Lamppu turvallisesti kattoon?

apuaa

Hei sähkötietäjät!

Muutimme juuri vuonna -39 rakennettuun taloon. Muualla huoneistossa on töpselinreiät katossa, mutta keittiössä on sokeripala, johon tulee kaksi johtoa: niistä toinen näyttää ruskeankellertävältä ja toinen mustalta. Toisaalta mustan johdon varressa on vähän kellertävää. Kaiken kukkuraksi johdot ovat pääosin maalattu valkoiseksi, joten niiden alkuperäistä sävyä ei näe koko matkalta.
Kattoon tulevassa valaisimessa johtojen värit puolestaan ovat sininen ja ruskea. Miten johdot tulee kytkeä toisiinsa? Ruskea "ehkä-ruskeaan" ja sininen "kenties-mustaan"?

Ongelmana on myös se, ettei vanhassa huoneistossamme ole omaa sähkökaappia, josta saisi kytkettyä sähköt pois, joten varaa ei olisi epäonnistua kytkennässä.

Miten valaisimen saisi turvallisesti asennettua kattoon? Vain soittamalla tekniselle isännöitsijälle?

3

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksa67

      mittaa mikä on nolla ja mikä virta . tietty joku joka kyseistä mittaria osaa käyttää. sinne ei pitäisi tulla virtaa jos katkaisin pois. mutta mittarilla kannattaa mitata eikä sormella

    • johtoa..

      Jos katosta tulee kaksi johdinta sokerinpalaan ja valaisimessa on myös kaksi, niin ei sinällään ole väliä väreillä. Valaisin toimii.

      Joku sanoo nyt sitten että vaihe voi tulla pitimen kierreosaan.... totta, mutta niinhän se tulee pistotulppaliitäntäisessäkin riippuen siitä kuinka töpseli sattuu rasiaan.

      Yleismittarilla toki näkee tuleeko johtoihin jännite, ei sitä kumpi on nolla. Vaatii enemmän työtä, jota en ala neuvomaan.

      • röpp.

        valasinrasian pistotulppa voi tulla vain yksin päin.

        vaihekynällä näkee jos valo syttyy kierreosasta eikä pohjanatsasta niin on väärin päin. (toisin päin ok... luonnolllisesti). halpamarketista saa tälläisen parilla eurolla.

        tuo vaihe kierteessä voi aiheuttaa sähköiskun vaaran lamppua vaihdettaessa. mutta toiminnan kannalta ei väliä kummin päin johdot sokeripalaan
        laittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe