Aloitin eilen Fosvance lääkityksen. Nyt yöllä on ollut pahoinvointia, ripulia, päänsärky, niskat kipeänä... Lääkkeen ohjeissa kyllä mainitaan yleiset flunssan oireet jne. Onko teille kenellekään tullut tälläisiä aloitusoirteita ja menevätkö ohi vai täytyykö vaihtaa lääkettä ?
Fosavance, sivuoireet
9
5997
Vastaukset
- ollu oireita
ja aloitin marraskuussa 06. mutta eihän kaikille tule välttämättä noita sivuoireita. kerro lääkärillesi noista oireista.
- tihku
Fosavance aiheutti alussa nivel- ja lihaskipuja, lähinnä jaloissa, ajoittain voimakastakin, sekä päänsärkyä, mutta toisen kuukauden aikana kivut katosivat eikä muita oireita ole ollut. Olen käyttänyt vajaan vuoden.
- luun haurastuminen
olen käyttänyt fosavance-lääkettä yli vuoden ajan.nyt pariin viikkoon en ole ottanut ,koska tuli voimakasta närästystä.hoidin vaivan apteekin käsikauppa-kuurilla.mutta käyn lääkärissä asian vuoksi, onko vaihdettava lääke toiseen.
- en usko
Hei !
Olen käyttänyt Fosavance lääkettä 5½ vuotta, lopetin sen tietooni tulleiden pitkäaikaiskäytöstä johtuvien sivuvaikutusten takia. Olen ollut ilman lääkettä nyt ½vuotta.Nyt kuitenkin oireilen pahasti . Mitä nyt ,lääkärini sanoo muiden lääkkeiden olevan niin kalliita, ettei hän niitä minulle kirjoita.
Reija- Aikku
Minä olen ymmärtänyt, että Focavancea suositellaan käytettävän viisivuotta. Siis jos siitä on ollut apua. Luuston tiheys mittaus ensimmäisen vuoden jälkeen.
- 125µg
Kannattaisiko hoitaa niitä luita D-vitamiinilla ei kalkilla eikä lääkkeillä, jotka ovat huonoja.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm - hölmölä.
Ei lääkkeillä korjata ravintoainepuutoksia ja liikuntaa.
Mutta jokainen laittaa rahansa ja terveytensä likoon, jos tykkää. - ei kalkkia
kalsiumlisillä ei ole satunnaistetuissa ja kontrolloiduissa tutkimuksissa todettu olevan murtumariskiä vähentävää vaikutusta vaan päinvastoin, ne ovat SUURENTANEET murtumariskiä meta-analyysissa
http://www.ajcn.org/content/86/6/1780.long - osteoporosi
Olen käyttänyt itse Fosafance lääkitystä nyt 1,5 v ja ei ole ollut yhtään mitään sivuoireita. Lääke on hyvä. Menen ½ v kuluttua uuteen luuntiheysmittaukseen ja olen hyvin toiveikas asian suhteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.58894Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679