Huomenta vaan kaikille.
Kysyisin nyt muilta jotka jäävät äityyslomalle määräaikaisesta työsuhteesta miten olette asiat hoitaneet.
Oma tilanteeni on tämä:Töissä olen ollut nyt saman työnantajan palveluksessa jo kolmatta vuotta,määräaikaisilla työsopimuksilla,nyt tämä voimassa oleva sopimus päättyy 31.8.07 eli tämän kuun loppuun.Uudesta työsopimuksesta on jo keskusteltu kesäkuussa että minun työni jatkuu edelleen,mutta ajasta jolle sopimus tehdään,ei ole ollut vielä puhetta.Nyt kun uutta sopimusta tehdään on minun jo pakko kertoa raskaudesta(näkyy jo kuun lopussa),luulempa että työnantaja ei kirjoita mulle uutta sopimusta kun vaan siihen asti kun olen "työkykyinen",laskettuaika on 25.2.08.
Kysymys kuuluukin että paljonko on kelan äityyspäiväraha jos on ollut töissä kuitenkin ennen äityyslomalle jäämistä?Putoanko johonkin muutaman satasen loukkuun?Ja entäs jos haluaisin jäädä hoitamaan lastani(niinkuin haluaisin)vielä muutamaksi vuodeksi kotiin sillä kodinhoitotuella?Paljonko se on?
Minulla on jo kolme lasta,mutta he ovat jo isoja 13,12 ja 9-vuotiaita ja siitä ajasta on varmasti asiat muuttuneet,silloin jäin suoraan koulun penkiltä kotiin ja niitä työtuloja ei alla ollut joten sain sen pienimmän mahdollisen tuen.
Sitten vielä se että kun olen koko kolme vuotta maksanut liiton maksuja(meillä pitää maksaa itse,työpaikka ei maksa suoran palkasta)ja nyt jään sitten äityyslomalle niin menetänkö niinsanotusti sen edun että jos olisinkin jäänyt työttömäksi niin olisin saanut ansiosidonnaisenpäivärahan vai esim.kun äityysloma on pidetty niin minulla on edelleen käytettävissä ne 500pvää joilta liitto maksaa päivärahan?Toivottavasti ymmärsitte:)
äitiysrahasta yms.
1
363
Vastaukset
- mapee
ensinnäkin kelan jutut ei ole muuttuneet juuri lainkaan kuluneen kahdenkymmenen vuoden aikana..
Päiväraha lasketaan edelleen joko viimeisen verotuksen mukaan tai sitten puolen vuoden tulon. Tulo 6kk katsotaan hakuhetkestä taaksepäin.
Vaikka raskaus näkyy niin siitä ei tarvitse kertoa eikä sitä saa kysyä. hankala jutu silti, tiedän. Itse en kertoisi. Juuri eilen uutisissa oli että raskaan aolevia syrjitään eniten töissä joten.. Voi sii solal että sopimus syntyy yllättävän hyvin sillä siinä oli paljon juttua oikeuskäsittelyistä asian tiimoilta..
Liittoon ei vaikuta mitenkään äitiysloma paitsi että muistat ilmoittaa olevasi sillä jolloin ei tarvitse maksaa jäsenmaksuja. Yhtä työttömyyskautta kohden menee omavastuu kerran eli jos jäät työttömäksi ennen äitiyslomaa niin saat karenssin ja äippäloman jälkeen sitä ei uudelleen tule. Seuraava karenssi tulee vasta kun olet töissä niin että uuusi viidensadan päivän laskenta alkaa eli sen melkein vuoden..
Kelan summat löydät kelan sivuilta helposti. Kuntalisä on kunnasta kysyttävä tai neuvolakin tietää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760