Mikä estää yksityisiä parkkiyrityksiä määräämästä suurempia maksuja? Esim. 100 euroa, 500 euroa tai vaikka 1000 euroa? Eikö sopimuksen perusteella summa voi olla mitä tahansa?
Mikä estää
korotukset?
6842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
petos tai kiskonta.aivan varmasti nuilla summilla nämä yhtiöt olisivat jo päätyneet oikeuteen ja vastuu henkilöt sinne minne ne oikeasti kuuluisivat nykyisinkin
40,00€ parkkisakkoa 10 minutin kauppareissusta 2pak grillimakkaraa ja 1kg kasleria .
Huomasin sakkolapun tuulilasissa , parkkipaikalla tyhjiä ruutuja 10kpl ja parkissa 3 autoa .
Klo 19:36 sakkolappun aika ja kassalla maksukuitissa kelloaika 19:36 .
Sakottajaa ei näkynyt mailla eikä halmeilla ?
Nopeaa touhua sakkorysässä ,oli siinä viereisessä autossakin kyhätty sakkolappu .
Kadunvarsi Masurkan edessä oli parkkeerrattu täyteen autoja ,joten huonolla tuurilla ajoin tyhjänä pullottaneeseen "masurkanparkkialueelle" kiinnittämättä huomiota parkkikiekon käyttöpakosta ,joka oli autoilijan näkökulmasta katsottuna "varoitustaulu" korkeammalla kuin tuulilasi .Katsoin ulos ja peileihin kun parkkeerasin ruutuun .
Näinkö ala-arvoisesti sakottamalla kauppa kannattaa ,kun asiakkaalta viedään loputkin €urot.
Tämäkö on "pysäköintilain" tarkoitus ,kyhätä ansoja ,ansiomielessä ,missä on hyvänmaunrajat.
Hädässä ystävä tunnetaan , kauppa se on mikä kannattaa vai kyhätty sakkosumppu parkkialueelle ?
Maksankohan koko masua kun tunnen ettei se ole "oikeutettu" ,vaan laillistettu ryöstö !
näitä merkkejä, kas kun et ole huomannut? Oletettavasti asut kuitenkin siellä, koska ko. kaupassa käyvät yleensä vain "paikalliset".
Kertomuksessasi on selittelyn makua.
Taaksepäin oli sakotettu asiakkaita parkkisakoilla ,mutta siitä nousi moinen meteli ja isännöitsijä veti sakottajat pois kehistä ja kyllä sielä väkeä riittää ja kauppa kannattaa .
Tämä on niin tyypillinen skenaario näissä sakkorysissä kuin vain voi olla. Itselleni kävi täysin vastaavat Arabiassa.
Nyt on kuluttujan velvollisuus ilmaista mielipiteensä liikkeenharjoittajalle yksityis-sakoista. Ostokset pitää viedä sellaiseen naapurikauppaan jossa asiakaspalvelu vielä ymmärretään.
Aloitin uuden ketjun, johon toivon ihmisten lisäilevän yksityissakoja tarjoavien yritysten nimiä, jokainen voi itse päättää haluaako niissä sitten asioida.
http://www.adressit.com/allekirjoitukset/yksityissakot/