Pyöräilijät

Minkä takia polkupyörällä pitää ajaa ajoradalla, kun pyörätie kulkee vieressä?
Esim. 60km/h ajoradalla painaa joku sukkahousupelle ja pyörätie kulkee tien vieressä.
Tämmöisillä pyöräilijöillä on pakko olla yläkerta sekaisin. Ja näitä on paljon.
10755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tarkoitatko nais pyöräilijöitä, kun puhut niistä sukkapelle pyörälijöistä vanha mies.

Äänestä
  • Tarkoitatko nais pyöräilijöitä, kun puhut niistä sukkapelle pyöräilijöistä vanha mies.

    Äänestä

  • Hei wanha nainen.
    Tarkoitan sukkahousupelleillä näitä omasta mielestään "huippupyöräilijöita", jotka ovat pääsääntöisesti MIEHIÄ.

    Äänestä

Itselläsi se pönttö taitaa olla sekaisin, kun kuvittelet omistavasi ja määräileväsi kuka missäkin kulkee.

Teikäläisiä kahjoja tuolla liikenteessä on peräti 7%.

Äänestä

Se johtuu ääliömäisistä kanttauksista joita pyörätiellä joutuu ylittelemään. Suomessa ei osata rakentaa edes pyöräteitä. Sitä paitsi ajan missä huvittaa ja corollapellet vetäkööt käteensä. Perässä eivät muutenkaan pysy.

Äänestä

Itse olen ihmetellyt ihan samaa. Kapeilla teillä 70 km/t rajoitusalueilla kaverit fillaroin metrin päässä uudesta pyörätiestä. Kyllä pitää olla tavallisen tyhmää sakkia.

Lopetetaan pyöräteitten rakentaminen kokonaan kun ne ei näille herroille kelpaa ja pistetään nekin rahat teiden kunnostamiseen.

Äänestä

Enpä ole pitkiin aikoihin nähny ketään. Yleensäkin tuohon ei jaksa kovin paljoa hermoenergiaa tuhlata, kun autossa on kääntyvät etupyörät, jota ominaisuutta hyväksi käytäen pikkasen käsiä liikuttamalla voi tehdä ohituksen. Joutuuhan maalla maantielläkin sitä tekemään.

Äänestä
  • Näin minäkin. Lisäksi osaan käyttää jarruja, jos on ohitukseen liian kapea väli, joutuuhan sitä jarruttelemaan edellä ajavan auton vuoksikin.
    Autoni on lisäksi paljon leveämpi kuin tuo pyörä, eli vien kaistalta kohtuuttoman ison tilan.

    Aloittajalle tiedoksi, että mottoni onkin, että "elä ja anna toistenkin elää".

    Äänestä

Kun siellä pyörätiellä on niin vitunkorkeat kanttaukset, etettete sokeat autoilijat vahingossa eksyisi sinne...

Ja miltä muuten tuntuisi ajaa autolla reittiä, jolla 100m välein pitäisi ylittää pyörätien toiselle puolelle?

Ajan fillarilla tasan siellä missä haluan, ja jos joku autoilija siitä inisee, tulee TURPAAN.

Äänestä
  • Eipä ole suomesta yhtään huippupyöräilijää kehittynyt vaikka harjoittelette keskellä kaistaa kuin euroopan omistajat.
    Todellakin närästää kun vieressä olisi pyörätie.
    Jos ei se kelpaa,menkää lentokentille.
    Kannustan harrastustanne aina torvensoitolla,kuten myös rullasuksihiihtäjiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pyörätielle! kirjoitti:

Minkä takia polkupyörällä pitää ajaa ajoradalla, kun pyörätie kulkee vieressä?
Esim. 60km/h ajoradalla painaa joku sukkahousupelle ja pyörätie kulkee tien vieressä.
Tämmöisillä pyöräilijöillä on pakko olla yläkerta sekaisin. Ja näitä on paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu