Supo

ajettu nurkkaan

Supo yrittää päästä pälkähästä nimeämällä oman miehen Rosenholz-aineistoa tutkimaan ja siitä "virallista" lausuntoa myöhemmin antamaan. Eihän tuollaiseen hätäratkaisuun tule suostua! Tutkijakunnan tulee olla ehdottomasti Supon ulkopuolinen, puolueeton ja tarpeeksi monijäseninen tutkimuksen uskottavuuden takaamiseksi.

Jos keskustajohtoinen hallitus moiseen suostuu, se menettää uskottavuutensa kansan silmissä.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Professori Rentola vuodeksi tutkimaan Supon arkistoja/1135229340895

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolueeton selvitys

      Eikä tätä asiaa saa jättää uuden johtajan yksinvaltiuteenkaan. Tehtävät on tehtävä, eikä tehtäviä laiteta sen mukaan, mitä johtaja tahtoo tehdä.

      • **************************

        Toisin sanoen sosialidemokraatit ovat jo varautuneet siihen, että poliittinen peli suojeluspoliisin johtajuudella jatkuu ja tällä kertaa ruoriin tulee kokoomuslainen transatlantisti, joka auttaa Kokoomuksen kannatusta paljastamalla kaikki sosialidemokraatit valikoimatta uhrejaan Nevalan tapaan sillä perusteella, ketkä ovat jo kääntyneet länsimielisiksi.


    • Pieni ja hento ote

      Sairastelevalta suojelupoliisilta on kirvonnut ote. Laitos, joka normaalisti budjettirahoituksen turvaamiseksi vuodattelee pikku-uutisia tiedotusvälineisiin saadakseen kansanedustajat uskomaan, että kansalaiset ovat Neuvostoliiton purkautumisen jälkeenkin erityisen huolestuneita Venäjän uhasta, on nyt itse selvittävä informaatiosodasta.

      Oikeastaan Lipposen ja Nevalan turmioksi koitui päättäväinen Olli Rehn, Petri Neittaanmäki ja Alpo Rusi, jotka päättivät puolustautua.

      Suojelupoliisin päällikön on vaihduttava aina, kun pääministeri vaihtuu. Ei ole mitenkään mahdollista se, että edellisen pääministerin aikana poliittista operaatiota mediassa johtanut, on päällikkönä vielä seuraavankin pääministerin aikana tietoineen ja poliittisine velvollisuuksineen SDP:lle.

      Olisi parasta valita suojelupoliisin päälliköksi poliitikon sijaan poliisi, vaikkapa sellainen kuin Kekomäki.

      Kun Suomea yritetään väkisin NATO:on on Paavo Lipposen hallituksen aikainen Stasi-jahti ja muut näytökset aina mahdollisia.

      Seppo Nevala oli poliitikko ja varhain. Hän oli Kalevi Sorsan poliittinen sihteeri.

    • entinen sellainen?

      Eikös Rentola ole yhtä uskottava tutkija kuin (anti)kommunisti Hannu Rautkallio? Miksi tällainen suojelupoliisille uusia kommunisti- ja Venäjä-uhkakuvia kirjoittamaan palkattu propagandisti pannaan muka tutkijana selvittämään jotain?

      Olisi parempi, jos asian selvittäisivät kommunistin sijasta tuomioistuimet.

      (Anti)kommunistit eivät ole luotettavia Kommunismin mustan kirjan kirjoittajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      270
      4388
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3557
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1875
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1765
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1466
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1001
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      919
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      119
      875
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      870
    Aihe