Paanpa piruuttani erillisen noston omasta vastaulksestani Mielipidepankille tähän ihan sellaisenaan:
Samaa mieltä: oikeassa olet - kerrankin ;-))
Kirjoittanut: Jäbä. 9.8.2007 klo 01.25
Kerimäki kannattaa kepun tahtopoliitikkoja, jotka ovat aina sorsineet kokoomusta ja kannattaneet punamultaa: Väyrynen, Aho, Jäätteenmäki, Korhonen ja samalla sorsieet kepun liberaaleja, joille punamulta on vain asiapolitiikkaa niin kuin yhteistyö kokoomuksenkin kanssa.
Itsekin olen ihmetellyt, ettei Kerimäki näe sitä, että kepun porvarillisuuden esteenä ovat olleet juuri kaikki tahtopoliitikot, kun nimenomaan kepun liberaalit, mm. puoluesihteerivaalin hävinnyt Mikko Alkio (yhtenä myös EU-komissaari Olli Rehn), mutta nimenomaan Matti Vanhanen kannattajineen, ovat paras tae siitä, että keskusta jatkaa tavoitteittensa toteuttamista kokoomuksen kanssa. - Tätähän Keriskin haluaa?
Mutta Kerimäki vaan toistuvasti sotkee oman "porvarillisuutensa" siihen, että ollaan pelkästään jatkuvasti kovassa äänessä vasemmistoa vastaan (tai EU:ta vastaan). - Ei oikea porvarillisuus sellaista ole.
Aito porvarillisuus - maltillinen keskusta-oikeistolaisuus - on koko kansan hyvinvoinnin parantamista hyvin hoidetun talouden avulla antamalla kaikille tasa-arvoiset mahdollisuudet oman tulevaisuutensa omatoimiseen parantamiseen, ottamalla huomioon EU:n vapautuneet markkinat ja koko ajan globalisoituva maailmantalous.
Kumma, että Kerimäellä kestää todellisuuden hahmottaminen. Toimittajataustaisella miehellä olettaisi olevan hieman hoksaavampi oivalluskyky hahmottaa missä miloinkin mennään.
Kepun entinen, Kerimäen ihailema, räksyttävä "tahtopolitiikka" on ihan sama homma, mitä SDP/SAK ja Heinäluoma nyt toteuttavat oppositiosta käsin ja mitä kepun puoluesihteeri, Vanhasen alta maata kaivava Korhonen toteuttaa palauttaakseen kepun punamultaan.
Kermäen pitäisi ruveta kirjoittamaan Korhosta vastaan jatkuvasti - ja Vanhasta kannattaen - jos Kerimäki "porvareita" kannattaa.
Toinen asia on, ettei porvareita enää ole. Suomessa on vain maltillinen, sinivihreä keskusta-oikeisto ja vastapuolena konservatiivinen, Forssan 100 vuotta vanhaan ohjelmajulistukseen jämähtänyt työväenliike, jota Paavo Lipponen ei ehtinyt nostaa edistyksen uralle, kun Heinäluoman/Ihalaisen suunnitelma Viirasi puolueen ja ay-liikkeen sinne, missä kummallakaan ei uusia kannattajia enää löydy.
Mailma muuttuu, EU muuttuu, Suomi muuttuu; näin se on.
Muutoksen johdossa ovat nyt keskusta ja kokoomus.
Jarrumiehiksi ovat oma-aloitteisesti ruvenneet kaikki vasemmistoa edustavat tahot, mikä ob hyvin ihmeellistä ainakin minun ikäluokalleni, joka todisti Vanhan valtauksen, lapualaisoopperan ja 60-70-lukujen vasemmiston johtaman edistyksellisyyden.
60-luvun vasemmisto ei ilmeisesti ole osanut kasvattaa itselleen seuraajia, kun Erkki Tuomiojankin kannattajakunta lienee hänen kanssaan saman ikäisiä kuuskymmpisiä, eläkettään odottavia ja ilmaisia puoluekokouskahveja nauttivia harrastelija-idealisteja.
Keskustasta Sepo Hietaselle
4
232
Vastaukset
- Jäbä, se väärä
Ottamatta kantaa muuhun kirjoituksessasi kuin tapahtumiin, joita ikäluokkasi on ollut todistamassa.
Mihin unohdit Tuomiojan 'sotilaspassiin polttamisen'?
Etkö sinä sitäkin ole ollut todistamassa ja kristallinkirkkaasti kerroit sen muistavasi;-))) - JormaKKorhonen
...joskin siinä Viron patsasasiassa olit niin "suomettunut", että en voinut millään ymmärtää ;))! No, otithan sitten ymmärtävämpää ja rohkeampaa kantaa, kun Kanerva ja eräät muut olivat antaneet tervehenkisempiä lausuntojaan.
Mutta voisit sinä tänne palata ihan sillä vanhalla nikilläsi, tai jollakin toisella rekisteröidyllä. Vaikka saattaisi alkaa henkillöllisyytesi arvuuttelu, joka näkyy olevan kepulaisten viimeinen villitys niitä kohtaan, joiden henkilöllisyyttä he eivät tiedä. Sellainen mysteeri kuin tuntematon ihminen kun saa sekaisin kepupään, joka tuntee kaikki kahdeksantoista kotikyläläistään.
Erittäin hyvä puheenvuoro!- Huomioitsija
Jäbä on aina edes yrittänyt olla edes lähellä puolueetonta mielipiteitään ilmaistessaan päinvastoin kuin esim. MPP ja JKK.
Mutta nimimerkkien takana olevien henkilöiden arvuuttelu ei kyllä ole pelkästään keskustalaisten harrastus - meitsin useammankin nikin takana olevan ihmisen nimi on kiinnostanut JormaKKorhosta useampaankiin otteeseen. On kutsunut puskasta ampujiksi sellaisia, jotka eivät henkilöllisyyttään paljasta. Onkohan puska toisella puolella tietä toisenlainen, kun sieltä saa sitten nimettömänä ruikkia oikein JormaKKorhosen suojeluksessa.
Sitä paitsi: miksi sellaisen nikin kuin quess who henkilöllisyyttä ei saisi arvuutella, kun hän sitä nikissään oikein pyytämällä pyytää;-))? - Jäbä, se oikea
Merkitsyä on vain sillä MITÄ ja MITEN kirjoitetaan.
Se KUKA kirjoittaa, ei ole niin merkittävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648