Ensimmäinen kuva uudesta Mazda 6:sta
http://www.caradvice.com.au/wp-content/uploads/2007/08/image36660_c.jpg
Hyvältä näyttää...
http://www.caradvice.com.au/wp-content/uploads/2007/08/image36660_c.jpg
Hyvältä näyttää...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
huono ollenkaan.
korollan nokka.HAHAH.
se sano se entinenkin kettu.
malliin, liitto Fordin kanssa ei ainakaan ruostepuolella tuonut mitään lisäarvoa, päinvastoin...
Tingin uuteen Mazdaan täydellisen ruostesuojauksen,eturoiskeläpät sekä paremmat renkaat,vaikka välirahalla.Jos ei "Herroille" sovi
ostan Hondan.
Mazda 6 on osoittautunut nopeasti ruostuvaksi autoksi, yksi markkinoiden herkimpiä etenkin pohjaruoseelle. Tietoa löytyy niin katsastusasemilta kuin ruosteenestoliikkeistäkin. Tehdassuojaus on olematon ja maahantuoja kun ei tee mitään maahantuonti suojausta tai massausta. Takuu on mutta toimii huonosti?
Uuteen malliin pitää ehdottomasti saada jo maahantuontivaiheessa kunnon kotimainen suojaus tai massaus. Esim. uusiin KIA-autoihin sellainen tehdään, Mitsubishillä erillinen kuumavahaus jne. Nyt on Mazdan otettava opiksi, muutoin myyntikäyrät ja jälleenmyynti arvot laskevat kuin lehmän häntä.
NO TÄYTYY ODOTELLA VIELÄ "OIKEITA" KUVIA, NUO FEIKIT EI KERRO TOTUUTTA.
se on vaan hyvä et se näyttää enemmän 3 ko kolmosen keula on hieman... ei parempi vaan häijympi.. ja mene sää niitten pappa auris (aulis) romujen kans jonneki muualle.. ja jos taas olet joku teini golfi kuski ni lue auto bild lehdesta ko lukee isolla KUN TEKNIIKKA PETTÄÄ!!!!!!!!!
KYLLÄ SE ON IHAN ENSIMMÄINEN JA AINOA VIRALLINEN KUVA UUDESTA KUTOSESTA - VOIT TARKISTAA ASIAN KATSOMALLA MINKÄ TAHANSA SUUREN EUROOPPALAISEN AUTOLEHDEN NETTISIVUILTA...
...ONKS SUN SILTI PAKKO HUUTAA?
SE ON A-I-T-O
Aito lienee koska www.mazda.com:ssakin siitä juttu.
http://www.mazda.com/publicity/release/2007/200708/070807b.html
Olkoon miten ehta kuva tahansa, mutta ruma se on verrattuna entiseen. Kävin juuri pihalla vertailemassa.
siinä veret seisahtuu kun uuden aven kuva saadaan julkisuuteen...
On varmaan vielä vanhemman panssarivaunun näköinen kuin nämä nykyiset aaveet, juoksee lapset nurkan taakse piiloon ja sodan läpikäyneet vanhukset puhkeaa itkuun...
toi panssarivaunu kaikilla porvareilla ja papoilla varmaan tulee poksyyn ko uusi panssari ave tulee hahahaaa...!! uusi maza tulee taas ensivuonna voittamaan kaikki laatu raportit yms yms ja pappa avet ja teini corolat anteeks mikä aulis se nyt sit onkaan jää taas 2..
On kuin mummojen auto...
Siis ei mikään Mazda vaan FORD...
Uus Masa kuus.
http://www.vtec.net/news/news-image?image=560419/06ha_2.jpg
Tuohan on taiteilijan näkemys asiasta, mutta näyttää hyvältä. Autossa on jotain nissan 200x mallista lainattua…..mun silmään.
Eurooppa mallin lanseeraus taitaapi olla Frankfurtin näyttelyssä. Hyvältä kyllä näyttää ainakin keulasta. Varteenotettava vaihtoehto kun uutta sitten vaihdetaan.
pyöreät lokarin kaaret ja keulan muoto on apnoitu audi TT:stä. Mazdan maski kertoo kuitenkin että kyseessä on masa, perä poikkeaa kuitenkin selvästi TT:stä.
Feikki vai ei ? ,kovin samannäköinen avain, ajotietokoneen näyttö, keskisuulakkeissa menty takapakkia ..pyöreät oli paremmat.
tästä löytyy : http://www.autoblog.com/photos/2008-mazda6/320055/
Eli erottuuko entisestä riittävän paljon? Ainakin tuosta kuvakulmasta paljon sukunäköä entiseen, mikä ei ennusta samanlaista menestystä kuin nykymallilla.
HINNASTA!?
Noh, se riippuu siitä...hinnasta.
Kyllä sillä hinnalla mitä kyseinen kosla maksaa pitää saada kunnollinen ruosteenestokäsittely,tai vaikka 1000 euron lahjakortti liikkeeseen jossa suojaus tehdään.
