Maailman paras tyyppi

Luonnevikaisuutta?

Onko kenelläkään muulla kuin minulla kokemusta tällaisista ihmisistä? (Ja tämä juttu ei kerro kenestäkään palstalaisesta vaan entisestä kumppanistani.)

Tyyppi X on menestyvä, varakas, hyvännäköinen, älykäs ja kaikin puolin elämässään onnistunut ihminen. Hänellä on erinomainen avioliitto, huippukiinnostava työ, maailman jännittävimmät ulkomaanmatkat, taitavat tenniskaverit, äärettömän viihtyisä kesämökki ja monipuoliset lomat. X huolehtii kunnostaan eikä ole koskaan ollut niin mahtavassa kunnossa kuin juuri nyt.

Tyyppi X:n on vaikeaa kunnioittaa muita. X ei koe koskaan elämässään epäonnistumisia ja pettymisiä, sillä hänellä on tekemisissään aina maailman paras strategia. Tyyppi X on osannut kasvattaa lapsensa maailman järkevimmällä tavalla eikä hän osaa ottaa vilpittömästi osaa toisen iloihin ja suruihin - kaikesta paistaa teennäinen leima. Tyyppi X on maailman paras rakastaja ja suuttuu mikäli hänestä ei ollakaan kiinnostuneita. Tyyppi X käy suvereenisti vieraissa, erinomaisesta avioliitostaan huolimatta.

Tavatessasi kadulla tyyppi X:n hän suutelee sinua keinotekoisesti molemmille poskille ja tiedustaa kuulumisiasi. Hänelle kuuluu erinomaista ja loistavaa, ja elämässä menee huippulujaa. Hänen käyttäytymisestään et löydä mitään aitoa. Lopuksi hän toivottaa sinulle maailman parasta jatkoa ja erinomaista päivää sekä huippua elämää. Ja sitten hän lähtee viuhtomaan vauhdilla eteenpäin.

En ole missään tapauksessa kateellinen X:n elämästä, enkä haikaile hänen peräänsä. Ymmärtääkö kukaan mitä ajan takaa? Hänen käyttäytymisensä EI OLE aitoa. Hänestä et saa mitään irti. Hänen todellista persoonaansa ei pysty tavoittamaan. Hänestä ei saa otetta. Hän ei koskaan tunnu tuntevan tai ajattelevan mitään. Hän on luodinkestävä.

Onko muilla kokemusta? Mulle tulee tuollaisten ihmisten kanssa tosi oksettava olo.

Onko tässä maailmassa olemassa haavoittumattomia ihmisiä? Tuntuuko kenestäkään vastenmieliseltä tällaisten elämän sankareiden seurassa?

3

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MinttuMaaria1

      juuri millaista ihmistä tarkoitat.

      Tulee liiankin hyvin (ikävä kyllä) eräs tuntemani henkilö mieleen. Ymmärrän täsmälleen mitä tarkoitat tällä "aitoudella ja teennäisyydellä"

      Huoh. Ei tee mieli palata entiseen työpaikkaan,(onneksi ei tarvikaan). Joutuisin päivittäin tekemisiin tämän erinomaisen, kauniin, ulkokultaisen, maailman parhaan, kauneimman ja viisaimman henkilön kanssa, joka ei osaa vilpittömuyyden taitoa, eikä rakastaa ja ihailla muuta kuin itseään.

    • mapee

      tuollainen ihminenhän tavallaan piilotta ainhimillisyytensä ja minuutensa sen kaiken suorittamisen alle jolla hän tavallaan rakentaa tuotetta eikä persoonaansa.

      Toisaalta tuollaiset ihmiset voivat toisinaan oll aihailtavia, mutt akun lähempää seuraa niin väistämättä tulee ennemmin mieleen kuink aonnettomia ihmisiä he ehkä kuitenkin lopulta ovat kaiken tuon suorittamisen alla.

      Ja kuinka oikeasti käy kun lopulta jossain vaiheessa tulee niitä pettymyksiä ja asiat ei suju niin kuin on ajatellut? Osa taita aromahtaa täysin ja lopputulos voi olla täysin syrjäytynyt ihminen vaikka eihän hän välttämättä ole ennenkään ollut minkään yhteisön jäsen varsinaisesti tai kuulunut johonkin ystävä tms ryhmään kuten me muut tavikset.

      J amilloin hän on oikeasti onnellinen? Onko koskaan vai onko kaikki vain sen tavoittelua epätoivoisesti sitä koskaan saavuttamatta?

      En vaihtaisi roolia enkä paikkaa tuollaisen henkilön kanssa..

    • kun muistelen

      Exäni oli samanlainen. Aluksi rakastuin täysillä tähän valloittavaan ja avoimeen, positiiviseen persoonaan.
      Myöhemmin kaikki alkoi tuntua siltä, kuin hän olisi ohjekirjasta lukenut, miten toimia ja puhua milloinkin. Aitoa tunnetta ja välittämistä ei irronnut. Hän eli vain itselleen ja kumppanin olisi pitänyt pönkittää hänen egoaan, elää täysin vain hänelle. Sääli tulee tunnekylmän ihmisen kumppania.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe