Parhaassa mallissa sovelletaan osakeyhtiöiden rajoitettua velkavastuuta. Ilman sitä pankkitoiminnan harjoittaminen on kovin vaikeaa. Ilman sitä tulee kamalia konkursseja, kuten NL:ssä. Toinen vaihtoehto on elää ilman velkaa, mutta se hidastaa talouskasvua, joten se ei ole suotavaa.
Lainsäädännön pitäisi olla vakaa ja kansan tahdon mukainen. Muuten yhteisö kaatuu. Paras tapa saada nuo kummatkin on valita eduskunta arvalla halukkaista, ja antaa heidän valita hallitus keskuudestaan. Puoluetukia ei tarvittaisi. Eikä etujärjestöjä tarvita. Systeemi pitäisi kirjoittaa perustuslakiin, ettei sitä voida muuttaa. Perustuslakiin pitäisi sitoa kaikkien alojen palkat, kansalaispalkat ynm. johonkin indeksiin, että korotukset tapahtuisivat tasapuolisesti jokaisella alalla. Tämmöistä ei ole Suomessa nähty. Perustuslailla pitäisi rajoittaa lainsäätäjien valtaa jotenkin, sitäkään Suomessa ei ole tehty ja määrittää tarkasti miten suuret vallan milläkin taholla on.
Tulevaisuudessa yksityisten ihmisten määrällinen kulutus nousee, kun keksitään uusia keksintöjä ja tehokkuus nousee, koska ihmiset haluavat kuluttaa enemmän. Maanviljelyn tilakoko ehkä kasvaa, kun suurilla tiloilla voidaan tehdä halvemmalla rehua. Nykyään pientilat selviävät ainoastaan tukien ansiosta. Kun markkinoille tulee tulevaisuudessa enemmän tuotteita ihmiset tarvitsevat enemmän rahaa tyydyttääkseen tarpeensa.
Tuotantovälineiden johtaminen pitäisi hoitaa yhtiökokousmallilla tai antaa yhteisön omistaa tuotantovälineet itse. Demokraattisella vaalitavalla jälkimmäinen johtaisi tyranniaan, mutta jos edustajat valittaisiin arvalla ja perustuslaki olisi kunnossa ei syntyisi tyrannian vaaraa. Periaatteessa kumpikin malli kävisi. Tehokkuudessa ei luultavasti ole kovinkaan suurta eroa, jos lainsäädäntö olisi kunnossa. Silti yksityisomistus vaikuttaa houkuttelevammalta vaihtoehdolta.
Jokaisella pitäisi olla oikeus viljellä ja myydä vapaasti tuotteitaan, jotka on tehnyt. Jos yksityisillä on käytössä raha se kasvattaa vallankumousriskiä päättäjille ja saa aikaan elintason nousun työväenluokalle. Raha siis pitäisi olla.
Yksityisillä pitäisi olla oikeus perustaa oma maatila, jos siitä saa riittävästi elantoa itselleen. Mutta sen pitäisi olla tarkasti emoyhtiön vallassa ja valvonnassa, ettei esim. pientila voi yrittää käyttää laittomia torjunta-aineita viljelyssä myyntiin. Yhteiskunnassa pitäisi olla joku yhtiö, joka huolehtii esim. perusterveydenhuollosta kaikille verorahoilla, jonka jäseniä kaikki yhteiskunnassa ovat.
Verotuksen pitäisi olla kulutuspohjaista. Palkkaa ei pitäisi verottaa yhtään, koska palkan verottaminen vääristää kilpailua ja suosii yksityisyrittämistä. Yksityisille ihmisille tulee erittäin kalliiksi ostaa muilta ihmisiltä palvelua, kun oma työ verotetaan kolmeen kertaan ostettaessa palvelua. Osingoista pitäisi niin ikään luopua, koska ne suosivat yrittämistä. ALV pitäisi muuttaa vottoveroksi, eli ottaa esim. 20%:ntia yrityksien tekemästä tuloksesta ilman poistoja. Nämä asiat pitäisi tietenkin laittaa perustuslakiin. Jos kansalaiset haluaisivat palauttaa alkuperäisen perustuslain siitä pitäisi olla mahdollista järjestää kansanäänestys.
Tämmöinen sen systeemin olla pitäisi. Sisällissotia tulisi erittäin vähän, jos näin olisi asiat. Elintaso ja talouskasvu olisi huomattavasti kovempaa ja verotus kevyempää. Minusta Suomeen pitäisi kiireellä ajaa uusi perustuslaki järkevän toiminnan puolesta, joka kaiken logiikan mukaan toimisi enemmän yksilöitä palvelevammin kuin nykyinen systeemi.
Äänestäisittekö uuden perustuslain puolesta?
Järki hoi
Järki hoi
0
130
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1112722Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän171720Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2671608Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --111564Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue271268Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.271139Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411062Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?831031RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022