Eipä ole auto vielä edes ehtinyt markkinoille, kun joku jo on sanomassa sitä ruostuvaksi. Hipheihurraa!
mazda 6:n mallit vuodesta -05 lähtien on suojattu paremmin kuin vm:t 2002-2004 ja niissä ei ongelmia ole. Tuskin uudessa mallissa on palattu huonompaan.
Kaikista autoista mitä maailmassa myydään on Mazda nopeimmin ruostuva auto, koska valmistaja ei ole suojannut sitä mitenkään. Miten joku voi olla niin hölmö että ostaa tälläisen ruosteläjän. Mitä hyödyttää jos tekniikka kestää kun kori häviää ympäriltä? HÄH?
nähdään vasta 1-2 vuoden päästä (toivottavasti vasta silloin). 626:n ruostesuojaus ei ollut niin heikolla tasolla kuin 6:n eli ihan oikeasti, TAAKSEPÄINKIN joku osaa mennä.
Minulla on ollut kutonen viisi vuotta ja aion vaihtaa uuden mallin heti kun se on mahdollista. Tervetuloa tarkastamaan ruosteet, en ole itse vielä löytänyt.
Kerrotko, mistä moinen purkaus? Omistatko kenties Mazdan? Mistä päättelet, että "valmistaja ei ole suojannut sitä mitenkään"?
Sorry, mutta mersu on nykyään kaikkein ruostuvin auto...
Mazda voittaa kaikki katsastustilastot ja liukuhuhihnalta tulevien autojen testit? Kuinka SINÄ olet niin tietävä, testaajien yläpuolella? Testaajat nolostuisivat rinnallasi.
news.windingroad.com/auto-news/spotted-2008-mazda-6/
Seon sitten siinä ja mutinat pois: http://www.autoblog.com/photos/2008-mazda6-2/384634/
Onpas helmi tulossa niin aina vaan synkässä harmaassa perheautomassassa, tosin "vanha" kutone on vieläkin linjakas verrattuna muihin täysin uusinkin laatikoihin verrattuna.
Uusi Mondeo eri kuorissa(ko)? Toivotaan että ainakin alusta & ajettavuus on, mutta luotettavuus sekä urheillinen ulkonäkö on pykälää jos toista paremmalla tasolla (edellyttäen ettei näitä nyt sitten "jostain syystä ($$)" aleta kokoomaan jossain Englannissa).
kuin ilmetty mondeo. Ainakin valojen suhteen...
Mondeo -> http://www.coches-es.com/imagenes/noticias/ford-mondeo-2007-trasero.jpg
Mazda -> http://www.autoblog.com/photos/2008-mazda6-2/384656/
No minä kun olen ihmetelly tässä hiljan että miksi siitä ei ole ollut missään oikein vielä suuresti tietoa kuin esim. http://www.iltalehti.fi/autot/200711236876804_au.shtml
vielä enemmän ihmettelin tänään kun kävin ajaltamassa Kaivokselan Inchcapella vaihdokkia itselleni katsastamassa, siellähän seisoi pihalla "The all-new Mazda 6" pihassa. nöyränä pelokkaana astelin liikkeeseen ja myyjä tuli kyselemään kuulumiset ja kohta olinkin Uuden Kutosen puikoissa!
oli kylläkin 2-litrainen versio, mutta se oli kuitenkin juuri se, se mistä ei ole vielä mitään kovin suurta tietoa. Hymyilyttää, sanon. Piste.
Mitkä olivat ensitunnelmat lähinnä ohjaustuntuman osalta ?
kaikkea ne ovat kuutosen muodoissa näkevinään.TT:stä mondeoon jne. Aamulehti oli näkevinään perässä BMW:tä!! Katsokaapas tarkemmin,MAZDA RX-8 on selkeästi suurin inspiraation lähde.Hienompi on,kun mun corolla. Mut ne pilataankin nykyään euroopassa(myös muodoiltaan).
Tää on kyllä huvittavaa kun 15 vuotiaat arvostelee autoja, kun iskällä on semmonen. No ehkä 3 vuoden pääsette kokeilemaan näitä vaparikoneita jotka on täysin mopoja, oli se sitten 2-3 litrainen tai ei :).
Silti uskon että voivat olla paljon viisaampia kuin aikuiset. Eihän täällä autopalstalla ole juurikaan kuin kehityksessä jälkeen jääneitä miehiä.
"V..tt s..tana, minun auto on maailma paras. Sinun auto on ihan p..ka." Tätähän tämä täällä on, ei mitään aikuisten keskustelua.
Kyllähän se mazda on kuin toyota pirun kestävä tekniikka mutta todella mureet pellit. Parempaa kyytiä mazdalla saa verrattuna toyotaan.
No nyt on tyyliä. Katsotaan miten pärjää TL:n testissä.
Todellista muotoilun juhlaa sen sijaan tässä:
http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/toyota/avensis-2003