eli kone seisonut 2-3 vuotta. ajettu yht. noin 10h. Tulpat vaihdettu kun havaittiin että että alempi pytty pimeänä, eli tulppa täysin märkä ja kylmä. Puolat vaihdoin ristiin ja tulpan hatut siten myös tietty. ja alempi pytty pyyi silti pimeänä!
Kone ei käy tyhjäkäynti kunnolla, johtuu varmaan tuosta yhdellä käymisestä?
Savuttaa aika paljon. Eli onko tässä mallissa imukanavan lppiä joka voisi olla poikki, vai onko kaasarissa esim. neula venttiili juminut ja tulpvii niin paljon ettei pysty sytyttämään? Ja jotain muuta?
Hyvät neuvot on nyt todella tarpeen ja kiireisiä!
kiitos etukäteen.
yamaha 20hp vm95 käy vain toisella, kipinää saa
12
7468
Vastaukset
- ...
syttyboksi entinen, enpä tiedä, mutta sensuuntaista tulee mieleen.
Tulviminenhan luulisi tekevän kumpaankin pyttyyn saman oireen. Ei kai sinne alempaan mene vettä mistään??- tuota
Miks tekisi molempiin pyttyihin kun on omat kaasarit pytyilleen.
Ja mitenkä syttyboksi voisi olla kun vaihdoin nimenomaan puolat ristiin ja eikun antaa molempien kautta kipinän että toimii. Vika ei siirtynyt siis puolien ristiin vaihdon jälkeen ylä pyttyyn vaan pysyi alemmassa edelleen. Lisää vinkkejä!
- Jiniz
Puhdista kaasarit, alemman pytyn suutin voi olla tukossa. Jos jätetty seisomaan bensat kaasareissa, mitä todennäköisimmin vika löytyy sieltä.
- tuo
Mutta mites kun se tulppa on märkä, eli näyttäs että ainetta tulis mahd. liikaa? Vai onko niin ettei tulekkaan tarpeeksi?
Oisko kellään linkkiä tai kuvaa lähettää kaasarista osineen? - Anonyymi
tuo kirjoitti:
Mutta mites kun se tulppa on märkä, eli näyttäs että ainetta tulis mahd. liikaa? Vai onko niin ettei tulekkaan tarpeeksi?
Oisko kellään linkkiä tai kuvaa lähettää kaasarista osineen?Kannattaa katsoa sinne tulpan hatun sisään että siellä on kaikki ok.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa katsoa sinne tulpan hatun sisään että siellä on kaikki ok.
Eiköhän tuo jammun käyntiongelma ole jo ratkennu 16 vuodessa, ja todennäköisesti kone on jo paalattu.
- ya-man
Voisiko olla että pa-pumpun kalvo olisi puhki ?
Sehän on alemman kaasarin kyljessä kiinni. - mercury50
Mulle jäi vielä epäselväksi, että tarkistitko tuleeko tulppaan kipinää ollenkaan. Jos tulee, niin sähkövian voi eliminoida pois.. Jos ei tule, niin mittaa yleismittarilla sytytyspoksilta puolalle tulevien johtojen eheys.. Eliminoi toi sähkövian mahdollisuus pois.. siirry sit kaasareihin..
- tullllleeee
Eli kipinä tulee, ja konneella voi ajaa, mutta eihän se kulje minnekkään kun pyörii vaan ylemmällä. Ja tuon sähkövian pois suljin siis seuraavasti:
Syttypoksilta tulevat 2 johtoa (1 ja 2 numeroitu) ristiin ja myös tulpan johdot ristiin. no näin ollen vian olisi pitänyt siirtyä ylempään pyttyyn. mutta alempi edelleen pimeänä. Tulppa märkä ja täysin kylmä.
Kävisi kone nyt ollenkaan jos se pumpun kalvo olisi puhki??? - kaivataan
tullllleeee kirjoitti:
Eli kipinä tulee, ja konneella voi ajaa, mutta eihän se kulje minnekkään kun pyörii vaan ylemmällä. Ja tuon sähkövian pois suljin siis seuraavasti:
Syttypoksilta tulevat 2 johtoa (1 ja 2 numeroitu) ristiin ja myös tulpan johdot ristiin. no näin ollen vian olisi pitänyt siirtyä ylempään pyttyyn. mutta alempi edelleen pimeänä. Tulppa märkä ja täysin kylmä.
Kävisi kone nyt ollenkaan jos se pumpun kalvo olisi puhki???Vinkkejä vaan lisää mitä kannattaa tsekata?
- vinkkejä
kaivataan kirjoitti:
Vinkkejä vaan lisää mitä kannattaa tsekata?
Tuossa oli jo hyvin vinkkejä. Tarkista nyt ne ensin.
Jos bensaa ja sähköä on, eikä pörise, ei laite ole moottori vaan romumetallia. Seuraava vinkki on sitten, että alemman sylinterin stefa on ruostunut rikki ja vuotaa ilmaa jolloin ei käy.
- pyörii
Pistetään nyt tähän ratkasu kun nyt vasta kerkes perehtymään asiaan...
Eli kaasarit purin ja putsasin, alko toimimaan sen jälkeen molemmilla.
Seuraavaksi tuli mieleen kun aikaa vielä jäitten lähtöön että jos 25 hp muuttas??
Malli on 20 DERO, onko tässä se holkki pako kanavassa? Vaihteen siirrin tanko irti yläpäästään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2563225Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201799Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231473Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1381332- 811304
- 1041278
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531082Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581055- 1371018
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717977