarve olisi ollut ilmeinen. Päänsärky, pahoinvointi ja sekava olo eivät ilmeisesti ole mitään vakavaa. Taas huomenna töihin. Miten kauan sitä rumbaa jaksaa taas, pelottaa oireiden paheneminen.
Tuntuu, että lääkärit eivät tosiaankaan halua millään myöntää, että oireet johtuisivat homeesta, tai ainakin osaavat olla hyvin tietämättömiä.
Vaikka kun luin Pekka Nikkolan kokemuksia altistuskokeista työterv. laitoksella, niin enpä tiedä, haluaisinko sinnekään tutkimuksiin.
Olisi kyllä mukava löytää sellainen lääkäri, joka osaisi ajatella vähän laajemmasti ja jolla olisi tietoa. Täytyy taas yrittää mennä töihin ja toivoa, että pystyy olemaan. Jos ei, niin on pakko jollakin tavalla lopettaa tämä pelleily.
Enpä olisi uskonut, että tämä on näin vaikeaa ja raskasta. Terveys menee, kun ei löydy ymmärrystä. Ja taitaa vieläkin olla taistelu alussa.
Onko mitään järkeä
9
1014
Vastaukset
- suosittelen
että otat yhtetyttä paikkakuntasi/alueesi muihin homeoireileviin, ja kyselet hyvän lääkärin perään. En tiedä tarkkaan, mistä heitä löydät, riippuu asutko pienemmällä vai isommalla paikkakunnalla. Mutta esim jokin astma-ja allergiapiiri tms. vertaistukiryhmä vois olla hyvä, siis paikka jossa ihmiset jakaa tietojaan näistä "taloallergia"asioista. Kun heikäläisiltä kyselet, saat vinkkejä siitä kenenluo kannattaa mennä ja kenen ei. Jos olet vähänkään suuremmasta paikasta kotoisin, tuskin olet ensimmäinen oireileva, ja tutustumalla toisiin sinun ei itse tarvitse aivan joka asiassa raivata tietäsi kantapään kautta..
- XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXx
Pelkosi siitä että joutuisit TTL:n tutkimuksiin on turha.
Monikaan lääkäri ei sinua sinne laita ennen kuin olet jo kuoleman sairas...
Muut konstit tulevat sitä ennen kyseeseen.
Parasta on yrittää vaihtaa työpistettä tai työtä. Pelkohan siinä tulee, mutta sitten vasta onkin paskat housussa kun ei voi uloskaan enään mennä.
Koita jaksaa..
Paskaa kokenut..
- suruton-1
Olen monet kerran miettinyt että kerronko nettiin tämän tarinan, mutta mun oikeustajuni sanoo että kirjoita se, ja mieti sitten mitäs tästä seuraa,ok.
Katajannokan vankilan purku töissä kävi ilmi että kaikki sellin lattia olivat noin kymmenen sentin syvyydeltä Kreosoottia, mikä on asbestii ja jos lattia rikkoutuu siintä syntyvä kaasu on hegenvaarallista, no ei siinä mitään, tuli vaan mieleeni että lattiat oli aika puhki ja rikkinäisiä, ja kaikki vangit jotka siellä ovat lusineet ovat altistuneet asbestille, kukaan ei ole kertonut tätä mutta itse purku töissä ollessani ja poistaessani tätä myrkkyä ja sanoisinko hirvittävää tavaraa, juolahti mieleeni sekin seikka että kaikki vankila viranomaiset , vartijat ja kaikki ovat altistuneet, juttelin kaverini kanssa tästä asiasta, ja mietittiin päämme puhki että viitsiikö, tai ehkä, kehtaako, tätä paljastaa, tuli moraali ogelmat, ja tuli bisnes ogelmat mieleen, mutta tulos oli se että eikun, koko homma virtuaalitodellisuuteen, toivotankin kaikille hotellin asiakkaille raitista unta ja ilmaa. T: nim.Mer. yskinkö keuhkoni pellolle- on muitakin
ja kyllä ne pimitetään, se on selvä. Mutta hyvä, että laitoitte tietoa eteenpäin. Eiköhän se täältä leviä, kyllä näitä lukioita niin paljon on.
- vastaavia tapauksia
on muitakin kirjoitti:
ja kyllä ne pimitetään, se on selvä. Mutta hyvä, että laitoitte tietoa eteenpäin. Eiköhän se täältä leviä, kyllä näitä lukioita niin paljon on.
on ympäri Suomen maata. Korjataan ilman riittävää suojausta ja sitten sairastutaan. Ja kaikki edelliset rakennuksen käyttäjät ovat altistuneet. Minulle pahasti keuhkosairaalle tietosi oli jo näin yksilötasolla kultaakin arvokkaampi. Kiitos!
- suruton-1
vastaavia tapauksia kirjoitti:
on ympäri Suomen maata. Korjataan ilman riittävää suojausta ja sitten sairastutaan. Ja kaikki edelliset rakennuksen käyttäjät ovat altistuneet. Minulle pahasti keuhkosairaalle tietosi oli jo näin yksilötasolla kultaakin arvokkaampi. Kiitos!
joo ei se mitään jos täällä yskitään keuhkot naapurin seinille, mutta oli kiva että joku, eli sinä sanoit noin, minäkin joka olen jo altistunut asbestille, silti, silti, aina suojaan itseni mahdollisimman hyvin, mutta se ei riitä vaan täytyy myös ymmärtää että sitä asbestia ei saa päästä suluista ulos muihin tiloihin eikä varsinkaa muitten hegitettäviksi, eli vaikka sulkujen tekeminen erilaisiin paikkoihin kesdtää paljon ja tulee tunne että ei saa mitään aikaiseksi ja pomo vielä huutaa ettei täällä ole tapahtunut mitään, tulee miettineeksi että olis pitänyt nuorempana lukea itsensä vaikka lääkäriksi
- suruton-1
vastaavia tapauksia kirjoitti:
on ympäri Suomen maata. Korjataan ilman riittävää suojausta ja sitten sairastutaan. Ja kaikki edelliset rakennuksen käyttäjät ovat altistuneet. Minulle pahasti keuhkosairaalle tietosi oli jo näin yksilötasolla kultaakin arvokkaampi. Kiitos!
Muista aina olla oksentamatta aamulla, mulla on niin paha juttu että aamut ei ala muuta kuin yskimällä keuhkot naapurin seinään. mä tosiaan toivon ettei sulla ole niin paha kuin mulla, oon kohta 55 v ja tehnyt asbestitöitä 7 v ja sen jo huomaa, tottakai vetelen sätkiä ja yrittelen hegittää, ainutkertainen ogelma on se että vaikka kuinka yskii, niin mitään ei irtoa, hegitys vain sanoo krogghhhh ja sitten tulee oksennus, ja tunnin aamulla silmät vedestä märkänä, yritä siinä sitten töihin lähteä
- suruton-1
Oot aivan oieassa, minäkin yskin koko ajan mutta purku mies ei saa sairastaa, pitää olla käsi poikki ja viedä se pomolle, niin että se ymmärtää aamuisin tuntuu että olisi nukkunut luuta suussa niin paha on olo, mutta siintä olen ylpeä ettei kenenkään muiden tarvi leikkii keukojensa kanssa , mulla ne alkaa olla finaalissa, hyvii jatkoo kaikille ja hegitetään jos pystytäöän
- suruton-1
mulla on se vika ettennuskalla mennä lääkäriin, kun tiedän itsekkin että mun keuhot on ahtutuneet, mutta huumorii en lopeta, vihellellään keuhkoilla viimeiseen asti ja sit. Aamen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867