Mihinkähän

Kanalinnustaja

peltoriekko on kadonnut metsistämme. Vaikka kuljen paljon luonossa (myöskin metsästäen), niin en ole vuosikausiin nähnyt ainuttakaan peltoriekkoa. Toista oli vielä 90-luvulla, kun pakastin oli pullollaan kanalintua.

9

1570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taisit vastata omaan kysymykseesi! :D

    • se johtuu

      kun ammut pakastimesi täyteen,haulikolla
      ammuttuja lintuja,joiden suolien sisälmykset
      on levinneet pitkin lihoja,joita sinä kusipää
      vapaaehtoisesti imeskelet,on puhdasta kamaa
      eikö vain?näin sanoo teurastaja vuosien kokemuksella.

      • pikku pikku

        runkvisti. sun ei tarvii painaa sitä entteriä joka rivin lopussa. Kokeilepa kirjoittaa pötköön kaikki sanat mitä mielees tulee, niin huomaat että rivitys tapahtuu automaattisesti.


    • helvetti se

      semmoinen peltoriekko oikein on?

      • Kanalinnustaja

        oikealla palstalla jos et tiedä niinkin (aiemmin) yleistä lintua kuin peltoriekko. Tai sitten olet niin nuori, ettet siitä johtuen ole nähnyt kyseistä lintua.

        Jos joku tekee havaintoja peltoriekosta, niin mielellään lukisin niistä. Voisin lähteä sinne päin metsästelemään kun tuo pakastin alkaa olla jo aika tyhjänä. Eipä silti, saahan sitä jauhelihaa kaupasta jos tosissaan alkaa olla pula lihasta.


      • 34vuotta metsästänyt
        Kanalinnustaja kirjoitti:

        oikealla palstalla jos et tiedä niinkin (aiemmin) yleistä lintua kuin peltoriekko. Tai sitten olet niin nuori, ettet siitä johtuen ole nähnyt kyseistä lintua.

        Jos joku tekee havaintoja peltoriekosta, niin mielellään lukisin niistä. Voisin lähteä sinne päin metsästelemään kun tuo pakastin alkaa olla jo aika tyhjänä. Eipä silti, saahan sitä jauhelihaa kaupasta jos tosissaan alkaa olla pula lihasta.

        Kyllä minä kyselisin kanssa moisesta linnusta kun peltoriekko. En ole kuullut koskaan moisesta. Onko kuinka iso...


      • Kanalinnustaja
        34vuotta metsästänyt kirjoitti:

        Kyllä minä kyselisin kanssa moisesta linnusta kun peltoriekko. En ole kuullut koskaan moisesta. Onko kuinka iso...

        on yleisnimi kaikenmaailman luonnon kanalinnuille. Se on vähän niinkuin ammattislangia meidän metsästäjien kesken. Enpä oikein usko noita metsästysvuosiasi? Minun syömästäni lihasta jo noin 20 vuoden ajan on ollut peltoriekkoa ainakin 70%. Kuten jo sanoin, nyt tarvitsisi vähän varastoja täydentää.


    • riekku(ja)

      ......ne taitaa löytyä sun navetasta!

    • AIVAN VARMASTI

      Riekkokannat kainuustakin sukupuuttoon.

      Ei mikää oo niin heleppo nakki kanahavukalle, kun riekkopoloinen. Ei lennä pitkälle ja näkyykin kuin kuu taivaalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1050
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe