Yamaha 40 -85 hyytyy lämpimänä

niilo

Kone on lyhytrikinen vanha Yamaha 40HE, joka hyytyi nyt totaalisesti lämmettyään. Toimii kylmänä ihan ok, mutta jos ajaa pidempään, laskee plaanista ja lähtee uudestaan plaaniin, ei meinaa ottaa kierroksia kuin pitkään vedättämällä. Yskii ja pätkii.
Tänään noin tunnin plaanissa ajon jälkeen ei enää ota kierroksia lainkaan. Hyvä että pysyy käynnissä tyhjäkäyntikierroksilla. Vapaalla kiertää normaalisti.
Mikä hätänä?

11

4795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mtg

      En osaa muuta sanoa kuin kaasarista se alkaa. Alakuppi irti ja pienen osien puhaltelua. Muita mieleen tulevia: hapertunut pa-letku tai tankin ilmaventtiili tukossa. Testaa ensin nämä halvat viat.

    • pete...

      kiertääkö vesi normaalisti? jos pissaa heikosti ja tiputtamalla, sulla on luultavasti siipipyörä sökö, tai roskia kaasareissa ja bensapuolella

      • niilo

        tosi hyvin. Uistellessa ja kylmänä kone on toiminut melko normaalisti. Pienimmillä kierroksilla tahtoo välillä sammua, jos uistelee pitkään.


    • Jiniz

      Lyhytrikisissä vanhoissa jammuissa ollut yleinen vika kampiakselin stefojen meneminen? Joku Yömahamies tietää varmaan varmemmin.

      • niilo

        amatöörille mitkä/missä stefat? Hyviä vinkkejä tullut tähän mennessä.
        Tuntuu jotenkin että olis bensapuolella se vika. Voi olla, että pari kaasarien purku / puhdistusvinkkiä olisi ainakin vielä paikallaan. Bensan suodatin pitää nyt tsekata ekana.


    • heh

      Eikös tuo ole tyypillinen mustan laatikon lämpenemisestä johtuva toisen sylinterin kipinän hukkuminen.

      • niilo

        Tuntui, että kaksi kolmesta sylinteristä oli mykkänä.


      • Pölhis
        niilo kirjoitti:

        Tuntui, että kaksi kolmesta sylinteristä oli mykkänä.

        Taitaa heh olla lähellä todellista vikaa tällä kertaa -tosin vaikea tehdä varsinaista diagnoosia netin kautta, mutta mikäli CD-boksi vetää viimeisiä, saattaa kuvaamasi oire esiintyä.
        Mikäli stefa on rikki moottori rupee pihahtelemaan. Jonkun esittämä teoria siitä että tämä vika (heikko stefa) koskisi pelkästään lyhytrikisiä koneita on täysin tuulesta tempaistu, koska ne menee myös pitkärikisistä yhtä tiuhaan tahtiin.


      • heh
        Pölhis kirjoitti:

        Taitaa heh olla lähellä todellista vikaa tällä kertaa -tosin vaikea tehdä varsinaista diagnoosia netin kautta, mutta mikäli CD-boksi vetää viimeisiä, saattaa kuvaamasi oire esiintyä.
        Mikäli stefa on rikki moottori rupee pihahtelemaan. Jonkun esittämä teoria siitä että tämä vika (heikko stefa) koskisi pelkästään lyhytrikisiä koneita on täysin tuulesta tempaistu, koska ne menee myös pitkärikisistä yhtä tiuhaan tahtiin.

        Boksien tyypillinen vika on huono juotos. Huonolle juotokselle on ominaista, että toiminta on lämpölaajenemisesta johtuen lämpötilariippuvainen. Tämä yksilö toimii kylmänä ja lämmettyään joku juotos katkeaa. Joskus se on toisinkin päin.

        En ole koskaan avannut kyseistä boksia, mutta jos (kun) se on valettu täyteen jotakin muovikittiä, on se v****mainen korjata. Muuten elektroniikkaihmiselle ihan helppo juttu tarkistaa juotokset.


    • joo kyllä toi kuullostaisi cd-boksi vialta.
      kuumetessaan puottaa yhden tai jopa kaksi
      pyttyä pimeäksi.jos se stefa menee niin
      sen kyllä pihinän kuulee . stefa on kyl yleinen
      ongelma kaikissa tietyn ikäryhmän jammuissa .

      • niilo

        tänään voinko itse tehdä jotain. Bensapuoli ja tulpat nyt ainakin. Toivottavasti vika ei boksissa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe