Alemman avauksen otsikosta päätellen on näköjään taas unohtunut perusasiat ja ikärasismi nostaa isoa päätään. Faktaa on, että 65-vuotiaana Kallion tyttömme on parhaimmillaan, kokenut, itsetuntoinen ja pätevin.
Presidentti Halosta on asiattomasti mummoteltu jo vuosia ja ikää käytetty vaalien alla jopa lyömäaseena, mutta faktat ovat seuraavat:
- Sauli Väinämö Niinistö on syntynyt 24. elokuuta 1948
- Tarja Halonen taas 24. joulukuuta 1943
Presidentti Halonen siis täyttää joulukuussa 64 vuotta ja Niinistö syksyllä 59 vuotta, ikäeroa on vaivaiset 5 vuotta. Kuitenkin vain Halonen on muka liian vanha? Missähän on tuon logiikka?
Halonen oli 62-vuotias tultuaan valituksi toisen kerran vuonna 2006 ja täytti saman vuoden lopussa 63 vuotta. Jos, ja se on ISO jos, Niinistö valittaisiin presidentiksi vuonna 2012, hän olisi 63 vuotta eli Halosta vanhempi, täyttäen saman vuoden syksyllä jo 64 vuotta. Kuitenkin, vain Halonen on liian vanha? Hmmmm....hassua.
Halonen on lopettaessaan vuonna 2012 vasta 69 vuotta, Niinistö taas olisi kahden presidenttikauden jälkeen vuonna 2024 syksyllä peräti 76-vuotias.
Ja kuitenkin, vain Halonen on muka liian vanha?
Ikärasismia vai realismia? Kaiken lisäksi miesten keski-ikä ja terveys ovat Suomessakin keskimäärin naisten vastaavia alhaisempia. Niinistön ketjupolttaminen on kaikkien tiedossa eikä tupakoinnilla edelleenkään ole ensimmäistäkään suotuisaa terveysvaikutusta ihmiseen. Halonen ei polta eikä edes Your Tubessa leviävä koulupoikahuumori sitä totuutta muuta; saattaa toki tarjota kertahymyn, jos amatöörihuumori naurattaa?
Pr-mielessä otetut rullaluistelukuvat eivät Saulin suonia pelasta, sillä sen jälkeen ei kilometrejä ole juuri kertynyt. Uskon vahvasti, että tulevan 5 vuoden aikana kansa kypsyy ajatukseen uusista ja dynaamisimmista ehdokkaista. Eikä Niinistön ehdokkuus ole kirkossa kuulutettu, vaikka se nyt siltä näyttääkin. Niinistön harmiksi vanha kilpakumppani Ilkka Kanerva näyttää kirivän poikamaisella charmillaan puolueen eturiviin.
BACK TO BASICS?
11
760
Vastaukset
- puolustus
Onko tämä taas sitä homo jurinaa. Kun noin puolustellaan Setan ex puheenjohtajaa.
KAipap homoilla onkin puolustetltavaa Halosesta. Mutat pitää muistaa, ettei me kakki olla vielä homoja ja lesboja, ja niihin kytkeytyneitä muita sairaita. Ei kokokansa vielä kuitenkaan homostele.
Eli kansan mukainen Presidentti, siitä kai lähinnä kysymys. Joka olisi kuin enemmistö kansasta. Ja ottaisi kantaa niin hyviin kuin huonoihinkin asioihin.
Huonoja asioita olisi esim. homo-ravintolat, ei ne kuuluisi tähän maahan noin laajasti. Jonkin muun aatesuunnan Presidentin pitää olla.- avauksessa...
...oli kyse iästä eikä sukupuolisesta suuntautumisestasi? Sen pohtiminenko täyttää päiväsi?
- PELKKÄ KÄNITTÄVÄ
HORISKO JONKA ARVOSTUS MAAILMALLA ON NOLLA.
- niin sekaisin
...että asut palstalla räkyttäen.
Sellaisessa presidentissä on pakko olla jotain hyvää! - täällä asuu
niin sekaisin kirjoitti:
...että asut palstalla räkyttäen.
Sellaisessa presidentissä on pakko olla jotain hyvää!minä vai sinä ruskeakielinen multinikki.
Varo poloniumia jakavia ystäviäsi. - järkesi....
täällä asuu kirjoitti:
minä vai sinä ruskeakielinen multinikki.
Varo poloniumia jakavia ystäviäsi....kun hourit noita uskomattoman tyhmiä juttujasi?
- tulivatkin!
Ikärasismi on rumaa.
- 62 vuotta.
Ja Halonen on vain 5 vuotta vanhempi.
- muistaa....
Presidentti Halonen on kaikkein nuorin kahden kauden presidentti Suomessa.
- vanha horisko
Eihän ihmiset vanhene samaa tahtia, ei henkisesti eikä ruumiillisesti.
Halonen on vanhentunut silmissä ja dementoitunut, ei muista edes armeijan ylpäällikkönä,
mitä asiakirjoja on tullut allekirjoitettua Aftkanistanin sotilaiden kotiuttamiseksi.
Kekkostakin pidettiin virassa vaikka oli ihan pehmeäpäinen,
joku sen ikäisenä on vielä terävä, mutta ei halonen ole enää.
- iässä, mutta...
...toinen on nopeuttanut ikääntymistään ketjupolttamisella. Kumpiko?
No Niinistö.
Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3536465Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483836Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava01330Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard01090- 971025
- 52900
- 56866
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,138847- 41830
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v9827