Eilen vedot kusi niin komeasti, että asialle täytyy tehdä jotain.
MYPA - HAKA (2)
Haka nousisi voitolla sarja kärkeen, mikä motivoi joukkuetta varmasti.
Joukkueiden aiempi kohtaaminen tällä kaudella päättyi maalittomaan tasapeliin.
MyPa ei ole viime vuosina Hakaa vastaan kotikentällään juhlinut, sillä Haka on vienyt pisteet mennessään neljänä edelliskertana. MyPan edellinen voitto on vuodelta 2002, kun se voitti värikkään ottelun 5-3.
MyPa on tällä hetkellä sarjataulukossa neljäntenä viisi pistettä, ja yhden pelin vähemmän pelanneena, koskilaisia vieraitaan jäljessä. Kotimaankentillä joukkueiden kuntokäyrät näyttävät vastakkaisiin suuntiin, sillä MyPan on hävinnyt kaksi edellistä otteluaan liigassa, kun taas Haka on voittanut kaksi edellistä kamppailuaan.
- Haka on viime otteluissa saanut oman pään vuotamisen hallintaan. Toivottavasti pystymme kuitenkin löytämään niitä aukkoja mitä siellä kuitenkin, MyPan päävalmentaja Ilkka Mäkelä miettii.
- Meidän täytyy kuitenkin saada oma hyökkäyspää toimimaan jotta Hakan energia kuluu puolustamiseen. He saivat viime pelissä hyvin pitkälle harjoitella hyökkäystoimintaa.
MyPa on jäänyt kahdessa edellisessä Veikkausliigaottelussa maaleitta. Mäkelä myöntää, että torstaina paikoista pitää tehdä maali, mikäli pisteitä mielitään.
Jo seitsemän liigamaalia tällä kaudella viimeistellyt FC Hakan hyökkääjä Toni Lehtinen on toipunut pelikuntoon.
FF JARO - HJK (X2)
HJK lähtee matkaan lentäen torstaipäivällä. Ainoastaan pitkäaikaispotilaat Timo Marjamaa ja Erfan Zeneli sekä vielä nilkkaansa poteva Vili Savolainen jäävät pois reissusta
HJK ja Jaro ovat ehtineet kohdata tällä kaudella jo kolmasti. Ensimmäinen liigakahina Finnair Stadiumilla päättyi 2-2-tasapeliin ja Suomen cupin ottelu Klubin 2-1-voittoon.
HJK:n ja Jaron kohtaamiset pietarsaarelaisten noustua liigaan 2002:
Voitot HJK: 7
Voitot Jaro: 1
Tasapelit: 4
Torstaisesta kahinastakin tulee varmasti tasainen, sillä Jarolla nuoria nälkäisiä pelaajia ja entisiä klubilaisia riveissään. Viime aikoina he ovat olleet vahvoja kotonaan ja kotiyleisö on hyvin heidän tukenaan.
Siinä olis pari. Täytyy vielä tutkia lisää muita kohteita ja katsoa jos löytyis joku mielenkiintoinen yhdistelmä.
Kommentteja???????
09.08
5
672
Vastaukset
- asdfgasdf
Onneksi Valioliiga alkaa lauantaina niin voi taas alkaa rahaa tulemaan!
Veikkausliigassa varmatkin kusee niin usein!
Puhumattakaan ykkösestä ja kakkosesta. - BABAB
Mypa vie tilastojen valossa noin 6-0!!!
buahahaahah- lökölä
Näin viime yönä enneunen, jossa puhuva Jorman "jorma" kehoitti panostamaan kaiken maallisen omaisuuden Mypan voittoon. Mypa vie vähintään 4-0. Vaikka Jorma välillä erehtyisi tietää sen "jorma" nämä asiat varmasti. Oli se niin vakuuttavan näköinen...
- just niin
lökölä kirjoitti:
Näin viime yönä enneunen, jossa puhuva Jorman "jorma" kehoitti panostamaan kaiken maallisen omaisuuden Mypan voittoon. Mypa vie vähintään 4-0. Vaikka Jorma välillä erehtyisi tietää sen "jorma" nämä asiat varmasti. Oli se niin vakuuttavan näköinen...
hahaahahahhahaah!!!!
Nyt meni kahvit väärään kurkkuun ja paidalle...
haahhaahaaha.... - Docmatex
Onneksi taas on tosi asiantuntijat paikalla!
Sait varmaan hyvät kiksit tosta...
Idiootit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858