Loistevalaisin Skywhite T8

Osram LUMILUX SKYWHITE T8 880, onko kokemuksia kotikäytöstä? Ainakin luksimääräisesti vaikuttaisi oikein mukavalta valolta tulevaan syksyn ja talven pimeyteen.

Voiko tuota loistevalaisinta verrata kirkasvalolamppuihin?
51988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En kyllä laittaisi kotiin, koska värisävy on ilmeisesti 8000 K, mikä vastaa siniseltä taivaalta tulevaa valoa (=varjopaikat kesällä). Keskipäivän suora auringovalo sekä suora auringonvalo taivaalta tuleva hajasäteily yhdessä, mitä kirkasvalolamput yleensä jäljittelevät, ovat lämminsävyisempiä (kirkasvalolamput yleensä 6500 K). Hehkulamput ovatkin sitten ihan eri planeetalta (2700 K), mikä vastaa lähinnä auringonlaskua.

Minusta talvipäivän auringonvaloa vastaava 4000 K on ihan hyvä kompromissi kotikäyttöön - ei poikkea yhtä järkyttävästi hehkulampuista kuin päivänvalolamput, muttei ole samanlainen likaisenkeltainen "kynttilänvalo" kuin hehkulampuista lähtee.

Äänestä
  • Itsellä oli Osramin 880-putket käytössä lähes vuoden, mutta niiden sävy oli aavistuksen kolkko ja poutapilven päivänvalosta poikkeava. Vaihdoin ne PHILIPSin De Luxe Pro 965-putkiin (6500K), joissa on hieman alhaisempi värilämpötila ja parempi värintoisto, joten valaistusvaikutelma on pehmeämpi ja valoa on lähes mahdoton erottaa ikkunasta tulevasta.

    Ennen 880-putkia oli käytössä 950-putket, mutta niiden valo alkoi näyttää jopa turhan neutraalilta (ei tarpeeksi raikkaalta).

    Tosin 4000K (värikoodi 840) on ehkä turvallisin ratkaisu, se ei ainakaan näytä liian kylmältä hehkulamppujenkaan rinnalla. Paras sävy löytyy ainoastaan kokeilemalla ja vertailemalla.

    Kirkasvalolampuissa käytetään yleensä 4000K-6500K putkia.

    Äänestä

Ei ole kokemusta, mutta itse etsin talliin, varastoon ja ulkovaloja.

tämä osram tuli mieleen kun googletin monimetalli valoja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


asdfghiiii kirjoitti:

Osram LUMILUX SKYWHITE T8 880, onko kokemuksia kotikäytöstä? Ainakin luksimääräisesti vaikuttaisi oikein mukavalta valolta tulevaan syksyn ja talven pimeyteen.

Voiko tuota loistevalaisinta verrata kirkasvalolamppuihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu