Ohitin alinpeutta ajavan miehen,hetken päästä äijä tuli ku hukku puskuriin kiinni ja ohi.Sit hiljensi taas ja kun vaihdoin kaistaa kiilas eteen,ja monta kertaa.Onks tollasil 60 miehil joku ongelma,et heitä ei saa ohittaa tai sekoavat täysin.
vanha mies
sekosi täysin
131192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
päästä koko jutun
Kyllä niillä ongelmia on,eturauhanen vaivaa ja stondis kadonnut.
Saattoi olla lisäksi turhautunut varapoliisi,nehän todettiin juuri tarpeettomiksi.
Työnnä pois alta jos estää ohituksen siirtymällä vasemmalle.
Mitä tekemistä stondiksella ja auton ajamisella on keskenään?
Muuta kuin se että mitä enemmän testosteronit jyllää ja mulkku seisoo, sitä enemmän seisoo myös järki, ja ajotapakin muuttuu väkivaltaiseksi, kuten sulla. "Työnnä pois alta..."
Mutta eikös nää ihan oikeat lippalakki / nissan nappulat, siis nää räkänokat, eiks ne kaikki syö steroideja ja muita mömmöjä. Pallit siinä tosin pienenee ja aivot, mutta hullunkiilto silmissä lisääntyy.
Se on kato silleen,että ku oma hydrauliikka ei enää vanhassa kehitä painetta niin turvaudutaan konevoiman apuun.
Ja kun viimein on saatu ostettua ihan eka neitseellinen harmaa nissan-sedän, niin sitä ei saisi kukaan ohittaa.
Voi teitä juntteja.Ei liikenne ole mielenosoittamisen tai toisten kouluttamisen paikka.
Jokainen kilvoitelkoon itsensä kanssa estämättä muita,ja jos ohi menee niin menköön riittävän pitkälle.
Kyllähän tuollainen on jo suhteellisen ikävä asia itse kullekkin. Ei tosiaankaan mikään ihme, jos se aiheuttaa katkeruutta ja sen myötä agressiivisuutta. Autoa ajaessa tulee helposti mietittyä kaikkea ja, jos kyse on noinkin suuresta asiasta, niin kyllähän se ihan hyvin voi painaa mieltä juuri autolla ajettaessa. Tämä sitten vaikuttaa toimintatapoihin eri tilanteissa.
En todellakaan puolustele kyseisen kuljettajan toimintaa, haluan vain esittää oman näkemykseni kommentistasi. Tässä mielessä "stondiksella", kuten myös monella muullakin asialla on auton ajamisen kanssa paljonkin tekemistä.
kerrankin harmaahiuksisella sitikkapapalla, kun ajoin ohi viereistä kaistaa. Siitä se kansalaispoliisin opetus sitten alkoi. Ai niin, sillä oli myös mummo kyydissä.
Sitä nuorella kollilla tuota mielikuvitusta riittää...
Periaate alkaa siitä mihin järki loppuu.
Kysy kuuskymppisten ongelmista isäpapaltasi, hänhän on siihen ikäluokkaan kuuluva.
Ohitit selvästikin tämän foorumin suurimman pellen ja nysvärin eli AutoLoistoAnteron ja sen 1.3 diesel-Corsan. Ja tämä peelo veti herneen nenään niin,että nuppi alkoi punoittamaan.Se kun ei kestä sitä,että hänen kaltainen maanteidentukko ohitetaan!!
saisi poistaa kokonaan liikenteestä,ja taxit tilalle.Intiassakin on pyhiä lehmiä rajoitettu,eikä meilläkään tulisi niin kovaa kateutta taxi-palveluihin liikunta-vammaisilla jne,kun kaikki voisivat kulkea samoin systeemein.Tunnetusti träällä ollaan nyt kateellisia,vaikka jalaton saisi jonkun edun liikkuakseen.Turhaa on katsoa määrättyyn ilmansuuntaan barbaareita hakeakseen.Kyllä omassa maassamme on sitä ihteä kadut velloomassa.
Itse ajelin heinäkuun alussa lomareissulla Kuusamosta 5-tietä etelään, tavoitin 80-alueella 50 km/h ajavan hopeanvärisen VW Boran ja ohitin sen hyvällä suoralla. Tästäkös kuski, vanha lihava mies suuttui, otti kiinni, ajoi aivan takapuskuriini kiinni ja alkoi tehdä vasemmalle kaistalle yli keskiviivan ns. koukkausliikkeitä ilmeisimmin härnätäkseen. Kun sitten alkoi satasen alue, nostin mittarinopeuden 120:een nopeasti kiihtyvällä turbovehkeelläni, Bora jäi hetkeksi mutta sitten pappa otti vauhdilla kiinni ilmeisimmin nopeudella 150-160, jarrutti yhtäkkiä ja kääntyi sitten jollekin mökkitielle.
Papoista löytyy yllättäviä piirteitä!
Tuollaisista maanteiden ritareista pitää ilmoittaa viranomaisille, tietoineen. On sitten toinen juttu todistaa ja muuten jatkaa asiaa. Ja lähimaisemissakaan ei ole partioautoa.
Sait kiinni juuri tielle kääntyneen auton, jonka hätähousuna menit ohitamaan heti ja jäit sitten tukoksi eteen, kun Volkkiin oli saatu kelattua tarpeeksi vauhtia, näin käy aina sillointällöin. Ottaahan se päähän. Parempi katsella vähän aikaa mikä on homman nimi, eikä hätäillä suotta.