peltoriekko on kadonnut metsistämme. Vaikka kuljen paljon luonossa (myöskin metsästäen), niin en ole vuosikausiin nähnyt ainuttakaan peltoriekkoa. Toista oli vielä 90-luvulla, kun pakastin oli pullollaan kanalintua.
Mihinkähän
9
1530
Vastaukset
Taisit vastata omaan kysymykseesi! :D
- se johtuu
kun ammut pakastimesi täyteen,haulikolla
ammuttuja lintuja,joiden suolien sisälmykset
on levinneet pitkin lihoja,joita sinä kusipää
vapaaehtoisesti imeskelet,on puhdasta kamaa
eikö vain?näin sanoo teurastaja vuosien kokemuksella.- pikku pikku
runkvisti. sun ei tarvii painaa sitä entteriä joka rivin lopussa. Kokeilepa kirjoittaa pötköön kaikki sanat mitä mielees tulee, niin huomaat että rivitys tapahtuu automaattisesti.
- helvetti se
semmoinen peltoriekko oikein on?
- Kanalinnustaja
oikealla palstalla jos et tiedä niinkin (aiemmin) yleistä lintua kuin peltoriekko. Tai sitten olet niin nuori, ettet siitä johtuen ole nähnyt kyseistä lintua.
Jos joku tekee havaintoja peltoriekosta, niin mielellään lukisin niistä. Voisin lähteä sinne päin metsästelemään kun tuo pakastin alkaa olla jo aika tyhjänä. Eipä silti, saahan sitä jauhelihaa kaupasta jos tosissaan alkaa olla pula lihasta. - 34vuotta metsästänyt
Kanalinnustaja kirjoitti:
oikealla palstalla jos et tiedä niinkin (aiemmin) yleistä lintua kuin peltoriekko. Tai sitten olet niin nuori, ettet siitä johtuen ole nähnyt kyseistä lintua.
Jos joku tekee havaintoja peltoriekosta, niin mielellään lukisin niistä. Voisin lähteä sinne päin metsästelemään kun tuo pakastin alkaa olla jo aika tyhjänä. Eipä silti, saahan sitä jauhelihaa kaupasta jos tosissaan alkaa olla pula lihasta.Kyllä minä kyselisin kanssa moisesta linnusta kun peltoriekko. En ole kuullut koskaan moisesta. Onko kuinka iso...
- Kanalinnustaja
34vuotta metsästänyt kirjoitti:
Kyllä minä kyselisin kanssa moisesta linnusta kun peltoriekko. En ole kuullut koskaan moisesta. Onko kuinka iso...
on yleisnimi kaikenmaailman luonnon kanalinnuille. Se on vähän niinkuin ammattislangia meidän metsästäjien kesken. Enpä oikein usko noita metsästysvuosiasi? Minun syömästäni lihasta jo noin 20 vuoden ajan on ollut peltoriekkoa ainakin 70%. Kuten jo sanoin, nyt tarvitsisi vähän varastoja täydentää.
- riekku(ja)
......ne taitaa löytyä sun navetasta!
- AIVAN VARMASTI
Riekkokannat kainuustakin sukupuuttoon.
Ei mikää oo niin heleppo nakki kanahavukalle, kun riekkopoloinen. Ei lennä pitkälle ja näkyykin kuin kuu taivaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812356- 1831954
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1721801Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1181616Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1141370
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661106Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045