Kiinteistömaailma on tuomassa ns. tarjouskauppaa välitysmarkinoille. Tässä vaihtoehdossa ostajaehdokkaat (rekiströidyttyään Kiinteistömaailman www-sivuilla) tekevät tarjouksia, jtka ovat avoimia, eli kaikkien luettavissa julkisesti.
Pidän tätä itse huonona asiana enkä ikimaailmassa suostuisi tuollaiseen vaihtoehtoon asuntoani myytäessä. Mielestäni völitystoiminnan kuuluu perustua välittäjän tuomaan lisäarvoon, eli siihen, että välittäjä omilla myyntitaidoillaan saa rutistettua parhaan mahdollisen hinnan ostajaehdokkailta. Eli esim. herra A haluaa ostaa asuntoni, ilmoittaa tarjouksentekohalukkuudesta välittäjälleni ja kertoo aikovansa tarjota vaikka 120000e (tässä KiMan mallisahan tuo menisi nyt julkiseen jakeluun). Nyt kuitenkin ammattitaitoinen välittäjä (perinteisen mallin mukaan) ilmoittaakin herra A:lle, että "tuossa juuri sain puhelinsoiton eräältä herra B:ltä (joka oikeasti on kuvitteellinen henkilö), joka oli kovin kiinnostunut asunnosta ja ehdotti tekevänsä tarjouksen 140000e maksuaikataulun ollessa ehkä turhan lavea. Ehdottaisin, että teet 140000e tarjouksen, ja muina ehtoina nopea maksuaikataulu, niin asunto on sinun."
Johtopäätös: Kiinteistömaailman uusi palvelu ei mielestäni tuota useimmissa tapauksissa lisäarvoa asiakkaalle -päinvastoin. Onneksi myös perinteiset vaihtoehdot säilyvät. Toki tilanne, missä väkeä riittää jonoksi asti asunnon ovelle voi tilanne olla toinen. Veikkaisin, että usein näin ei kuitenkaan ole.
Kiinteistömaailman
9
1240
Vastaukset
- LKV
On hyvän välitystavan vastaista ilmoittaa muiden tarjousten sisältöä. Toiseksi on erittäin moraalitonta välittäjältä käyttää bulvaania ostajaehdokasta.
Fiksu välittäjä tekee asian näin:
Hintapyyntö 160t€. Asiakas aikoo tehdä 140t€ tarjouksen. Kysymys: "Haluatko todella tämän asunnon? Myyjän ei ole pakko myydä asuntoaan ollenkaan, vaikka siitä tarjottaisiin 250t€. Myyminen on täysin vapaaehtoista. Joskus omistaja on jopa loukkaantunut huonosta tarjouksesta eikä myynyt tarjouksen tehneelle enään edes täydellä hinnalla. Harkitse vielä tarjoustasi ja laita kaikki peliin, mitä olet valmis maksamaan". Jos muita tarjouksia on oikeasti jätetty, voi ilmoittaa, että tarjouksia on jätetty, mutta niiden sisältöä ei. Tällöin ollaan tasapuolisia kaikkia ostajia kohtaan ja jokainen voi tehdä tarjouksen täysin kykynsä ja halunsa mukaan tulematta vedätetyksi.
En ole Kiinteistömaailmalla töissä.- kaivataan
Mistä löytyy tietoa mainitsemastasi hyvästä välitystavasta? Olisi mielenkiintoista lukea asiasta lisää.
Katson, että hyvää tuossa Kiinteistömaailman tarjousasiassa on se, että se lisää läpinäkyvyyttä, eli vedätys poistuu. Tämä siis ostajan kannalta hyvä asia. Myyjälle ehkä haittaa, ehkä ei... - LKV
kaivataan kirjoitti:
Mistä löytyy tietoa mainitsemastasi hyvästä välitystavasta? Olisi mielenkiintoista lukea asiasta lisää.
Katson, että hyvää tuossa Kiinteistömaailman tarjousasiassa on se, että se lisää läpinäkyvyyttä, eli vedätys poistuu. Tämä siis ostajan kannalta hyvä asia. Myyjälle ehkä haittaa, ehkä ei...Vai että vedätys poistuu! Kaikkea sitä...
Nythän kysymyksessä nimenomaan on vedätys, huutokauppa on nimenomaan sitä. Silloin, kun tarjoukset ovat salaisia, jokainen voi tehdä tarjouksen, joka on sopiva omalle budjetille. Tuo tyyli lisää entisestään riskiä hintojen ylilyönneistä.
Sitäpaitsi, hinta on vain yksi tekijä tarjouksessa. Kaikki muut ehdot jätetään varmaan arvailun varaan? Tämä taas on toimeksiantajaa kohtaan väärin, koska aina ei parhaan hinnan maksava ostaja ole kuitenkaan paras. Joskus on sellaisia ostajia, jotka ovat valmiita maksamaan huimiakin summia, mutta joiden puheista voi helposti päätellä, että tämän vaikeampaa tulevaisuutta ei voi olla, jolloin tästäkin asiasta on syytä keskustella myyjän kanssa. Tarjous on aina kokonaisuus, jota pitää harkita monelta kantilta.
Katson ko. systeemin vain hätäisenä kikkana, kun kauppa ei käy.
Hyvä välitystapa: Siitä voit etsiä esim. googlesta hakusanalla "hyvä välitystapa". - mtth
"Joskus omistaja on jopa loukkaantunut huonosta tarjouksesta eikä myynyt tarjouksen tehneelle enään edes täydellä hinnalla."
Pakko on tarttua tähän.
Siis onko myyjä oikeasti kertonut LKV:lle näin, vai pelotellaanko ostajia tälläisillä typeryyksillä?
Mikäli välittäjä valehtelee näin potentiaaliselle ostajalle, on se mielestäni todella moraalitonta. Jos taas asunnon myyjä toimii näin, on se myyjän tyhmyyttä. Tottakai ostaja voi tarjota mitä vaan, turha siitä on myyjän suuttua. Jos pyyntöhinnan tarjouksesta sen jälkeen on varaa kieltäytyä, on pyyntö alunperinkin ollut liian matala, tai myyjä ei ole tosissaan liikenteessä.
Välittäjän kannattaisi ystävällisesti valistaa myyjää tällaisessa tilanteessa. Ostaja maksaa kuitenkin viulut, ja on kuningas tässä tilanteessa. - LKV
mtth kirjoitti:
"Joskus omistaja on jopa loukkaantunut huonosta tarjouksesta eikä myynyt tarjouksen tehneelle enään edes täydellä hinnalla."
Pakko on tarttua tähän.
Siis onko myyjä oikeasti kertonut LKV:lle näin, vai pelotellaanko ostajia tälläisillä typeryyksillä?
Mikäli välittäjä valehtelee näin potentiaaliselle ostajalle, on se mielestäni todella moraalitonta. Jos taas asunnon myyjä toimii näin, on se myyjän tyhmyyttä. Tottakai ostaja voi tarjota mitä vaan, turha siitä on myyjän suuttua. Jos pyyntöhinnan tarjouksesta sen jälkeen on varaa kieltäytyä, on pyyntö alunperinkin ollut liian matala, tai myyjä ei ole tosissaan liikenteessä.
Välittäjän kannattaisi ystävällisesti valistaa myyjää tällaisessa tilanteessa. Ostaja maksaa kuitenkin viulut, ja on kuningas tässä tilanteessa."Tottakai ostaja voi tarjota mitä vaan, turha siitä on myyjän suuttua."
Huomautan yhden seikan: yleensä käytettyjä asuntoja on myytävänä yksi kappale. Siis yksi kutakin. Ja sille tarvitaan vain yksi ostaja. Joskus on tilanteita, että rahallisesti suurimman tarjouksen tehnyt ei olekaan myyjän kannalta paras ostaja. Kiinteistökaupassa myyjä on 5 vuotta naimisissa kaupan kanssa. Ei ole yhdentekevää, millaiselle "luupäälle" myy. Ja näin todellakin kävi: Ostaja ihastui taloon. Vaimo myös. Ostaja ilmoittaa tekevänsä tarjouksen. Välittäjä ottaa sen vastaan, hinta 15% pyyntihintaa alhaisempi. Välittäjä kertoo myyjälle ja hän antaa välittäjälle uudet ohjeet: Tälle asiakkaalle taloa ei myydä. Syykin selvisi kysymällä: Tällainen tinkaaja (ei ko. välittäjän, vaan myyjän mielestä) keksii koko viiden vuoden vastuuajan löytää joku hyvä syy saada mahdollisimman paljon maksamastaan kauppahinnasta takaisin. Tosiasiahan on, että täysin virheetöntä taloa ei ole koskaan rakennettukaan. Talo myytiin hiukan alhaisemmalla hinnalla toiselle ostajalle.
Asuntokaupassa myyjäkin on kuningas. Äärimmäisen harvoissa tapauksissa myyjän on oikeasti pakko myydä asunto. Kysymys on pitkälle tunnepohjainen ja silloin raha menettää merkityksensä.
- myydä..
asuntoja kuin huutokaupassa julkisin tarjouspyynnöin. Samalla tosin olisi tarpeen korostaa informaation sisältöä internetissä. Asuntoesittelyvideot nyt ensimmäisenä nettiin.
- Käytännon kokenut
Edellisessä viestissä oli tämä teksti.
"Asuntoesittelyvideot nyt ensimmäisenä nettiin".
Kiinteistömaailmalla tämä on ollut jo kauan käytössä,eli 360 asteen virtualikuvaus ja vielä ainoana kiinteistönvälitysliikkeenä Suomessa. - ei ole
Käytännon kokenut kirjoitti:
Edellisessä viestissä oli tämä teksti.
"Asuntoesittelyvideot nyt ensimmäisenä nettiin".
Kiinteistömaailmalla tämä on ollut jo kauan käytössä,eli 360 asteen virtualikuvaus ja vielä ainoana kiinteistönvälitysliikkeenä Suomessa.sama kuin videokuvaus. Kärpäsenä katossa kuva ei ole kovin mielenkiintoista myynnin kannalta.
- Navigon
Eikös toi tarjouskauppa tasapainota tilannetta, joka on valloilla. . . 20% korkeemmat hintapyynnöt ja sillee. Ostajat ajattelee saavansa asunnon tinkimällä -20 %. . . Ja Lopputulos?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381401
- 104901
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15553ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402