Aamulla kaikki oli ok..
Kolmen aikoihin palatessani huomasin että 2 kalaa makoilevat pohjassa kyljellään ja muutama muukin oli pinnassa evät supussa ja huonovointisen näköisinä.. (pinnan huomasin ensin)
Sekunnin päästä huomasin suodattimen joka tuskin kierrätti vettä !! (siivottu 2 viikoa sitten)
Siivosin suodattimen oitis ja varmuudeksi vaihdoin muutaman litran vettä... (n.5l sadasta)
Kuin ihme nuo kaksi kalaa virkosivat 15 min. !!
ja kaikki olivat puolessa tunnissa virkeitä...(ja kaikki ovat edelleen kuin entisensä..touhuavat ja odottelevat ruokaa)
Kysymyksiä..
Suodatin haisi pistävälle (ammoniakille? ).. Onko se voinut kehittää jotain myrkkyä veteen?
Onko kyse ollut vain "tehottoman" suodattimen ongelma hapensaannin suhteen?
Suodattimen vanu oli limaisen ja lötkön oloinen joten koska uskallan sen vaihtaa ihan uuteen? (ajatellen että lappoaisin loppuviikosta)- lapposin viikko sitten?
Täytyisikö minun vaihtaa heti tuo kolmannes vai odotanko tuon muutaman päivän, kun puhdistin suodattimen aika perusteellisesti.? Patruuna on tuolla kyllä valmiina..laittaisinko sen nyt heti "keräämään" bakuja tuonne noin muuten vain?
suodatin oli tukossa..
3
304
Vastaukset
- Rihma
Hyvä idea!
Laita se uusi suodatinpatruuna sinne altaaseen edes vähän "valmistumaan". Jos vaihdat uudet patruunat kokonaan suodattimeen tee se puolivälissä viikkoa(siis vaikka jos vaihdat viikonloppuna vettä), eli mahdollisimman kauaksi vedenvaihdoista. Jos vaihdat veden ja otat uudet vanut käyttöön bakteerikanta voi romahtaa totaalisesti. Joskin kypsässä altaassa ei kamalaa vaaraa luulisi olevan. Onhan allas ollut jo pidempään käytössä?
Jos olisin sinä, niin ostaisin tuon suodattimen rinnalle toisen, niin ei kävisi näitä ikäviä tilanteita. Ja jos toinen lakkaa käymästä tai hajoaa, sulla on siellä toinen silti varalla. ;)
Mitä kaloja sun altaasasi löytyykään? :)- merja
laitan heti (niinkuin ajattelinkin) tuon uuden suodattimen patruunan "keräämään bakuja" !
En edes ymmärrä kuinka tuo on päässyt käymään sillä tarkkailen kuitenkin useamman kerran päivässä kalojani (miljoonakaloja )- ja akvaario on ollut toiminnassa jo usean vuoden!!!
Olisiko kuitenkin vaikuttanut kun nyhdin kasviston aika raakasti viime lapon yhteydessä..? Menen huomena heti hakemaan pari isoa kasvia sinne =)
HUH.. ja kiitos.. -tuolla ne nyt kisailevat ruoasta.. =)
, mutta kyllä pelästyin !!
(tarkkailee 24/7..) - merja
Kiitos vielä kerran.. Olette hengenpelastajia!!
Kiitokset myös milliksiltä jotka pällistelevät tuota patruunaa H-moilasina.. =)
(onko se jippo vai syötävää,,leikkikalu,,vai vaarallinen)
Ainakin vuosisadan sensaatio...! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112772Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39730- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689