sit kun olen valmistunut tiettyyn ammattiin niin ressaa jo etukäteen et noiden työpaikkojen suhteen et kun en voi ajaa autoa niin ainut vaihtoehto on polkupyörä tai kaupunkiliikenteen bussi
sit ajattelen että voisinko saada näiden asioiden perusteella omasta asuntolähiöstämme koulutusta vastaavaa työtä sillä näitä kohteita on täällä monia ja tarjonta hyvää.
niin eikö sitä voi siellä taholla joka järkkää noita hommia sanoo että haluaa juuri tämän alueen kohteisiin
sitä vaan ajattelee ja panikoi jo etukäteen
saa kommentoida
henkinen rasite jännitys
5
494
Vastaukset
- ovat ihan muita,
eli kellään työnantajalla ei ole velvollisuutta palkata sinua (ei vaikka B-lausunto tukisi asiaa).
- huoli...
No kyllähän on aivan hyvin ymmärrettävää että haluaa työpaikan läheltä kotiaan!
Eihän tuossa ole mitään ihmeellistä. Outoa olisi jos hakisi työpaikkaa perusteella että työpaikalle on pitkä matka.
Mitään b-lausuntoja tai muitakaan 'lausuntoja' sitävarten tuskin tarvitaan. Kunhan esität työnantajallesi asiasi että yksi hyvä perustelu ottaa sinut työhön on edullinen työmatka asuinpaikkasi suhteen!- esim. hyvillä papereilla
ym., ei sillä missä ihmeessä oikein asuu! Onko teillä kummallakaan, ed.vastaajalla ja aloittajalla yhtäkääm työpaikkakokemusta ( ei mitään kesätyö tai Mäkkärin pihvin paistoa lasketa mukaan)??
Tuskin on, sillä sen verran lapsellisia kommenttinne ovat.
Miksi ihmeessä työnantaja ottaisi henkilön A palvelukseensa jos hänellä on 5 km työmatka, kun henkilö B on parempi tehtäväänsä, huolimatta 20 km:n työmatkastaan (käyn itse Helsingissä töissä, asun Sipoossa...).
Jep, toki olisi mukava jos työpaikka sijaitsisi lähempänä, mutta....
Kyllä ne työnantajan työhönotto perusteet ovat vallan muut kuin se missä kukin asuu, näin se nyt vain on.
Ja ikää ap:llä ja "Turha huoli-"nimimerkillä on miten paljon?
T. 39 v akateemisella alalla oleva "mummeli"
- Tuulityyni
on lähestyttävä asiaa siten että ottaa reilusti asian puheeksi sillä varmaan tähänkin saadaan hyvä ratkaisu.On vaan osattava käsitellä IHMISTEN ARKOJAkin asioita positiivisesti,sillä kaikilla ei ole työelämään yhtähyvät ja tasapuoliset lähtökohdat huomioiden ihmisen kokonaisuuden kuin joillakin uraihmisillä joilla on hyviä verkostoja joka suuntaa,tsemppiä ja rohkeutta aloittajalle kyllä sinäkin saat työtä.
- ed.vast.
tietää kenenkään verkostoista tai niiden puuttumisesta? Et mitenkään. Toki työnhakija VOI mainita, että asuu haetun paikan lähellä, totuus nyt kuitenkin on, että se mahdollinen todistus aiempi työkokemus ym., ne ovat ne kriteerit joiden mukaan hakija joko valitaan tai ei. Paras hakija valitaan, asuu hän sitten missä tahansa.
Aivan hyvin ap. voi ottaa asian esille työnhaku-tilanteessa, mutta se, vaikuttaako se asiaan sitä tahi tätä, se on ihan fakta-asia. Ei asuinpaikalla sitä työpaikkaa haeta. Ei sitten millään alalla.Oli sitten kyseessä akateeminen tai ei-akateeminen ura.
Onko sinulla kenties putkiaivot? Miksi sinusta automaattisesti akateeminen on ns. uraihminen? Miksei esim. roska-auton kuljettaja voi olla uraihminen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839