onko jo diabetes II?

Sokerinrasituskokeesta tuli tulos 6,4 ja sitten 8,0 (PT-GLUK-2H). Onkohan jo kyseessä kakkostyypin diabetes vai missä raja menee?
Ylipainoa on ja olen koettanut vähentää sokerin ja rasvan käyttöä (lenkkimakkaraa, kakkuja, karamelleja vähemmän).
Diabetesliiton sivuilta en löytänyt vastausta kysymykseeni.
Entä onko merkitystä, kun koetta edeltävänä päivänä join hedelmäviiniä yli puoli pulloa? (Silloinhan ei saisi alkoholia nauttia edellispäivänä.)
2751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koholla on sokerisi. Eli insuliiniresistenssi on sinulla. Ei ole paniikille aihetta. Mutta vähennät hiilihydraatteja eli leipää, perunoita, riisiä ja pullat pois jne. Liikuntaa sopivasti ja vähitellen kokonaisvaltaista elämänmuutosta saada aikaiseksi. Toimia täytyy muuten tilanne voi pahentua. Alkoholi alentaa sokeria. Tsemppiä.

Äänestä

http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose_tolerance_test
kertoo sokerirasitustestistä seuraavaa:
Jos kahden tunnin kuluttua sokeriliemen nauttimisesta veren sokeriarvo on 7,8-11,1 mmol/l, niin se viittaa heikentyneeseen sokerinsietoon. Kyseessä ei siis välttämättä ole diabetes, vaan sen esiaste, ns. insuliiniresistenssi, jossa haima kyllä erittää insuliinia, mutta sen teho on heikentynyt niin, että verensokeri nousee liian korkeaksi etenkin aterian jälkeen ja pysyy koholla.

Silloin on kyllä syytä alkaa noudattaa diabeetikoille tarkoitettua ruokavaliota.
Uusien tutkimusten mukaan aterianjälkeistä (postprandiaalista) verensokerin kohoamisesta johtuvia haittoja, esimerkiksi valtimoiden supistumista voidaan ehkäistä benfotiamiini-nimisellä B1-vitamiinilla.
Tämä uusi saksalaisten diabeteslääkäreiden tutkimustulos julkaistiin heinäkuussa Diabetes Care-lehdessä ja sitä selostetaan mm. Reutersin uutistoimiston sivulla
http://www.medscape.com/viewarticle/544987

Äänestä

Kommentoi aloitusta


57 v mies kirjoitti:

Sokerinrasituskokeesta tuli tulos 6,4 ja sitten 8,0 (PT-GLUK-2H). Onkohan jo kyseessä kakkostyypin diabetes vai missä raja menee?
Ylipainoa on ja olen koettanut vähentää sokerin ja rasvan käyttöä (lenkkimakkaraa, kakkuja, karamelleja vähemmän).
Diabetesliiton sivuilta en löytänyt vastausta kysymykseeni.
Entä onko merkitystä, kun koetta edeltävänä päivänä join hedelmäviiniä yli puoli pulloa? (Silloinhan ei saisi alkoholia nauttia edellispäivänä.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu