Nyt rv 39 0. Tähän asti kaikki on mennyt raskauden oslataihan ok. Harjoitussuppareita matkan varrella on ollut paljonkin. Nyt viime yönä, tuossa 4-5 h sitten, aloin heräilemään "menkkakivunomaisiin" kipuihin, jotka tulivat suht tasaisesti, supistusmaisina aaltoina... Sama jatkuu nyt edelleen.
Supistukset tulevat noin vartin välein, ja ovat sangen kivuliaita. Kuinka usein tämmöinen mahtanee olla "väärä hälytys", vai voisiko jo olla tosi kyseessä? Kuinka monen tunnin kuluessa suppareiden tulisi tihentyä ja muuttua vielä kivuliaammiksi?
Kiitoskset vastauksista jo etukäteen;)
Onko tämä sitä???
8
1998
Vastaukset
- voi olla
sitä!
Itselläni meni eka synnytys niin, että kuudelta illalla alkoi säännölliset supistukset n. 10 min. välein. Kymmeneltä kävin synnärillä näytillä, ja vasta kolmen maissa yöllä oli supistukset niin kivuliaita, että ottivat vastaan.
Tyttö syntyi sitten seuraavana iltana klo 21 maissa.
Onnea matkaan, jos synnytys on alkanut!- NOINKO kauan
se voi kestää???? täällä meinaan toinen vastaava tapaus, nyt rv 39 4, ja kovasti on yöstä asti supistellut. ei kuitenkaan niin että kaksinkerroin immeisen vielä vetäisi;)
voiko siis todella jatkua 24 h vielä tämmöisenä??? ja mistä voisi päätellä, että tosi on kyseessä??? - kahden äiti
NOINKO kauan kirjoitti:
se voi kestää???? täällä meinaan toinen vastaava tapaus, nyt rv 39 4, ja kovasti on yöstä asti supistellut. ei kuitenkaan niin että kaksinkerroin immeisen vielä vetäisi;)
voiko siis todella jatkua 24 h vielä tämmöisenä??? ja mistä voisi päätellä, että tosi on kyseessä???alko tollasilla supistuksilla yöllä. Aamulla 7 aikaan tuli 5min välein. Siitä meni vielä 37h ennen,kuin lapsi syntyi. Supistusten väli ei missään vaiheessa sen aamun jälkeen tulleet enää yli 5min välein. Tiheni vaan ja muuttu kivuliaammiks. Hieno synnytys oli silti,ei jäänyt pelkoa!!
Onnea matkaan!
- pinjaliini
Itse kävin kahtena yönä peräkkäin "turhaan" synnärillä. Kivut oli kovat, etten pystynyt nukkumaan. Yritin rentoutua, kävin suihkussa, mutta ei se mitään auttanut. Lapsivettä tihkui koko kahden päivän ajan (kumma ettei kukaan kätilöistä minulle sitä kertonut vasta kuin kolmantena yönä, vaikka sanoin ekalla kerralla epäileväni lapsiveden tihkuvan. Niinpä luulin, että se on jotain muuta)
Ekoilla kerroilla antoivat tabletteja, jotka ilmeisesti rauhotti supistuksia ja pääsin kotiin nukkumaan. Kolmantena yönä oli tosi kyseessä ja ottivat sisään.- kärvistelyä
Eipä tästä nyt näytä tulevan lasta eikä paskaa;)
Koko päivän jatkunut nämä nk. "supparit", jotka ei tosiaan osaa näemmä päättää että mitä tapahtuu... Neuvolassa sanoivat, että ei auta kuin odotella, että tihentyvät 5 min:n välein tapahtuviksi. Vaan kun ei... Samaa rataa menee kuin koko päivän, eli n. 10-15 min välein mutta paljon entistä ärhäkimpänä vaan. Vetää ihan linkkuveitseksi.
Ja neuvolassa sanoivat, etteivät nämä välttämäti vielä tee kohdunsuulle yhtikäs mitään, joten mikäs kele se näiden "virka" sitten on? ;)
Kertokaa viisaammat! - pinjaliini
kärvistelyä kirjoitti:
Eipä tästä nyt näytä tulevan lasta eikä paskaa;)
Koko päivän jatkunut nämä nk. "supparit", jotka ei tosiaan osaa näemmä päättää että mitä tapahtuu... Neuvolassa sanoivat, että ei auta kuin odotella, että tihentyvät 5 min:n välein tapahtuviksi. Vaan kun ei... Samaa rataa menee kuin koko päivän, eli n. 10-15 min välein mutta paljon entistä ärhäkimpänä vaan. Vetää ihan linkkuveitseksi.
Ja neuvolassa sanoivat, etteivät nämä välttämäti vielä tee kohdunsuulle yhtikäs mitään, joten mikäs kele se näiden "virka" sitten on? ;)
Kertokaa viisaammat!Helppoahan se on sanoa. =) Jos tuntuu ettet pysty nukkumaan ja kivut on kauheat, mene käymään synnärillä.
- Nimetön
pinjaliini kirjoitti:
Helppoahan se on sanoa. =) Jos tuntuu ettet pysty nukkumaan ja kivut on kauheat, mene käymään synnärillä.
kun synnäriltä lähetetään vain kotiin?
Muutaman päivän olen kärsinyt myös suppareista, välillä vähän enemmän välillä vähän vähemmän. Iltaisin on pahin aika jolloin suppareita tulee hyvinkin tiuhaan välillä, tosin ne ovat välillä kivuttomimpia kuin toiset jotka taas viiltävät hullun lailla... - Shanna
Nimetön kirjoitti:
kun synnäriltä lähetetään vain kotiin?
Muutaman päivän olen kärsinyt myös suppareista, välillä vähän enemmän välillä vähän vähemmän. Iltaisin on pahin aika jolloin suppareita tulee hyvinkin tiuhaan välillä, tosin ne ovat välillä kivuttomimpia kuin toiset jotka taas viiltävät hullun lailla...kävin myös parina yönä synärillä turhaan. Kuusamossa annettiiin nappeja naamaan ja otettiin sisälle nukkumaan, Oulussa seuraavana yönä annettiin myös nappeja ja sain valita, jäänkö sinne vai menenkö takaisin sukulaisen luo.
En pystynyt nukkumaan. Supistukset oli kivuliaita, mutta epäsäännöllisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791