Haaveissa toinen lapsi.

Olemme nuori aviopari, 25 ikäisiä. Esikoinen sai alkunsa heti ekasta kierrosta pillerien pois jättämisen jälkeen, toista ollaan nyt yritetty 8kk ja ei vaan kuulu eikä näy.

Onko muita kohtalon tovereita, että toinen raskaus antoi odottaa? Miten jaksoitte? Oletteko käyneet lääkärissä tai jossain hoidoissa tms?
4451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Me saatiin odottaa esikoista reilut puolivuotta kun oli pillerit lopetettu.
Eikä alettu käyttämään minkään näköistä ehkäisyä kun poika syntyi, silti odoteltiin kaksi vuotta ennenkun tärppäsi. en tiedä oliko se ajoitusesta vai mistä... mutta kyllä tekin saatte ihan varmasti toisen kun jaksatte odottaa.
Lapsi tulee kun on valmis... ei stressiä!

Äänestä

kun olette yrittäneet saada lasta vuosia-tuloksetta!!!!!

Äänestä

Eka oli vahinko, toista yritettiin enemmän ja vähemmän n.1.5v jonka aikana kaksi keskenmenoa. Sitten tärppäsi. Nyt odotan kolmatta rv.24, ylläri vauvaa.

Oletteko kokeilleet ovistestejä? Keskenmenojen jälkeen otin käyttöön ja heti ekasta kierrosta tärppäsi :)

Tsemppiä ja turha stressi pois!

Äänestä

Meillä on lasten välillä 3 vuotta, eikä välillä ole ollut mitään ehkäisyä. Nyt odotetaan neljättä, joten alkaa olla melko varma tieto että minun hormonit vaan toimii tätä tahtia.

Elämää ei aina voi suunnitella kovin tarkkaan. Älkäähän hötkyilkö, on ihan normaalia ettei vuoden sisällä synnytyksestä raskaudu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suru puserossa. kirjoitti:

Olemme nuori aviopari, 25 ikäisiä. Esikoinen sai alkunsa heti ekasta kierrosta pillerien pois jättämisen jälkeen, toista ollaan nyt yritetty 8kk ja ei vaan kuulu eikä näy.

Onko muita kohtalon tovereita, että toinen raskaus antoi odottaa? Miten jaksoitte? Oletteko käyneet lääkärissä tai jossain hoidoissa tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu