Ajattelin ostaa muutamalla satasella espresso-automaatin itseäni varten. Saako noilla tehtyä laihan suodatinkahvin tapaista litkua, kun puolet taloudesta on mieltynyt sellaiseen ja mielellään hävittäisin tuon perinteisen keittimen kokonaan.
Espressokeittimellä
3
921
Vastaukset
- Kahvittelija
Ei saa espressokeittimellä tavallisen suodatinkahvin tyyppistä litkua. Markkinoilla on joitakin sellaisia keittimiä, joissa on sekä espresso-keitin, että suodatinkeitin samoissa kuorissa, mutta niissä on espresso-puoli aika heikko. En suosittele. Pidä espresso-keitin itsellesi ja anna muiden tehdä omaa litkuaan eri keittimellä.
- vemp
Harvat näistä monitoimikeittimistä ovat kaikkeen sopivia - jos mitkään ja jos ovat, niin maksavat maltaita. Jopa ns. pitkä espresso - lungo - vaatii erilaisen lämpötilan kuin lyhyt espresso - kuten vaatii erilaisen kahvilaadunkin. Tietysti voi tehdä aina tuplakahvin, mutta siihen vaaditaan tuplamäärä jauhettakin eli tehdään sama kahvi, mutta kaksi annosta.
- ihan kohtuullinen yhdistelm...
Ei ollut Suomesta ostettu, mutta mielestäni samanlaisia oli Suomessa myös myynnissä. Siinä on tavallista kahvia varten suodatinsuppilo ja lasikannu, sit on espressolle oma paikka ja höyryputki maidon höyrystämiseen. Hiukan isompi kuin peruskeitin, mutta esim. Moccamaster on jo aika iso kahvinkeitin ilman espresso-ominaisuuksia.
Meillä on DeLonghin espressokeitin, jossa on erillinen irroitettava maitosäiliö, ollut nyt käytössä 5,5 v. Hyvin on toiminut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h302861Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062671Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv292377Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491904Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141503- 321473
- 291199
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021193- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711015