Kalatuberkuloosi??? IIKS!!!

Johanna>zZz

Olen aloittelija akvaarion kanssa... Miljoonakala naaraalleni on tullut köyry selkä, Sen selkäranka on käyristynyt... Se on ellellyt köyryselän kanssa jo muutaman viikon tai enemmänkin. Myös toinen miljoonakalani (koiras) on alakuloinen ja oleskelee pohjalla eikä liiku paljon. Minulla oli joskus toinenkin miljoonakala. Se makasi joskus kasvin lehden päällä ja sitten se katosi yllättäen.

ÄRSYTTÄVÄÄÄ ON...! Jyllääkö akvassani kalatuberkuloosi, jota epäilen??? Tarttuko se muihin kaloihin? Mitä teen? Onko se ihmisille haitaksi???

KERTOKAA KAIKKI MITÄ TIEDÄTTE KALATUBERKULOOSISTA!!!

Kiitos etukäteen vastauksista!!!

5

1997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • hoitaja

        Kysäistä; Olethan kovettanut milleille vettä ? Ainakin jalostetut kaipaavat.


    • akva92-

      Omien kokemusteni perusteella kalatubi ei vaikuttaisi tarttuvalta, mulla on joskus sairastunut harvoin siihen vain yksi kala kerrallaan eikä koskaan ole muille tarttunut. Sen vaan sanon, että kalatubista ei parane, joten se sairastunut kala olisi ehdottomasti syytä lopettaa heti kun oireet ovat selkeät. Ei vääntynyt selkä palaa suoraksi, oireet menee vain pahemmaksi ja kala kuolee kuitenkin lopulta, kalatubi on hitaasti mutta varmasti ja luultavasti tuskallisesti tappava tauti.

      • hoitaja

        pelkkä vääntynyt selkä ei välttämättä ole kalatuberkuloosia, varsinkaan miljoonakaloilla, niillä voi vääntyä selkä myös liian pehmeässä vedessä. Itse taistelin vaja vuosi sitten kalatuberkuloosin kanssa ja oireita oli muitakin: pehemän veden kaloilla vääntyi selkä, tuli kasvaimia jne. ja kuolivatkin kyllä melko nopeaan, parissa päivässä ensi oireista, yksikään ei elänyt kahta viikkoa.


    • Miss_Molton

      Kalatubekuloosista en tiedä mitään, mutta veikkaan että miljoonakalojesi köyryselkäisyys viittaa liian pehmeään veteen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      360
      2838
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1959
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      66
      1592
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1149
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      8
      932
    10. 39
      810
    Aihe