Hei. Nyt kiireellistä apua ongelmaan: olen jäämässä äitiyslomalle ja ehkä saisin palkattua sijaisen itselleni. Mistä saan parhaiten tietoa työntekijän palkkaamisesta ym lomakorvausmaksuista ja kaikesta mikä siihen liittyy. Koska asia on ihan outo kokonaisuudessaan.. Kuinka kalliiksi työntekijän palkkaaminen suurinpiirtein tulee- ja tarkoituksena tässä ei ole itse saada edes tuottoa vaan saada vaan yritys pyörimään omalla lomaajalla...
Eli osaako kukaan antaa esimerkkitapauksia.. Eli kannattaako vaan sulkea kuitenkin, tuleeko liian kalliiksi...
Eli osaako kukaan antaa esimerkkitapauksia.. Eli kannattaako vaan sulkea kuitenkin, tuleeko liian kalliiksi...
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kauneudenhoitoalalla ei ole olemassa tessiä, joten lähtökohtana on silloin laki (minimivaatimukset)ja teidän välinen sopimusasia.
Moni kosmetologi tekee töitä itsenäisenä yrittäjänä, joten voisit ottaa huomioon sopimuksen tekemisen tällaisen henkilön kanssa, sen sijaan, että palkkaisit työntekijän.
Tällöinhän kustannukset ovat sopimusasia, eikä mitään sosiaalikuluja tms. tarvitse ottaa huomioon.
Sitten palkkaus;
Peruspalkka xx,xx euroa
Loma-asiat. Alle vuoden työsuhteessa lomaa kertyy 2 pv / kk. Lomarahaa (=ent. lomaltapaluuraha) ei tarvitse maksaa, kun ei sitä laissa ole määrätty, eikä tessiä ole olemassa. Sopimuksen teossa on kuitenkin hyvä mainita, ettei sitä makseta.
Tyel-maksu. Työnantaja maksaa keskimäärin n. 17%
sotu-maksu = 2,951%
työttömyysvakuutus = 0,75%
tapaturmavakuutus = prosentti alakohtainen, tarkemman tiedon saa vakuutusyhtiöstä kysymällä, mutta ehkä n. 2%
Sairasloma, ehkä suurin kysymysmerkki palkallisessa työntekijässä. Sairastuukin pitkäaikaisesti, mitäs sitten. Palkkaahan ei tarvitse maksaa kuin tuo lain vaatima 1+9pv, mutta työsuhde ei pääty, joten mitäs sitten tilalle?
Esimerkin valossa:
Palkka 1.700 euroa/kk
Tyel (17%)289,00 / kk
sotu (2,951%)50,17 / kk
työttömyysv. (0,75%)12,75 / kk
tapaturma+r.henkiv (2%)34,00/kk
Lomakertymä/kk 1700/25*2pv = 136,00/kk (tämähän maksetaan, kun työntekijä joko pitää lomansa, taikka lopettaa palveluksessasi)
Eli tällöin voi laskea kustannukset/kk=2.221,92
Tähän sitten huomioita tuo mahdollinen sairastuminen, kuka peruuttaa työt, jos työntekijä sairastuu. Palkka maksetaan siis Kelan omavastuuajalta(1+9), mutta rahaahan ei tule mistään. Koskee kaikkia pikkuflunssia yms.
Sitten tietysti lisäksi paperityöt, ilmoitukset verottajalle, sekä vakuutusyhtiölle (sinällään kyllä pikkuasioita, joista ei kannata huolehtia)
Palkat ovat täysin kuvitteellisia, minulla ei ole tietoa kosmetologin ansioista, summat siis vain esimerkkejä palkkauksesta.