Nyrkkisääntö taitaa olla, että suoraan pistorasiaan liitettävät johdot ovat isompijännitteisiä kuin laitteesta toiseen liitettävät johdot.
Mutta mitkä sitten ovat poikkeuksia? Esim. tietokoneeseen liitettävät laitteet ?
pitääkö paikkansa että näytön ja keskusyksiön välisessä johdossa on yhtä suuri jännite kuin pistorasiaan liitettävissä ?
Onko muita vastaavia kaapeleita ?
Mutta mitkä sitten ovat poikkeuksia? Esim. tietokoneeseen liitettävät laitteet ?
pitääkö paikkansa että näytön ja keskusyksiön välisessä johdossa on yhtä suuri jännite kuin pistorasiaan liitettävissä ?
Onko muita vastaavia kaapeleita ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näytön ja keskusyksikön välisessä SIGNAALIkaapelissa on luokkaa 0,7 V jännite.
Keskusyksikön ja näytön välillä oleva käyttövirtakaapeli on katoavaa kansanperinnettä, mutta niissä kulkee tasan sama jännite, kuin mikä keskusyksikön virtalähteelle tulee, mittasin juuri. ;)
Ei nyt sentään katoa mihinkään.
Ainakin Acer AL1916W laajakuva lättänäyttöön tulee suora 230V~.Tiedän ei tarvitse mitata edes.
Eikä suinkaan ole mikään ikivanha putki malli.
En ole nähnyt uutta tietokoneen keskusyksikön virtalähdettä näytölle tarkoitetulla virtalähdöllä muutamaan vuoteen.
Aika monet litteät näytöt on nykyisin oman muuntajan takana.
Joten tietokoneesta ketjutettu 230V syöttö monitorille on jäämässä pois kuvaputkitöllöjen poistuessa.
Ajatus pukki kyse oli lättänäytön suorasta virrasta (230v~).
Näytön muu ohjaus tulee keskusyksiköltä.
Kaikki laitteet vain sammuu samasta kytkimestä ,kun tietokone sammutetaan.
Jännite ei yksin riitä, pitää puhua virranvoimakkuuksista ja yleensä siitä, onko kyseessä käyttöjännite vai signaali.
Äänentoistolaitteiden välillä on joskus virtajohtimet siten, että vahvistimen päällekytkeminen kytkee päälle muutkin laitteet. Samoin PC:n ja näytön välillä oli ainakin ennen usein tällainen virtakaapeli. Kannettavan PC:n virtalähden on esimerkki laittesta, missä pistorasiasta virtalähteeseen kulkee 220 V käyttöjännite ja virtalähteestä PC:hen menee johdin jossa on vain esim 15 voltin jännite.
PC:n ja näytön välillä on sitten toinenkin kaapeli, näyttökaapeli. Siellä kulkee analoginen tai digitaalinen videosignaali, mutta älä sinä niistä jännitetasoista huolehdi. Periaatteessa siinä johtimessa liikkuva sähkö ei aiheuta hengenvaaraa, mutta kieltäni en tökkäisi liittimen piikkeihin. Oikein jykevältä viritinvahvistimelta kaiuttimiin menevissä johdoissa on jännitettä ja virtaa. Tuskin henki lähtee, mutta jytkäyttää aika mukavasti.
Minulla on ollut sellainen käsitys, että äänikaapeleissa, esim. juuri kaiutinkaapeleissa, ei ole paljoa jännitettä.
olenko ollut väärässä ?
Isoissa äänentoisto- ja kuulutusjärjestelmissä käytetään linjamuuntajia. Jännite voi olla kymmeniä voltteja.
Keskusradiojärjestelmien kaiutinlinjoissa käytetään käsittääkseni esim. 50V, 70V ja 100V linjoja, kaiuttimen päässä jännite lasketaan muuntajala.
Tavallisesta kotistereovahvistimestakin saa helposti 50V (ainakin ilman kuormaa) kun kääntää volumen täysille. PA-päätevahvistimesta olen mitannut kaiutinjohdoista yli 115V siltakytkettynä...
Kosketussuojatut liittimet väh. IPxxB. Kyseessä kuitenkin vaihtojännite.