Nettiliittymä maalle?

turo___34562

Moros.

Olisi seuraavanlainen ongelma; Pitäs saada nettiliittymä Sotkanniemeen, n. 25 Km keskustasta etelään ja vielä n. 8 Km vitostieltä sivuun. Mobiilit laajakaistaverkot eivät tänne yllä kuin GSM-nopeudella, joten joku muu ratkaisu pitäisi löytää.

Ideoita?

6

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaapunnipoeka

      kirjekyyhkyset?

    • fasdfasdfas

      datasähkö

    • texas-pete

      ...postiauto?

      eikös siihen voisi liittää muitakin palveluita, kun se kuitenkin tuo teille aikamerkin kerran päivässä?

    • Sepi.

      Teille ei sitten tule normaalia puhelinlinjaa talolle asti, vai ? Dna:n ADSL-laajakaista toimii ainakin meillä hyvin täällä Sotkanniemessä. Puhelinliittymän ei tarvitse olla käytössä, kunhan vaan piuhat tulee talolle asti ja puhelinpistoke on seinässä. Kannattaa vielä kysyä asiaa Dna:lta/Kpy:ltä, saattavat joutua käymään paikan päällä.

    • assff

      onks sul ees tietokonetta? semmosen tarviit kyllä ekaks, meinaan et tää on varma tieto kaverit kerto

    • turo___34562

      Kiitos kaikille Teille "fiksuille" vastaajille. Ilmennätte erinomaisesti Kuopiolaista älykkyyttä parhaimmillaan.

      Noh, olihan siellä jotain tietoakin. Palaan takasin sinne mistä tulinkin - en häiritse enää älykkökeskusteluanne, hyvästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      67
      3056
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      23
      1929
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      248
      1464
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      85
      1456
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      253
      1145
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1044
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      23
      1040
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1020
    9. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      97
      958
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      68
      944
    Aihe