Minun isäpuoli on toipumassa tosi vaikeasta jalan murtumasta (mennyt useampi luu) eikä enää ole nuori mies.Hän on aina ollut "kotonapysyväinen" eikä juuri ole terveenäkään kuntoillut.
Äidin mukaan ainut asia mikä nykyisin saa hänet ulos on kaljan ostaminen ja mutsi jaksaa valittaa siitä.
Minusta juttu on päinvastoin eli hyvä kun mies yleensä lähtee köpöttelemään.Matkaa noin kilsa yhteen suuntaan ja hän ostaa samalla lehden ja lukee sitä puiston penkillä.
Huomio ! Hän ostaa max 3 pulloa (pienempi malli) päivässä,yleensä 2.
Luulen,että äidilläni on jonkinlainen fobia että ukosta tulee "pultsari" vaikka täällä ei edes ketään istu penkeillä eli seuraa ei ole.
Äitini väittää kivenkovaan,että tuo alkoholimäärä päivässä on hyvin vaarallista keholle ja samalla estää luitten parantumista.
Minusta taas on paljon tärkeämpää että ukko ei istu päiviä yksin kämpillä vaan menee ulos.
Hyöty on isompi kuin haitat.(sekä henkisesti että ruumiillisesti).
Lisäksi voin mainita että isäpuolella ei koskaan ole ollut alkoholiongelmia eikä alkoholi tee häntä ilkeäksi/agressiiviseksi.
Minusta mutsini on epäreilu nakuttaessaan ja tekee kärpäsestä härkäsen.
Kumpi ompi parempi?
rikalainen
1
224
Vastaukset
- ja tossa
on kaikki merkit siihen, että se ukkeli rupee juomaan niitä vaivasta kahta kaljaa salaa ja sitten vähän riidellään yms ja asiasta saadan ALKOHOLI ONGELMA silloin!!!
Tollaset ihmiset kuin äitisi ovat kokolailla ärsyttäviä nipottajia. Sun äitees tarttis nähdä mitä on juominen ja ryyppääminen pahimillaan, niin johan loppuis toi kanailu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711903- 1161332
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96952
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73899Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691