Lueskelin tässä

aamulla sellaista

lehteä kun HYVÄ TERVEYS elokuun numeroa arvonvuonna 2007.Siinä lääkäri ja tutkija MERI LARIVAARA 34v kommentoi köyhyttä näin.Köyhyys määritellään suhteellisesti.Köyhä joutuu tulemaan toimeen tuloilla,jotka ovat alle 60 prosenttia kaikkien kotitalouksien keskituloista.Suomessa heitä on arviolta 60000.He ovat oikeasti köyhijä,sillä he elävät keskimäärin alle 900 € kuukaudessa.Kysynkin miksi KATAISEN putjetti verojen alennuksessa koskee vain 13000-30000 tuhatta € saavia eläkeläisiä ja miksi eläkeläisen pitää maksaa työeläkevakuutus maksua?Vastatkoon nyt joku Viisas KOKOMUSLAINEN kun kerran tehdään näitä tulon siirtoja.

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomestako oligarkia?

      En ole kokoomuslainen, mutta syy näyttää olevan hyvin yksinkertainen. Kokoomus on tietyn hyväosaisen porukan eturyhmä, joka rahoittaa kokoomuksen vaalikampanjoita. Esim niinistön tukijat ovat menestyviä suuryritysten miljonääriliikemiehiä.

      Sen lauluja laulat, joiden leipää syöt. Köyhien lompakoista ei yksinkertaisesti riittävästi kolikoita kokoomuksen vaalikassaan kilissyt. Paska juttu sinänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      72
      1902
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      146
      1191
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      188
      546
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      519
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      452
    Aihe