Itämeri ja moottoripyörän korjaaminen

ikiturso

Itämeri on saavuttanut nykytilansa pitkällisen kuormituksen tuloksena. Veden vaihtuvuus on hidasta ja tila vakava. Miten elää tämän lietealtaan kanssa ?

Noh, sen kaloja ei kannata syödä, ainakaan usein. Uiminenkin on niin ja näin, leväaikaan eritoten. Eihän se Ganges ole, ei niin paskanen ei, mutta maailman saastunein merialue kuitenkin. Merialue hyvinkin, vaikka onkin murtovesiallas.

Suomi ei millään muotoa voi korjata itämeren tilaa, vaikka vähentäisikin merkittävästi omia kuormituksiaan. Nopein tapa Itämeren - ja monen muunkin biosfäärin - toipumiselle olisi ihmiskunnan totaalisesti hävittävä sota. Sitten vaan parisataa vuotta odottelua ja kas kummaa, Itämerikin olisi taas terve.

Nykytilanteessa on tyydyttävä siihen, mikä on. Se on hyvä alusta veneiden killua ja liikkua, paitsi silloin kun sen pinta on kova. Silloin varsinkin pienveneet on syytä siirtää vertikaali- ja horisontaalisuunnissa pois kovettuneen veden vaikutuspiiristä. Muuhun Itämeri ei enää kelpaakaan, paitsi jos Atria keksii ruveta valmistamaan eläinrehua sinilevistä.

Tässä Itämeren tilan lyhyttäkin lyhempi oppimäärä. Lue ja kiroa.

http://www.edu.fi/oppimateriaalit/ymparistokemia/itameri.html

Moottoripyörän korjaamisesta en tiedä mitään.

0

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        8
        2768
      2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        106
        2621
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        18
        2317
      4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        49
        1894
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        14
        1463
      6. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        32
        1463
      7. Kun et vain tajua että

        sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
        Ikävä
        177
        1173
      8. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        101
        1154
      9. En vain unohda

        Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
        Ikävä
        71
        1005
      10. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        81
        948
      Aihe